Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jaki powinien być dobry psycholog dziecięcy?

W życiu każdego człowieka pojawiają się czasem problemy, które go po prostu przerastają. Dotyczy to także dzieci i młodzieży – nie lekceważ problemów najmłodszych, nie bagatelizuj ich i nie uważaj za „błahe”. Dla dziecka lub nastolatka w okresie dojrzewania są one naprawdę ciężkie i potrzebuje on przede wszystkim pomocy i zrozumienia. Jeżeli jako rodzic próbowałeś pomóc dziecku, ale Twoje próby okazały się niewystarczające, nie bój się prosić o pomoc psychologa dziecięcego. To nie jest przejaw Twojej rodzicielskiej porażki ani powód do wstydu! To objaw Twojej wrażliwości i rozsądku. Kim jest psycholog dziecięcy? Kiedy wybrać się do niego z dzieckiem? Jak wytłumaczyć dziecku konieczność wizyty u psychologa? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kim jest psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy to wykształcony specjalista, który ma za zadanie pomóc dziecku lub nastolatkowi zrozumieć to, co się z nim dzieje. Ukończył studia magisterskie z zakresu psychologii i w toku swojej pracy zyskał doświadczenie w pracy z najmłodszymi.

Nie traktuj go jak zagrożenia – zgłoszenie się do psychologa dziecięcego w związku z problemami dziecka nie oznacza, że zawodzisz jako rodzic i poniosłeś gigantyczną porażkę wychowawczą. To Twój sojusznik i wsparcie w dotarciu do dziecka i zrozumieniu istoty jego problemów.

Nadal można się jeszcze spotkać z krzywdzącymi i nieprawdziwymi opiniami na temat psychologów, dlatego podjęcie decyzji o skorzystaniu z pomocy psychologa dziecięcego może wydawać się wstydliwe. Na szczęście wiele się w tej kwestii zmienia i temat chodzenia do psychologa powoli już przestaje być tematem tabu. Psycholog zaczyna być postrzegany dokładnie tak, jak powinien – jako specjalista od ludzkich problemów.

Pamiętaj jednak jeszcze o kilku kwestiach. Po pierwsze psycholog nie jest lekarzem – dlatego nie jest w stanie wypisywać recept, może za to postawić diagnozę na podstawie dostępnych sobie metod badawczych i narzędzi, którymi się posługuje. Nie jest też magicznym rozwiązaniem, które sprawi, że już po pierwszej wizycie wszystkie problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – to osoba, która ma wiedzę i doświadczenie – jest w stanie dać Ci naprawdę cenne rady i odpowiednio pokierować, ale dużo zależy od Ciebie, jako rodzica.

Cechy dobrego psychologa dziecięcego

Bardzo ważne jest to, by już od początku widzieć w psychologu sprzymierzeńca, kogoś, kto pomoże Ci rozwiązać problemy Twojego dziecka. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dopasowanie do siebie specjalisty – do tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i do wartości, które wyznajesz.

Dobry psycholog dziecięcy nie ocenia, nie patrzy na Ciebie z góry i nie krytykuje. Nie czujesz się w jego obecności atakowany czy tłamszony. Nawet jeśli dostrzega błędy, które – z jego punktu widzenia – są podstawowe – spokojnie i cierpliwie tłumaczy i wskazuje je. Nie zostawia Cię też bez pomocy, bo zawsze zaproponuje Ci narzędzia dzięki którym będziesz mógł sobie z nimi poradzić i nie popełniać tych samych błędów już w przyszłości.

Cechą dobrego psychologa dziecięcego jest też zrozumienie. On rozumie, że każdy popełnia błędy, bo to rzecz jak najbardziej ludzka – dlatego nie wpędza w poczucie winy, za to pomaga dostrzec elementy, które ze sobą nie współgrają i które powodują określone zachowania.

Dobry psycholog jest też osobą, która w razie wystąpienia takiej sytuacji uczciwie przyzna, że problem jest dużo bardziej złożony i wymaga czegoś więcej niż spotkań w jego gabinecie. Może pokierować dziecko – lub całą rodzinę – na psychoterapię lub zasugerować wizytę u lekarza psychiatry.

Nie należy się tego bać – dobry psycholog wie, co mówi i po prostu stara się pomóc jak najlepiej. Warto rozważyć jego sugestie, by pomóc dziecku. W końcu jego dobro ma tutaj nadrzędne znaczenie.

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Jeżeli Twoje dziecko ma jakiś problem – nie zawsze przyjdzie Ci o tym powiedzieć. Najczęściej po prostu zmieni się jego zachowanie. Gdy zauważysz niepokojące Cię objawy, najpierw postaraj się samodzielnie zrozumieć, co się za nimi kryje. W ten sposób uda Ci się zebrać jak najwięcej informacji na temat tego, co się dzieje – jak często pojawia się problematyczne zachowanie, w jakich okolicznościach ma miejsce, jak konkretnie zachowuje się dziecko w takich sytuacjach. Zwracaj też uwagę na swoje reakcje w takich chwilach.

Dzieci najlepiej funkcjonują w środowisku, które jest dla nich bezpieczną przystanią, czyli w miejscach, w których czują się komfortowo i bezpiecznie. Jeżeli rodzice są dla niego źródłem wsparcia i pomocy, nie zawsze będzie potrzebna pomoc psychologa – rodzic sam będzie w stanie zainterweniować i uporać się z problemem swojego dziecka.

Nie uważaj się jednak za złego rodzica, gdy nie możesz sobie z tym poradzić samodzielnie – problemy mają różną skalę. Czasami też nawet najlepszy rodzic nie jest w stanie sobie poradzić bez profesjonalnego wsparcia. Rozważ pomoc psychologa dziecięcego także wtedy, gdy czujesz, że sam nie jesteś w najlepszej kondycji, by pomóc dziecku – przeżywasz żałobę, cierpisz z jakiegoś powodu lub masz obniżony nastrój i dlatego nie jesteś w stanie być takim wsparciem, jakiego dziecko potrzebuje. To żaden wstyd odczuwać słabość, dlatego poszukaj pomocy – dla dziecka i dla Ciebie, jeśli tego potrzebujesz.

Pomoc psychologa będzie też wskazana w momencie, w którym zachowanie dziecka utrudnia jego życie i sprawia, że nie jest w stanie funkcjonować tak jak zawsze – często jest to związane również z objawami somatycznymi, takimi jak bóle głowy, brzucha, problemy z moczeniem się w nocy – które to nie są związane z jego fizycznymi dolegliwościami.

Tak naprawdę istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć pomoc psychologa dziecięcego. Należą do nich również:

  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
  • Napady paniki
  • Fobia szkolna
  • Fobia społeczna
  • Zachowania agresywne
  • Nadpobudliwość
  • Zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia i inne
  • Trudności w nauce
  • Rozwód rodziców
  • Utrata jednego z rodziców lub innej bliskiej osoby – żałoba
  • Stany depresyjne
  • Depresja
  • Myśli samobójcze
  • Kłopoty ze snem
  • Brak asertywności
  • Chorobliwa nieśmiałość
  • Niska samoocena
  • Autoagresja
  • Zaburzenia adaptacyjne
  • Uzależnienia – od Internetu, gier, smartfonu i inne
  • Problemy rodzinne
  • Doświadczenie przemocy
  • Zmiana miejsca zamieszkania i problemy z akceptacją tego stanu rzeczy
  • Chwiejność emocjonalna
  • Zaburzenia psychosomatyczne

Pamiętaj też o tym, że bez względu na okoliczności – na pierwszą wizytę u psychologa dziecięcego powinieneś iść bez dziecka. Wtedy będziesz mieć okazję do tego, by porozmawiać z psychologiem o dziecku i Twoich obawach. W ten sposób zastanowicie się razem, czy istnieją powody do niepokoju, czy jednak zachowanie dziecka są zupełnie normalne na jego poziomie rozwoju.

