Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@
Loga.png

Książkowe efekty projektu drozdowskiego muzeum

Realizowany przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” to nie tylko spotkania, prelekcje czy sesja naukowa. Jego namacalnym efektem będzie też wznowienie dwóch pozycji książkowych poszukiwanych przez czytelników. Będzie to reprint wydawnictwa „Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim” Marii z Lutosławskich Niklewiczowej oraz drugie wydanie „Końca świata Lutosławskich” Danuty i Aleksandra Wroniszewskich.

Drozdowskie muzeum kultywuje pamięć o rodzinie Lutosławskich również w formie rozlicznych wydawnictw książkowych, obejmujących nie tylko literackie czy naukowe dokonania jej przedstawicieli, ale też publikacje wspomnieniowe czy biograficzne. Do tej kategorii należy również „Koniec świata Lutosławskich” Danuty i Aleksandra Wroniszewskich, dziennikarzy przez wiele lat mieszkających w Łomży i publikujących w tygodniku „Kontakty”. Powstająca przez wiele lat książka, wydana w roku 2019 dzięki współpracy muzeum z Fundacją Sztuk i Dialogu, w bardzo ciekawy sposób ukazują w niej historię Lutosławskich od momentu ich pojawienia się w Drozdowie pod koniec XVIII wieku aż do połowy lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to zmarł wybitny kompozytor Witold Lutosławski. Nic więc dziwnego, że nakład tej pozycji rozszedł się bardzo szybko, a kolejni zainteresowani dopytują o jej wznowienie.

Jeszcze większą perełką będzie reprint wspomnień Marii z Lutosławskich Mieczysławowej Niklewiczowej (1888-1979) Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim”, wydanych w roku 2001 przez Akademię im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku pod redakcją prof. Tomasza Witucha i od lat niedostępnych w regularnej sprzedaży. Nie ma dokumentu wartościowszego i wierniejszego historycznie. Z tego źródła czerpali wszyscy biografowie Dmowskiego”, czytamy w przedmowie książki i trudno się z tymi słowami nie zgodzić, jest to bowiem unikalny dokument i zarazem bardzo wiarygodne publikacja naocznego świadka opisywanych w niej wydarzeń, na której opierali się wszyscy biografowie zaprzyjaźnionego z Lutosławskimi i zmarłego w Drozdowie polityka. Dlatego dwa, jakże wnikliwe, pamiętnikarskie portrety Romana Dmowskiego, stworzyły właśnie przedstawicielki tej rodziny: Maria Niklewiczowa oraz Izabella Wolikowska, której wspomnienia, zatytułowane „Roman Dmowski. Człowiek, Polak, Przyjaciel” zostały wydane w roku 1961 w Stanach Zjednoczonych. Za wydanie reprintu książki Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim” odpowiada z ramienia drozdowskiego muzeum historyk Tomasz Szymański, autor, między innymi takich książek jak: „Panie Lutosławskie” oraz „Ks. Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”. Wznowienie wspomnień Marii Niklewiczowej o Romanie Dmowskim ma przypomnieć nie tylko jego postać oraz dokonania, ze szczególnym uwzględnieniem jego dorobku z zakresu myśli politycznej, ale również jego wieloletnie, przyjacielskie związki z Lutosławskimi i Niklewiczami.
Premiery książek zaplanowane są w styczniu 2024r. i będą dostępne do sprzedaży w sklepiku Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie oraz internetowo po złożeniu zamówienia drogą mailową (wysylka@muzeum-drozdowo.pl).
Ich ponowne pojawienie się na wydawniczym rynku będzie możliwe dzięki realizacji przez drozdowskie muzeum projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”, dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

tekst płatny

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę