Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 stycznia 2025 napisz DONOS@

Irena Santor chwali "Radość w kapeluszu"

Główne zdjęcie
Martyna Ciok

- Nie było łatwo, ale nikt nam nigdy nie przyrzekał, że w życiu będzie łatwo - powiedziała podczas ogłaszania werdyktu Irena Santor, przewodnicząca jury I Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej "Radość spod kapelusza", który dzisiaj wieczorem zakończył się w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II w Łomży. - Najważniejsze, że młodzież daje sobie radę z językiem na scenie i jest dobrze prowadzona przez nauczycieli i instruktorów. Po blisko ośmiu godzinach prezentacji i obrad jurorów najlepszym krasomówcą okazał się Kamil Olszewski z PG nr 6 w Łomży, a krasomówczynią - Hanna Maciąg z I LO w Białymstoku. W kategorii piosenki kabaretowej (wspólnej dla obu grup wiekowych) zwyciężyła Martyna Ciok.

Rzeczywiście, jurorzy nie mieli łatwego wyboru, bowiem wśród utalentowanych recytatorsko i aktorsko 29 gimnazjalistów i 36 uczniów szkół ponadgimnazjalnych były prawdziwe perełki talentu, dowcipu i ekspresji, przybyłe m.in. z Chorzowa, Warszawy, Olsztyna, Siedlec, Ostrołęki, Zambrowa, Białegostoku i Łomży. Zasiedli przy kawiarnianych stolikach z bukiecikami żywych kwiatów w kieliszkach. Scena z dostojnym fotelem, który Dama w Kapeluszu po raz ostatni zajęła podczas pobytu w Łomży w październiku 2005 r., zawirowała barwami Jej kapeluszy i sukni. Pani Hanka z portretu (być może, z nieba) przyglądała się uśmiechnięta poczynaniom "później urodzonych"...  
Patronat nad konkursem objęli biskup łomżyński, prezydent miasta i marszałek podlaski.
- Język polski jest zwierciadłem naszej kultury, historii i religii - przypomniał o poranku ks. bp Tadeusz Bronakowski. - Błogosławię wszystkim, którzy o kształt tej ważnej dla życia społecznego wartości dbają.
Zanim wystąpili recytatorzy, głos zabrała Dama Polskiej Piosenki, która z Hanką Bielicką występowała kiedyś podczas dwuletniego tournee po Polsce.
- Pani Hanka zwracała uwagę na kulturalne i poprawne wysławianie się nie tylko na scenie, ale i za kulisami, także w rozmowach prywatnych - wspominała Irena Santor. - Stanowi wzór elegancji i dla młodych, i dla dorosłych.
I młodzi pokazali na co ich stać: elegancko, taktownie, czasem na wręcz profesjonalnym poziomie. Niespodzianką był prolog, transmitowany także przez Radio Nadzieja 103,6 FM, w wykonaniu Grupy Teatralnej Bez Nazwy, działającej przy Centrum Katolickim. Piątka dzielnych drugoklasistów z SP nr 10, pod opieką nauczycielek Alicji Żelaznej i Małgorzaty Listowskiej rozbawiła piosenkami z Kabaretu... Starszych Panów! Reżyserii podjęła się aktorka Bogumiła Wierzchowska-Gosk. Arcyzabawnie zabrzmiały piosenki Przybory i Wasowskiego, kiedy śpiewali je mali dżentelmeni z podstawówki, po czym do akcji wkroczyli uczestnicy konkursu.   
Gimnazjalista Kamil, zwycięski krasomówca znad Narwi, przedstawił "Kobietę w literaturze", zabawny i przewrotny tekst swego polonisty z gimnazjum Grzegorza Witkowskiego.
- Dzień był naprawdę męczący - powiedział po odebraniu statuetki z kapeluszem i koperty z nagrodą młodzieniec. - Ale warto było się sprawdzić po raz pierwszy w ogólnopolskim konkursie. Na pewno spróbuję swoich sił także za rok.
Tak właśnie zrobiła Hania z grodu nad Białką, która zdobyła drugie miejsce rok temu, gdy ogłoszony w rok po śmierci Damy w Kapeluszu konkurs miał jeszcze formułę  wojewódzkiego.
- Jestem zupełnie zaskoczona tym zwycięstwem i niezwykle szczęśliwa, gdyż w Łomży pokazała się masa bardzo zdolnych osób - wyznała mi w chwilę po ogłoszeniu werdyktu uczennica polonistki Anety Kaliściak. - Pani profesor prowadzi z nami koło teatralne i w recytacji biorę pod uwagę jej sugestie, jednak kieruję się własnym wyczuciem tekstu.
Licealistka w przekonującej, na poły realistycznej, na poły groteskowej konwencji przedstawiła dramat ekspedientki sprzedającej chleb anglojęzycznemu gwiazdorowi z "Pawia królowej" Doroty Masłowskiej. Jedno niewyraźnie wypowiedziane w obcym języku zdanie staje się powodem życiowych rozterek i miłosnych niespełnień, czyli okazji do świetnej zabawy minami, gestami, intonacją raz zawiedzionego, innym razem rozmarzonego bądź rozzłoszczonego głosu.
Mnie osobiście najbardziej podobała się Katarzyna Koszewnik, maturzystka z I LO. Drobna brunetka o kocich i drapieżnych gestach od jury dostała zaledwie wyróżnienie, ale swoimi melorecytacjami, szeptami i krzykiem uzmysławiała, że 11 lat pracy w różnych kołach teatralnych na marne nie pójdzie, jeśli tylko licealistka przełknie gorycz porażki. Absurdalna opowieść o alpiniście w niewiarygodnych sytuacjach była dla wykonawczyni ledwie pretekstem do ukazania własnych umiejętności. Jurorzy (Irena Santor, Jarosław Antoniuk, Małgorzata Sawicka-Kujawa, Marek Kotkowski, Marek Żemek) brali pod uwagę, jak stwierdziła Małgorzata Sawicka-Kujawa, "czy potrafiliście nas do siebie przekonać". Stawiam dziesięć do jednego, że - o ile zechce kontynuować pracę na scenie - Katarzyna jeszcze świat do siebie przekona.     
Deklamatorzy sięgali po skecze i monologi tak różnych autorów jak "przedwojenny" Stefan Wiechecki, znany z telewizji Tomasz Jachimek czy licealista Artur Przewoźniczuk, kolega Konrada Sieczkiewicza (wyróżnienie) z I LO w Siedlcach. Królował wśród wierszy satyrycznych "Nie przeproszę" Jerzego Jurandota z repertuaru Pani Hanki, a przerywnikami były tak słynne jak "My z Łomży" chóru PG nr 2 pod kierunkiem Agnieszki Krasnowskiej i na ludowo-podwórkową nutę przyśpiewki łomzyńskiej kapeli Maki.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz zachwycał się, że konkurs jest znakomicie przygotowany pod każdym względem oraz że panuje na nim nie oficjalna, a kameralna, serdeczna atmosfera, jaka zawsze otaczała Panią Hankę.      - Moje serce przepełnia radość, że konkurs trafia do dzieci i młodzieży, bo to wyzwala inwencję i uszlachetnia przez naukę tekstów na pamięć, ich recytację i interpretację - powiedział ks. Andrzej Godlewski, inicjator i dyrektor konkursu. - Konkurs również zjednoczył wolontariuszy Centrum Katolickiego, którzy ciężko pracowali, zwłaszcza w czasie kilku ostatnich tygodni i dni. Trzeba tu wspomnieć przynajmniej Wandę Wałkuską i Irenę Dobrakowską, ale tych ludzi jest znacznie więcej. Konferansjerką zajęła się Ewa Ściana, dyrektor PG nr 2, które włączyło się do organizacji konkursu. Dzięki temu mamy powody do dumy, że zrobiliśmy konkurs dla upamiętnienia Pani Hanki u nas, w Łomży. I że to zdobywa rozgłos w kraju, tak jak Łomża dzięki Damie w Kapeluszu.
Mirosław R. Derewońko

Kategoria gimnazjalna:
I Kamil Olszewski
II Konrad Chrzanowski
III Karol Potyka
Wyróżnienia: Patrycja Więczkowska, Natalia Wysk, Aleksandra Ziębura, Paweł Milewski

Kategoria ponadgimnazjalna:
I Hanna Maciąg
II Laura Patrycja Łomotowska
III Karolina Czarnecka
III Beata Siemieniako
Wyróżnienia: Mateusz Czepowski, Alicja Gardocka, Katarzyna Koszewnik, Konrad Sieczkiewicz, Paula Zabielska

Piosenka kabaretowa:
I Martyna Ciok
II Marta Olszyńska
II Anna Domalewska
III Adela Lewiarz
Foto: Martyna Ciok
Foto: Irena Santor w festiwalowym studiu Radia Nadzieja
Foto: jury
Foto: kameralna, sympatyczna atmosfera
Foto: Anna Domalewska
Foto: jury
Foto:
Foto:
Foto: Laura Patrycja Łomotowska
Foto: Laura Patrycja Łomotowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Irena Santor
Foto: Marta Olszyńska
Foto: chór PG nr 2
Foto: kapela Maki
Foto: kapela Maki
Foto: ogłaszanie wyników
Foto: Irena Santor oraz Marek Kotkowski i Jarosław Antoniuk
Foto: laureaci kategorii gimnazjalnej odbierają nagrody
Foto: gratulacje od Ireny Santor
Foto: Hanna Maciąg odbiera nagrodę od Wandy Wałkuskiej
Foto:
Foto: Martyna Ciok odbiera nagrodę od Bożeny Święczkowska (WSA)
Foto:
Foto: Adela Lewiarz odbiera nagrodę od ks. Andrzeja Godlewskiego
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę