Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Pierwszy łomżyński

Józef Babiel

Historia Wojska Polskiego na terenie Łomży sięga okresu wybuchu I wojny światowej, kiedy to na zebraniu porozumiewawczym Drużyn Strzeleckich w Warszawie doszło do podjęcia uchwały o utworzeniu Polskiej Organizacji Wojskowej. Już w czerwcu 1915 roku podjęta została próba utworzenia Okręgu POW w Łomży. Ostatecznie rozkazem nr 4 z dnia 30 października 1918 roku utworzony został Łomżyński Okręg Wojskowy, którego głównym zadaniem było powołanie Łomżyńskiego Pułku Piechoty. Formowanie pułku zakończono 22 grudnia 1918 roku i oznaczono go liczbą 33. Pierwszym dowódcą został płk Bronisław Kapliński. Jego zdolności bojowe wykorzystane zostały podczas wojny polsko-sowieckiej 1919–1920. W czasie walk 33 pp poległo 377 żołnierzy, a 1182 odniosło rany, 25 żołnierzy wyróżniono Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a 178 Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu działań pułk powrócił do Łomży i wszedł w skład 18 Dywizji Piechoty.
Do pierwszego kontaktu z nieprzyjacielem podczas kampanii wrześniowej 1939 roku doszło 7 września w okolicach Łomży. Kolejne potyczki pułk stoczył pod Łętownicą i Andrzejewem. Wraz z 18 DP został rozbity. Choć przestał istnieć – nie skapitulował. Wielu żołnierzy pułku podjęło walkę zbrojną w różnych oddziałach konspiracyjnych, w tym w 33 pp Armii Krajowej.
W roku 1953 w dawnych obiektach koszarowych 33 pp przy al. Legionów 133 sformowano 33 Szkolny Batalion Młodszych Specjalistów Remontu Traktorów z numerem JW 5523 przekształcony następnie w 33 Szkolny Batalion Naprawy Traktorów. Pod tym samym numerem jednostki wojskowej funkcjonowały kolejno:
· 33 Szkolny Batalion Ciągników Gąsienicowych
· 33 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Samochodowych
· 107 Okręgowe Warsztaty Remontu Konserwacyjnego Pojazdów Kołowych.
1 lipca 1996 roku na bazie JW 5523 utworzone zostały 15 Rejonowe Warsztaty Techniczne, podporządkowane dowódcy 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w 2001 roku powołał w Łomży 1 Batalion Remontowy.
Podczas łomżyńskich obchodów święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2002 roku przed pomnikiem żołnierzy 33 pułku piechoty i szykiem 1 Batalionu Remontowego, w imieniu władz samorządowych miasta oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prezydent Łomży Jan Turkowski złożył obietnicę, że za rok na czele szeregów stanie sztandar ufundowany przez społeczeństwo Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Ufundowanie sztandaru tej stacjonującej w Łomży jednostce to – jak powiedział – wielki zaszczyt nawiązujący do bogatych tradycji wojennych i wojskowych Łomży oraz regionu. Przełożeni wojskowi tę inicjatywę podjęli i zatwierdzili. Akt nadania sygnował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski i minister Obrony Narodowej Jerzy Szmajdziński. 16 sierpnia 2003 roku na Starym Rynku w Łomży sztandar został uroczyście poświęcony i przekazany dowódcy ppłk. Ludwikowi Zalewskiemu i żołnierzom 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego. Rodzicami chrzestnymi byli: zasłużona dla Ziemi Łomżyńskiej Donata Godlewska i prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.
Fundowanie sztandarów wojskowych przez lokalne społeczności ma wymiar historyczny. Ten w swojej symbolice łączy z teraźniejszością tradycje 33 pułku piechoty. Na stronie głównej, w wieńcu pośrodku, umieszczony jest orzeł a w czterech rogach, również w wieńcach, liczba 1. Strona odwrotna sztandaru zawiera wieniec z napisem „BÓG HONOR OJCZYZNA”. W lewym górnym rogu – odznaka 33 pułku piechoty. W rogu prawym – herb miasta Łomży. W prawym dolnym rogu odznaka pamiątkowa 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, a w lewym odznaka pamiątkowa 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego. Na drzewiec nabitych zostało 14 gwoździ honorowych i 35 pamiątkowych
– pierwszy z napisem „Społeczeństwo Ziemi Łomżyńskiej”.
Józef Babiel

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę