Premiera debiutanckiego albumu MadBee
Łomżyńsko-ostrołęcki zespół MadBee czwartkową premierę pierwszego albumu „Błąd miotacza” zaakcentował świetnym koncertem w Hali Kultury. Grupa wykonała nowy materiał w całości, dopełniając go kilkoma starszymi, przebojowymi kompozycjami oraz pasującym do nich coverem. – Nie spodziewałem się takiej frekwencji i takiej atmosfery! – mówi wokalista Tomasz Samsel. – Widać też było, że ludzie naprawdę słuchali, więc chociaż nie wszystko się udało, bo jednak ponad rok nie graliśmy na żywo, to następne koncerty będą już lepsze i pewniejsze.
Novum Jazz Festival już w ten weekend
– To będą różne oblicza jazzu na najwyższym poziomie, ale nie tylko! – zapowiada Mirosław Dziewa, twórca i dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w najbliższą sobotę Novum Jazz Festival. Po ubiegłorocznej edycji, ograniczonej do odbywającego się online konkursu na Nową nadzieję jazzu, 14 odsłona NJF zabrzmi na żywo. W Centrum Katolickim zagrają: Marek Konarski Quartet, Marek Kądziela Jazz Ensamble, Mike Parker's „Meta” Trio oraz jazzowo/folkowy Piotr Damasiewicz „Into The Roots”. Odbędzie się też konkurs z udziałem 12. młodych wykonawców.
Załomżyć się w mieście, co było mi rajem ...
Do 15. listopada można było nadsyłać prace do konkursu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydenta Łomży na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”. Jest to już ósma edycja tego konkursu. Trochę więcej czasu mają ci, którzy zechcą wysłać swoje zdjęcia do konkursu fotograficznego Załomżenie 2021.
Debiutancki album i promocyjny koncert MadBee
Rockowy zespół MadBee nagrał debiutancki, bardzo udany album. „Błąd miotacza” będzie mieć premierę już w najbliższy czwartek, 7 października, podczas specjalnego promocyjnego koncertu w Hali Kultury. – Założyliśmy kapelę w roku 2009 i niemal momentalnie pojawiła się EP-ka „Beegos” – mówi Cezary Borusiewicz. – Na debiutancki album MadBee trzeba było trochę poczekać, ale uważam, że było warto, bo „Błąd miotacza” to synteza tego wszystkiego, co na daną chwilę byliśmy w stanie wypracować.
Requiem na finał festiwalu Sacrum et Musica
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wykonaniem słynnego Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zakończyła XVII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrze pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego towarzyszył Kowieński Chór Państwowy z Litwy, a partie solowe zaśpiewali sopranistka Hanna Zajączkiewicz, mezzosopranistka Donata Zuliani, tenor Jacek Szymański i baryton Grzegorz Piotr Kołodziej. Koncert był dedykowany pamięci przyjaciół Filharmonii: jej dyrektora przed laty Henryka Szwedo, wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego, biskupa Stanisława Stefanka oraz poety Henryka Gały, jednego z założycieli orkiestry w roku 1977.
Soundtrack pandemicznego czasu
Karolina Dawid z Ostrowi Mazowieckiej zwyciężyła w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej Soundtrack 2021. Trzydniową imprezę, zorganizowaną przez MDK-DŚT, zakończył koncert galowy laureatów, jurorów i uczestników warsztatów. – Mamy teraz pandemiczny czas, ale nie dajemy się i śpiewamy! – podkreśla Magda Sinoff, inicjatorka i dobry duch festiwalu.
„Mały Książę” łomżyńskiego teatru
Teatr Lalki i Aktora rozpoczął nowy sezon premierą „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Autorem adaptacji i reżyserem robiącego wrażenie przedstawienia jest Jarosław Antoniuk, muzykę skomponował sam Grzegorz Turnau, scenografia to dzieło doskonale w Łomży znanej Evy Farkašovej ze Słowacji, a za ruch sceniczny odpowiada Marzena Biesiadecka. Główne role grają Michał Kucharski i Tomasz Bogdan Rynkowski, ale na wyrazy uznania zasługuje cały, siedmioosobowy zespół aktorski.
Bogdana Kierejszy powrót do Łomży
W latach 80. uczył się w łomżyńskiej szkole muzycznej. Po przeprowadzce do Warszawy studiował pod kierunkiem najwybitniejszych skrzypków, Jana Staniendy i Konstantego Andrzeja Kulki, po czym sam stał się wirtuozem. Nie zapomniał jednak o rodzinnym mieście i w piątkowy wieczór spełnił swe marzenie, grając owacyjnie przyjęty przez publiczność i nietypowo zakończony koncert w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. – Zagrałem wieleset czy tysięcy koncertów na całym świecie, ale ten dzisiejszy jest dla mnie szczególny i przyznam, że o nim marzyłem! – mówił Bogdan Kierejsza.
Co na weekend
W miarę ciepły i pogodny weekend przed nami pozwoli wybrać się mieszkańcom na pulwy, gdzie odbywać się będą XXII Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2021. W Hali Kultury ponownie zagości taniec, a w łomżyńskiej Katedrze zakończy się Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki SACRUM ET MUSICA.
Wirtuoz wiolonczeli zagrał w Łomży
Jeden z najlepszych polskich wiolonczelistów, Marcin Zdunik, wystąpił w Łomży. Z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, pod batutą Rafała Jacka Delekty, świętującego w tym roku 40-lecie pracy artystycznej, zagrał nie tylko Koncert wiolonczelowy Camille Saint-Saënsa, ale też utwory Krzysztofa Komedy z partiami improwizowanymi. – Mogłem pokazać w Łomży dwa różne światy: zachodnioeuropejskiej muzyki klasycznej oraz muzyki jazzowej/filmowej, bo przecież Komeda był wybitnym twórcą muzyki do filmu, ale wyrósł z jazzu i jest w nim teraz takim punktem odniesienia, jak choćby Miles Davis – mówi Marcin Zdunik.
Czworo chętnych na dyrektora Muzeum w Drozdowie
Cztery osoby złożyły swoje oferty na zwalniane stanowisko Dyrektora Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Powiat Łomżyński rozpisał konkurs na to stanowisko, po tym jak dotychczasowa dyrektor Anna Archacka zdecydowała się przejść na emeryturę.
Kultura w zasięgu ręki
Zamek Królewski i Studio Buffo w zasięgu ręki uczestników międzypokoleniowej wyprawy do kultowych instytucji kultury.
Kolejny sezon Teatru Lalki i Aktora
W Teatrze Lalki i Aktora trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą spektaklu „Mały Książę”. Autorem adaptacji i reżyserem jest Jarosław Antoniuk, muzykę napisał Grzegorz Turnau, a główną rolę gra Michał Kucharski. W nowym sezonie zaplanowano jeszcze kolejną premierę „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”. Wznowienia w nowej obsadzie doczeka się też kultowy „Czerwony Kapturek”, a sezon zakończy czerwcowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka.
Inauguracja Klubu Filmowego Mirage
Pokaz nagrodzonego na wielu festiwalach dokumentu „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske zainaugurował działalność Klubu Filmowego Mirage w Hali Kultury. – Jest mi bardzo miło, że to mój film rozpoczyna, mam nadzieję, długą tradycję oglądania filmów w takiej klubowej atmosferze – mówił reżyser i scenarzysta Maciej Cuske, dodając, że „Wieloryb z Lorino” zawiera sporo nierzeczywistych obrazów, pasujących do nazwy Mirage. Po seansie odbyło się spotkanie z autorem filmu, a kolejny pokaz w ramach klubu Mirage zaplanowano w październiku.
Szaman elektronicznego rocka w Łomży
Władysław „Gudonis” Komendarek oczarował publiczność podczas finałowego koncertu IV edycji Off Road. Wykonał nie tylko bardzo różnorodny repertuar, ale zaprezentował też jedyny w swoim rodzaju spektakl z wykorzystaniem świateł, laserów i wizualizacji. Do tego, jak zapowiedział, zagrał też pierwszy raz podczas koncertu na akustycznym pianinie, zaskakując choćby swobodną interpretacją wielkiego przeboju The Beatles. – Nie byłem tu jakieś 30 lat! – mówi Władysław Komendarek. – Nigdy nie gram takich samych koncertów, więc jak dzisiaj była Łomża, to za dwa tygodnie będzie zupełnie co innego, inny repertuar, bo na każdy szykuję coś specjalnego!
Muzyczny monodram Śpiewającego Czesława
Czesław Mozil wystąpił solo w GOK Piątnica, prezentując jedyne w swoim rodzaju połączenie monodramu, stand-upu i koncertu, obejmującego największe przeboje artysty i premierowe utwory. – Moi koledzy mówią, że gdybym grał tyle na akordeonie i pianinie co na Atari i Nintendo, to nie musiałbym dzisiaj w Piątnicy grać! – żartował Czesław Mozil, a jego niekonwencjonalne poczucie humoru i żywiołowe zachowanie na scenie rozbawiły publiczność do łez.
Glogerowska nagroda dla pasjonata
Wawrzyniec Kłosiński laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Zygmunta Glogera Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” im. S. Zagórskiego. Wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, wcześniej dziennikarz Polskiego Radia Białystok, został doceniony za „popularyzowanie ziemi łomżyńskiej oraz redagowanie i wydawanie publikacji regionalnych” co wiąże się z ogromną pracą, wykonaną w ostatnich 20 latach. Dzięki niej biblioteka wydawnictw regionalnych rokrocznie powiększa się o kolejne pozycje, bezcenne nie tylko dla historyków, ale też czytelników, lubiących zgłębiać przeszłość Łomży i jej okolic.
Pionierska praca Elżbiety Chojnowskiej
Różne aspekty dziedzictwa kulturowego w miastach ziemi łomżyńskiej w Polsce okresu międzywojnia przywołuje w swej pierwszej książce łomżynianka Elżbieta Chojnowska. Praca „Kultywowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców miast ziemi łomżyńskiej w okresie Drugiej Rzeczypospolitej” przybliża Łomżę, Kolno, Ostrołękę i Zambrów tamtych lat oraz ludzi, dzięki którym działo się w nich tak wiele. – To temat bardzo istotny, a takiego opracowania jeszcze nie było – mówi dr Elżbieta Chojnowska, zapowiadając już kolejne publikacje.
Podwójne stereo na Off Road
Porywający koncert Vincenta, czyli pochodzącego z Łomży wokalisty Marcina Wincenciaka, zakończył drugi dzień spotkań z kulturą niezależną Off Road. – Cieszę się bardzo, że mogłem w końcu przyjechać do Łomży ze swoim zespołem i autorskim materiałem, jest to dla mnie bardzo ważne! – mówi Marcin Wincenciak, zapowiadając, że jego kolejny koncert w rodzinnym mieście będzie już związany z premierą debiutanckiego albumu.Wcześniej w Galerii Pod Arkadami odbyło się otwarcie wystawy trójwymiarowej fotografii „CHIŃSKIE stereoTYPY” Tomasza Bielawskiego, jednego z największych pasjonatów i znawców stereoskopii w Europie.
Co na weekend
Kolejny weekend obfituje w wiele wydarzeń, w których warto uczestniczyć. Trwa OFF ROAD, w Piątnicy szykuje się Festiwal Smaków, a w łomżyńskiej Hali Kultury wydarzenie jakiego w Łomży jeszcze nie było. Tancerze powalczą o Mistrza Polski Federacji Breaking.