Piknik na Dni Łomży
Żywiołowy koncert zespołu Kraków Street Band zakończył rodzinny piknik w Parku Jana Pawła II-Papieża Pielgrzyma. Imprezę zorganizowano w ramach Dni Łomży, w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich. Trwała ponad sześć godzin i uczestniczyły w niej tysiące osób w różnym wieku. Najmłodszych interesowało najbardziej miasteczko cyrkowe. Starsi chętnie spacerowali i słuchali muzyki, podkreślając, że taka familijna impreza na wolnym powietrzu z ciekawym programem to bardzo dobry pomysł.
Nagrody prezydenta dla twórców i otwarcie Hali Kultury
Ks. Tomasz Grabowski, Joanna Klama, Henryk Pestka i Marcin Winceniak otrzymali nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2020. Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Domalewski, wcześniej laureat prezydenckiej nagrody sprzed czterech lat. Gala wręczenia nagród odbyła się podczas uroczystej sesji Rady Miasta w 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich i w oddanej już oficjalnie do użytku Hali Kultury.
Grand Prix Walizki dla Hiszpanii
Grand Prix 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka zdobyło przedstawienie „2062” Karli Kracht i Andrésa Beladieza z Hiszpanii. Jury pod przewodnictwem Joanny Gerigk przyznało jeszcze osiem kolejnych nagród, w tym cztery aktorskie, zespołowe i indywidualne. – Cieszę się, że w tak trudnych warunkach ten festiwal oferował tyle znakomitych spektakli – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapowiadając przyszłoroczną edycję Walizki i wyrażając nadzieję, że odbędzie się ona już z pełnym udziałem zagranicznych gości.
Deszczowa podróż Guliwera
Plenerowe widowisko „Kosmiczna podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek zakończyło trzeci dzień 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Artyści z Wolimierza zaprezentowali na muszli pełen rozmachu spektakl z ciekawym przesłaniem, którego głównym bohaterem był, robiący ogromne wrażenie, Guliwer. Było ono tak duże, że nawet deszcz przestał padać, dzięki czemu wszystko odbyło się bez większych przeszkód. – Guliwer to zawsze jakieś podróże – mówi Wiktor Krzysztof Wiktorczyk, dyrektor teatru i reżyser przedstawienia. – Od XVIII wieku on różnie podróżuje, różnie jest interpretowany, a tutaj akurat trafił w kosmos.
Opowiedz nam o Starym Rynku
Opowieści i zdjęcia pokazujące Stary Rynek sprzed lat, także kiedy był jeszcze Placem Żeglickiego, zbierają społecznicy ze Stowarzyszenia Kulturalnego Bonar. Zapraszają na warsztaty wspomnieniowe połączone z tworzeniem grafik.
Łomżynianka objawieniem tegorocznej Walizki
Nawet jeśli ktoś nie interesuje się filmem, to w ostatnich latach nie mógł nie dostrzec niebywałego rozkwitu kariery Piotra Domalewskiego, reżysera, scenarzysty i aktora pochodzącego z Łomży. Nie jest to jedyna, tak utalentowana, pociecha cenionych nauczycieli Wiesławy i Krzysztofa Domalewskich, bowiem ich córki również wybrały artystyczną ścieżkę kariery. Anna Domalewska ma już na swym koncie pierwsze sukcesy, włącznie z nagrodą Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego młodego aktora-lalkarza roku. W piątek zagrała główną rolę w konkursowym spektaklu „Planeta Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” podczas 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka.
Komunikat Festiwalu WALIZKA
Ze względu na trudne i nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, spektakl Teatru na Walizkach pt. „Beczka Śmiechu” zaplanowany na godzinę 17:00 został przeniesiony z ul. Długiej do Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Spektakl odbędzie się w kawiarence teatralnej. Godzina pozostaje bez zmian. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa najmłodszych, jak i tych trochę starszych! Przepraszamy za wszelkie utrudnienia. Bądźcie z nami!
Wyjątkowa atrakcja dla młodszych i starszych w Muzeum Diecezjalnym
Wiele osób wciąż pamięta prezentację w Muzeum Diecezjalnym podczas Nocy Muzeów 2017 miniaturowych pociągów i makiet ze zbiorów ks. Janusza Grygiera. Obecnie miłośnicy modelarstwa kolejowego oraz lokalnej historii mogą obejrzeć w muzeum kolejną, bardzo ciekawą, ekspozycję tego typu. – To realistyczne odtworzenie stacji kolejowej w Śniadowie z odnogą, która prowadzi w kierunku Łomży – mówi ks. dr Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Jest to makieta modelarska, będąca własnością prywatną. Ma 13 metrów rozpiętości, funkcjonuje w pełni, pociągi jeżdżą i cieszą oczy nie tylko małych, ale i dużych chłopców!
Einstein i Impresario na Walizce
Drugi dzień 34 odsłony Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka obfitował w ciekawe spektakle. Wydarzeniami były konkursowe przedstawienie „Planeta Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z grającą główną rolę łomżynianką Anną Domalewską oraz wieczorny spektakl plenerowy „Impresario” Teatru Nikoli z Krakowa. – Zawsze śledzę w internecie kolejne spektakle prezentowane przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży, jestem też pod ogromnym wrażeniem tego festiwalu – mówi Mikołaj Wiepriew, spiritus movens Teatru Nikoli. – W innych krajach często spotykaliśmy się z innymi teatrami lalkowymi, które mówiły: państwo z Polski? Oczywiście, znamy wielki festiwal w Łomży, byliśmy tam! – od razu jest takie skojarzenie, że jak Polska, to Łomża i Walizka.
Pierwszy dzień Walizki
Plenerowy spektakl „Fin Amor” poznańskiego Teatru Ewolucji Cienia zakończył pierwszy dzień 34 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej w plenerze wystąpił Teatr Nikoli z Krakowa, a cztery teatry zaprezentowały się w konkursie. Dzisiaj będzie jeszcze więcej spektakli, pięć konkursowych oraz dwa plenerowe: Teatru Pantomimy Mimo na ulicy Długiej oraz kolejne przedstawienie Teatru Nikoli, tym razem na placu katedralnym.
Otwarcie Walizki i pierwszy spektakl
Konkursowe przedstawienie „Beton” Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska rozpoczęło 34 edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Na otwarcie festiwalu Teatr Lalki i Aktora w Łomży, tradycyjnie przygotował efektowną, teatralną etiudę, a oficjele i zaproszeni goście zgodnie podkreślali rolę i znaczenie Walizki na teatralnej mapie regionu, kraju i Europy. - Przed nami wielkie święto, wielka uczta – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zapraszając mieszkańców miasta do udziału w festiwalowych wydarzeniach.
Hybrydowa Walizka czasów pandemii
W czwartek rozpocznie się 34 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. To największa impreza teatralna w północno-wschodniej Polsce, doskonale też znana w środowisku teatrów lalkowych poza granicami kraju. Festiwal potrwa cztery dni, obejmując aż 17 spektakli konkursowych oraz osiem towarzyszących, w większości plenerowych. Teatry krajowe zaprezentują się w konkursie na żywo, a zagraniczne online w Hali Kultury. Główną rolę w „Planecie Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” zagra łomżynianka Anna Domalewska. Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal w Galerii Pod Arkadami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale są limity miejsc podczas spektakli konkursowych.
Łomżyński laureat „(NIE)widzialni za granicą”
Karolina Rogowska z III LO w Łomży, za „oczy porwanej” wygrała miejski etap konkursu plastycznego „(NIE)widzialni za granicą” i będzie reprezentować Łomżę w etapie wojewódzkim w Białymstoku.
Miasto szuka kandydata na dyrektora
Ratusz poinformował o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży.
Taneczne sukcesy B.K.STEP
Szymon Dmoch „Littleman” został sklasyfikowany na pierwszym miejscu w Międzynarodowym Turnieju Breakdance „Breakstok”. Natomiast cztery łomżyńskie formacje stanęły na podium Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Hip Hop „Koszalińskie YO”.
Nowy wybór poezji Jana Kulki
Ukazała się kolejna książka wybitnego poety Jana Kulki. „Powraca wiatr...” to wybór wierszy z lat 1957-2000, obejmujący nie tylko utwory znane już z licznych tomików, ale też młodzieńczy, opublikowany tylko w gazecie oraz ostatni, napisany krótko przed śmiercią poety. – Starałam się wybrać te naprawdę najlepsze teksty Jana – mówi Barbara Kulka. – Wielokrotnie na spotkaniach autorskich zwracano się do niego z pytaniem dlaczego tak smutno pisze, chciałam więc pokazać, że tworzył też piękne, liryczne wiersze.
Papieska wystawa w Muzeum Diecezjalnym
Wystawę czasową „Jan Paweł II - Łomża, 4-5 czerwca 1991” otwarto w Muzeum Diecezjalnym. Przygotowana z okazji 30. rocznicy duszpasterskiej wizyty Papieża Polaka ekspozycja przybliża to wyjątkowe dla Łomży i mieszkańców regionu wydarzenie, przypominając również, wciąż aktualne, słowa z papieskiej homilii. Wzbogacają ją pamiątki po Janie Pawle II: relikwie, książki, przedmioty osobiste oraz unikalne w skali światowej tableau z czerwca 1939 roku. Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą ze zbiorów muzeum oraz osób prywatnych.
Wspomnienie papieskiej wizyty w Łomży
Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz pokaz filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was…” w Parku Jana Pawła II-Papieża Pielgrzyma zakończyły cykl wydarzeń zorganizowanych pierwszego dnia obchodów 30. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II w Łomży. Wcześniej otwarto dwie wystawy plenerowe: „Wstańcie, chodźmy…Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” oraz ,,Karol Wojtyła. Narodziny”, przygotowaną z okazji setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. – Byłam tu 30 lat temu! – mówi pani Maria. – Cieszę, się, że pamiętano o tej rocznicy, że są te wystawy, był koncert, teraz film... „Barkę” zaśpiewaliśmy dla papieża z orkiestrą wszyscy razem, bo bardzo ją lubił – to był nasz hołd dla tego wielkiego Polaka.
„Białoruś, Białoruś...” ojca Bońkowskiego
Kapucyn Jan Bońkowski ponad 20 lat spędził na Białorusi. Od 1989 roku był proboszczem parafii Międzyrzecz, sprawował również posługę kapłańską i duszpasterską w innych miejscowościach. Zaangażował się też w działalność polskiego harcerstwa, co tylko wzmocniło wrogość tamtejszych władz wobec niego i w roku 2009 przyniosło brak zgody na dalszy pobyt. Swą trudną, ale owocną pracę misyjną na Białorusi ojciec Jan opisał w książce „Białoruś, Białoruś...”, która właśnie została wydana. – To dla mnie szczególna chwila, bo czekałem na tę publikację wiele lat! – mówi Jan Bońkowski. – Kiedy byłem na Białorusi prowadziłem dziennik, który stał się podstawą tej książki.
Arcydzieła na muzealnej wystawie
Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II można już oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. – Prezentujemy tylko fragmenty tej kolekcji, a skupiliśmy się na malarstwie i porcelanie – mówił dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL, autor scenariusza wystawy i jej aranżacji. Czasowa wystawa „kierunek SZTUKA” obejmuje obrazy i rysunki polskich mistrzów tej miary co Matejko, Michałowski czy Malczewski, bogaty wybór malarstwa zagranicznego z okresu XVI-XVIII wieku oraz ciekawy zbiór porcelany z najsłynniejszych manufaktur.