Na taką wizytę przygotuj wszystko, co może Ci się przydać – zanotuj sobie pytania, które chcesz zadać, zabierz opinie z innych poradni psychologicznych lub ze szkoły – jeśli takie masz. Wtedy też razem z psychologiem ustalicie cel, do którego będziecie dążyć, a psycholog opowie wam więcej na temat tego, jak będą wyglądały spotkania. Więcej o tym jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego przeczytasz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/jak-wyglada-wizyta-u-psychologa-dzieciecego/.

Jak rozmawiać z dzieckiem o wizycie u psychologa?

Wielu rodziców boi się tej rozmowy i szuka rozmaitych wybiegów. Najgorszym, co można zrobić to okłamać dziecko – obiecać wyprawę na spacer lub na zakupy, a zostawić u psychologa. Dziecko może czuć się zdezorientowane i wystraszone, a także po prostu złe i od razu negatywnie nastawić się do całej sytuacji, co wcale nie pomoże w procesie terapii.

Wyjaśnij dziecku spokojnie i rzeczowo, że chciałbyś, by spotkało się z psychologiem – dostosuj przekaz do wieku dziecka, tak, by na pewno zrozumiało. Wyjaśnij kim jest psycholog i jaka jest jego rola. Powiedz, że to ktoś, kto pomaga w problemach i rozmaitych kłopotach dzieciom, które tego potrzebują.

Absolutnie nie strasz dziecka psychologiem! Nie sprawiaj, że odbierany jest jako kara za niegrzeczne zachowanie ani nie wytwarzaj w dziecku przekonania, że to jego wina i jest z tego tytułu wybrakowane. Bądź dla dziecka źródłem oparcia i rozwiewaj lęki.

Jeśli maluch ma potrzebę zabrania ze sobą ulubionej zabawki – pozwól mu na to, najważniejsze jest to, by czuło się bezpiecznie. Odpowiadaj na jego pytania spokojnie i rzeczowo, nawet jeśli jest ich dużo – dziecko pyta, bo chce się oswoić z nową dla niego sytuacją.

Wytłumacz dziecku, że psycholog będzie chciał z nim porozmawiać, ale jeśli nie będzie znało odpowiedzi na jakieś pytanie lub nie będzie chciało o czymś mówić – może o tym poinformować i nic złego się nie stanie. Powiedz mu, że może nie tylko rozmawiać, ale też pisać, rysować czy nawet grać w jakąś grę.

Poinformuj też dziecko o tym, że będzie w gabinecie samo, bez Ciebie i że będziesz czekał na nie na zewnątrz.

Starszemu dziecku możesz już spokojnie wytłumaczyć czego konkretnie dotyczy dane badanie – odpowiadaj cierpliwie na wszystkie pytania i uzyskaj dziecięcą aprobatę. Spraw, by dziecko nie czuło się zmuszone do takiej wizyty.

Gdzie szukać dobrego psychologa dla dziecka?

To bardzo poważna kwestia, dlatego nie zdawaj się na ślepy los. Jeżeli jesteś mieszkańcem Warszawy i okolic, a także nie wiesz jakiego psychologa wybrać, zajrzyj tutaj https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-dzieciecy-warszawa/ i skontaktuj się z nami, by uzyskać najlepszą pomoc.

Daj sobie czas, ale nie odwlekaj tej decyzji – chodzi o dobro Twojego dziecka. Często im szybciej zadziałasz, tym lepiej. Dlatego zorientuj się w sytuacji i nie bój się zadawać pytań – na wszystkie odpowiemy z prawdziwą przyjemnością.

Dzisiaj duża część życia toczy się w Internecie, dlatego skorzystaj z możliwości, które daje Ci technologia, by znaleźć doświadczony zespół specjalistów. Czasami sama wizyta u psychologa nie wystarczy – wtedy psycholog sam poinformuje Cię o tym, że najlepiej jest podjąć kolejne kroki, na przykład podjąć psychoterapię – dziecka lub całej rodziny. Dobry psycholog to taki, który rozpoznaje takie potrzeby i potrafi wskazać osoby do pomocy.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę