Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jubileusz 30 lecia Galerii N

Główne zdjęcie
Jarosław Cholewicki i Ryszard Matuszewski (fot. archiwum)

Galeria N w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego świętuje 30-lecie. Jubileusz uczczono zbiorową wystawą bardzo różnorodnych prac 37. artystów, od lat współpracujących z galerią, nie zabrakło również podziękowań, tortu i muzycznej niespodzianki. – Pomysł wyszedł od Regionalnego Ośrodka Kultury i aż nie chce się wierzyć, że to już 30 lat, a wydaje się, że było to nie tak dawno! – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Początki, jak to zwykle bywa, nie były łatwe, bo nowe najczęściej rodzi się w bólach i tak było i tutaj, ale przez lata doszliśmy do obecnej pozycji.

Galeria N to swoisty efekt przemian po roku 1989, kiedy to Wojewódzki Dom Kultury w Łomży stracił on siedzibę przy ulicy Sadowej, po czym przekształcono go w Regionalny Ośrodek Kultury. 

– To nasze wspólne dzieło z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży – mówi Ryszard Matuszewski. – Początkowo zajmowały się tym Teresa Adamowska i Teresa Matuszelańska, która z czasem przeszła do nas, na jej miejsce przeszła z kolei Izabela Cierpikowska, która od niedawna również pracuje u nas i bardzo dobrze sobie radzi: zna rzemiosło, zna ludzi, jest kontaktowa.

– Od 30 lat współprowadzimy Klub Wojskowy – dodaje dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Jarosław Cholewicki. – Był to w roku 1993 pomysł Tereski Matuszelańskiej, kiedy nasza siedziba mieściła się w Urzędzie Wojewódzkim przy ulicy Nowej. Pracowała z nami w tym czasie również Tereska Adamowska i ten pomysł padł na podatny grunt. Ryszard Matuszewski był wtedy majorem i spotkaliśmy się z jego strony z ogromną przychylnością co do tej inicjatywy. Nie mieliśmy lokalu,  żeby coś takiego zorganizować samodzielnie, mimo tego, że byliśmy wtedy Wojewódzkim Domem Kultury, ale trafiliśmy w przyjazne miejsce i współpracujemy do dzisiaj. 

Od tego czasu zorganizowano w comiesięcznym cyklu, z przerwą wakacyjną, 300 wystaw, które obejrzało ponad 20 tysięcy ludzi. Dopełniają ją różne inne wydarzenia, na przykład poetyckie lub koncerty, artystów lokalnych bądź przyjezdnych. 

– Pamiętam pierwsze wernisaże, kiedy nie było publiczności – wspomina Ryszard Matuszewski. – Prace były przygotowane, a nie było ich komu oglądać, więc czasem zaprosiliśmy kogoś od stolika z kasyna, czy z obsługi kuchni i tak to się zaczynało. Ale, jak to się mówi: kropla wody, systematycznie spadającej na kamień, robi w nim ślad i lata systematycznej pracy zrobiły swoje!

W tym czasie zmienił się też zasięg i zakres działania galerii, początkowo adresowanej wyłącznie do amatorów i pracującej nawet w pandemii, podczas której przygotowywano kolejne wystawy, chociaż niedostępne dla szerszej publiczności. 

– Obecnie Galeria N to nie tylko miejsce wystawiennicze dla twórców nieprofesjonalnych, bo coraz częściej goszczą w niej artyści zawodowi, nierzadko z dużym dorobkiem artystycznym – mówi Ryszard Matuszewski. – Zaczynaliśmy od amatorów, ale z biegiem czasu, kiedy nasza galeria okrzepła, otoczenie było przyjazne, a do tego przekonaliśmy się, że warto to robić, bo przychodzi do nas sporo odbiorców sztuki, coraz częściej zaczęli się u nas pojawiać zawodowcy, artyści przez duże A. Wydaje mi się, że zapełniliśmy tu pewną lukę, bo jednak profesjonalne galerie były dla zawodowców, a amatorzy nie mieli się gdzie pokazać, czasem też brakowało im do tego odwagi, więc ich do tego ośmielaliśmy.

W wystawie jubileuszowej swe prace z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, tkaniny artystycznej, i fotografii prezentuje 99. autorów z Łomży i jej okolic, od twórców pamiętających jeszcze początki galerii do debiutantów. Wszyscy zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami, podobnie jak szczególnie zasłużeni dla Galerii N Teresa Adamowska, Teresa Matuszelańska, Anna Bureś, Izabela Cierpikowska,  Andrzej Soszyński i  Andrzej Żmuda. Nie obyło się też bez dowodów uznania i listów gratulacyjnych dla Ryszarda Matuszewskiego i Jarosława Cholewickiego. Wernisaż uświetniły krótkie występy instruktorów ROK Łomża Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i pianisty Grzegorza Sekmistrza oraz członków zespołu My z Łomży 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego Martyny Jankowskiej i Tomasza Wiśniewskiego, którzy wykonali starsze i nowsze polskie przeboje.

– Planujemy robić w dalszym ciągu to, co do tej pory – podsumowuje ppłk. rezerwy Ryszard Matuszewski. – Planowany jest jednak również remont klubu, w tym tego miejsca, w którym znajduje się galeria, ale ciągle się to odwleka z powodu braku pieniędzy. Na tę chwilę nie mogę więc powiedzieć kiedy to nastąpi, więc do momentu remontu wystawy będą odbywały się regularnie i mam nadzieję, że po nim również. 

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę