Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Nagrody i stypendia Starosty łomżyńskiego

- Świętowanie to także nagradzanie osób, które współcześnie wnoszą dla tej naszej Niepodległej karierę – mówił Starosta łomżyński Lech Szabłowski podczas wręczenia nagród i stypendiów osobom, które swoim działaniem promują powiat. - To jest patriotyzm – podkreślał.

Tradycyjnie już 11 listopada w Dworku Lutosławskich w Drozdowie Starosta łomżyński wręcza nagrody i stypendia. Przy pełnej sali, a właściwie przy braku nawet miejsc stojących, uhonorowano osoby i inicjatywy z terenu powiatu łomżyńskiego. Zanim jednak poznaliśmy tegorocznych laureatów Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości odznaczony został płk. Zbigniew Średnicki, zambrowianin, który zanim przeszedł do rezerwy pracował w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. 

W patriotyczną i wyjątkową atmosferę zebranych wprowadzili swoim śpiewem wychowankowie Studia Wokalnego eMDEK, prowadzone pod kierownictwem Magdy Sinoff. Wśród wokalistów jest jedna z tegorocznych stypendystek Starosty. 

W dziedzinie kultury nagrodę Starosty i 2,5 tysiąca złotych otrzymała Grupa Teatralna Wizna, która z powodzeniem do tej pory wystawiła przedstawienia: Mistrium pasyjne, Widzę niebo otwarte, czy Schron Góry Strękowej. Wicestarosta łomżyńska Maria Dziekońska podkreślała sposób w jaki pobudzają zgromadzony lud do głębokiej refleksji nad sposobem istnienia we współczesnym świecie, nad przyjętymi wartościami oraz ich hierarchią w życiu każdego widza. 

- Ponadprzeciętne zaangażowanie dowodzi, że oddolne działania społeczne mogą mieć i mają szanse powodzenia – mówiła.

Radości nie krył reżyser Sławomir Konarzewski, który z księdzem Mateuszem Gąsowskim odbierał wyróżnienie. Dziękował aktorom, wójtowi Wizny Mariuszowi Soliwodzie, który nominował grupę do nagrody oraz Staroście. 

- Praca z tą grupą była dla mnie i wielką radością i zaszczytem. To jest niezwykłe. W tej małej wiskiej ojczyźnie wyłuskać tyle pereł, tyle talentów – mówił wzruszony reżyser. - To jest prawdziwa perła w koronie powiatu łomżyńskiego, Podlasia, a i w skali ogólnokrajowej ze świecą szukać podobnej grupy. To nie jest przypadkowe zbiegowisko osób wziętych z pola czy warsztatów, chociaż troszkę i tak. Jest to grupa pasjonatów, która tworzy wspólnotę teatralną, i to, że przez trzy lata co roku wystawiamy spektakl jest tego potwierdzeniem.

O ogromnej woli walki i harcie ducha mówiła wicestarosta Maria Dziekońska podczas prezentacji nagrodzonego w kategorii sportu. Kapituła dostrzegła ogromne sukcesy jego wychowanków i laureatem nagrody Starosty w dziedzinie sportu w 2022 roku został trener i prezes Andrzej Korytkowski. Laudacja założyciela i trenera klubów sportowych: LŁKS Prefbet-Śniadowo Łomża i Prefbet – Sonarol sprawiała, że łatwo można było pogubić się w ilości medali. Zatem przypomnijmy niektóre w nich. Andrzej Korytkowski w dorobku swoich wychowanków i zawodników ma: 94 medalistów Mistrzostw Polski, 17 reprezentantów kraju, 5 rekordów Polski, półfinał Igrzysk Olimpijskich w Londynie, 2 tytuły mistrza świata  i 5x z rzędu puchar świata w towerrunningu i 3 tytuły wicemistrza Europy. W 2021 roku jego wychowankowie zdobyli 12 medali Mistrzostw Polski, a tylko z ostatnich osiągnięć wymienić należy nieoficjalny rekord Polski 18-latek ustanowiony przez Martynę Krawczyńską w biegu na 10 km (ubiegłoroczną stypendystkę Starosty). 

- Dla takich chwil warto nie tylko pracować, warto się męczyć – mówił zadowolony Andrzej Korytkowski, który nagrodę odbierał z córką Anastazją. Laureat przypomniał, że przed 23-laty, przy wsparciu obecnego Starosty, a wówczas wójta Lecha Szabłowskiego, założył w Śniadowie swój pierwszy klub lekkoatletyczny.

- Moim celem, marzeniem od samego początku jest wychowanie olimpijczyka. Jak zakładaliśmy klub, pierwsze lata to było pokazać się w Polsce. Później to już tylko statystyka i teraz chcemy coś więcej, przebić szklany sufit. Może to będzie Krawczyńska, może ktoś inny. Dopóki żyję spodziewam się i będę się starał – deklarował trener Korytkowski. Wspomniany półfinał Igrzysk Olimpijskich, który klub ma w swoich osiągnięciach należy do Anny Jesień, zawodniczki LŁKS Prefbet-Śniadowo, która do klubu doszła u szczytu kariery.

W dziedzinie inicjatywy społeczno-gospodarczej Starosta nagrodził niezwykłą grupę osób z Piątnicy, którzy od 2012 roku ratują zabytki na tamtejszym cmentarzu. Pierwszym działaniem Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Piątnica, bo nim nich mowa, był grób 10 nieznanych żołnierzy z okresu II wojny światowej. Społecznicy już 9 razy organizowali kwestę pod cmentarzem w Piątnicy, aby odnawiać kolejne znajdujące się na tej nekropolii zabytki. 

Wiceprezes Stowarzyszenia Anna Barcicka, która z rąk Lecha Szabłowskiego i Marii Dziekońskiej odbierała nagrodę przypomniała, że liczy ono około 30 osób, a aktywność to nie tylko ratowanie zabytków cmentarza, ale także festyny i praca w lokalnej społeczności. 

- Nie spodziewaliśmy się, że to co robimy, będzie docenione. Działamy społecznie i niezależnie od wielu osób. Robimy to, co widzimy co jest potrzebne w naszym społeczeństwie i niezależnie od sytuacji politycznej. Nasza działalność jest z potrzeby serca i słuchamy naszych mieszkańców – przybliżała świadkom uroczystości.

Do aktywności i do pokazywania tych osób, które „w sposób znakomity pracując, przyczyniają się do rozwoju powiatu łomżyńskiego” zachęcał Lech Szabłowski. Podczas uroczystej gali 9 uczniów odebrało z rąk Starosty gratulacje i stypendia, które w 2022 roku wynoszą półtora tysiąca złotych. 

W kategorii naukowej stypendystami zostali: Michał Jerzy Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej im Zesłańców Sybiru w Olszynach, Paulina Żelazna i Maja Liżewska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach, Lena Dymerska ze Szkoły Podstawowej im. Pułku 3 Strzelców Konnych w Śniadowie.

W sporcie stypendia otrzymali: Bartosz Pawłowski i Amelia Klimaszewska z ZSP im. mjra Władysława Raginisa w Piątnicy, Wiktoria Stefańska ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie i Filip Wilk ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jarnutach. 

Stypendystką Starosty łomżyńskiego w kategorii artystycznej została Oliwia Szmitko ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem, która wykonaniem piosenki „Zamiast” Edyty Geppert do słów Magdy Czapińskiej i muzyki Włodzimierza Korcza, otrzymała wielkie uznanie i zachwyt w oczach drozdowskiej publiczności.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę