Nagrody prezydenta za dokonania w dziedzinie kultury
Jubileusz 35-lecia Teatru Lalki i Aktora znalazł również odbicie w tegorocznych nagrodach prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2021. Mariusz Chrzanowski docenił nagrodą zbiorową cały zespół aktorski Teatru Lalki i Aktora, a specjalną za całokształt dokonań jego dyrektora Jarosława Antoniuka. Nagrodę specjalną prezydenta Łomży za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała hafciarka siostra Teresa Irena Grabowska. Nagrody zostały wręczone podczas jubileuszowej gali w Teatrze Lalki i Aktora.
Tegorocznych laureatów wybierała i przedstawiła do akceptacji prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu kapituła złożona z jego zastępcy Andrzeja Stypułkowskiego, Karoliny Krzykowskiej, Artura Nadolnego, Krzysztofa Zemło i Katarzyny Modzelewskiej. Jak co roku doceniono osoby wyróżniające się zakresem i jakością pracy artystycznej i twórczej, przyznano również kolejną w historii tych laurów nagrodę zbiorową. Otrzymał ją w jubileuszowym roku Teatru Lalki i Aktora za całokształt pracy artystycznej jego etatowy zespół aktorski. Jest ona nazznaczona ogromem dokonań i wielkich sukcesów na lokalnych, krajowych i zagranicznych scenach, ale również pracą edukacyjną – nie tylko w siedzibie teatru, ale również w innych placówkach kultury.
Nagrodę otrzymali: Beata Antoniuk i Marzanna Gawrych, świętujące w tym roku 30-lecie niezwykle owocnej i docenianej nagrodami pracy w łomżyńskim teatrze; Marek Janik, który pracował w nim od 2000 roku i właśnie odszedł na emeryturę, zastąpiony przez Miłosza Cieślika; również wielokrotnie nagradzany Tomasz Bogdan Rynkowski, który gra w TLiA już od 20 lat, zaś nie tylko aktor, ale również reżyser („Skąd Mikołaj wie?”) Rafał Swaczyna od roku 2014. Najmłodsze pokolenie zespołu reprezentują Daria Głowacka, pracująca w Łomży od 2017 roku oraz Julia Sacharczuk, która zaczyna właśnie w Teatrze Lalki i Aktora trzeci sezon: aktorki nader wszechstronne i również z licznymi osiągnięciami, choćby wspólnym autorskim spektaklem „Mądrość lasu”.
– Z całego serca dziękujemy za tę bardzo ważną nagrodę – mówiła w imieniu zespołu Marzanna Gawrych, a odebrał ją jego nestor Marek Janik.
Nagrodę specjalną prezydenta Łomży za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymał Jarosław Antoniuk, od roku 1994 dyrektor Teatru Lalki i Aktora i twórca jego obecnej pozycji. O rozlicznych osiągnięciach tego charyzmatycznego reżysera i zarazem nader sprawnego organizatora pisaliśmy już wielokrotnie, warto jednak przywołać te najbardziej znaczące w jego dorobku spektakle, jak: „Dziejba leśna”, „Madejowe łoże”, „Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu”, „Kominiarczyk”, „Czerwony Kapturek”, „Szczęśliwy Książę”, „Pinokio”, „Proces”, „Magiczny sklep” czy ubiegłoroczny „Mały Książę” – łącznie było ich ponad 35, a powstały nie tylko w krajowych, ale również w zagranicznych teatrach i zdobyły wiele nagród.
– To znowu niespodzianka, naprawdę nic o tym nie wiedziałem, a już kiedyś (w 1993 roku – red.) dostałem nagrodę prezydenta miasta Łomża – mówił Jarosław Antoniuk, dodając, że nie mógł jej wtedy odebrać, bo reżyserował spektakl w innym teatrze, a otrzymał ją wspólnie z dyrektorem Henrykiem Gałą, co go wtedy bardzo ucieszyło, ponieważ były to dwie nagrody dla teatru.
Kolejną nagrodę specjalną, przyznaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, otrzymała siostra Teresa Irena Grabowska, hafciarka od ponad 70 lat służąca w zgromadzeniu Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Jej codzienne zajęcie to nie tylko mistrzowskie haftowanie i wyszywanie szat liturgicznych, ale również chorągwi kościelnych i sztandarów, w tym miasta Łomża czy Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II.
Wymiar finansowy nagrody to w przypadku dyrektora Jarosława Antoniuka 3 tysiące złotych, zaś pozostałych laureatów 2 tysiące złotych. Tradycyjnie już laureatom wręczono również efektowne ceramiczne statuetki, zaprojektowane i wykonane przez łomżyńską artystkę Ewę Skłodowską.
Wojciech Chamryk