Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Młodzi łomżyniacy i szczuczynianie zagrają w Białymstoku

Świetliki ze szkoły podstawowej w Szczuczynie oraz Dziecięca Grupa Teatralna Bez Nazwy Centrum Katolickiego, Teatr Eksperymentalny Bursa 2 i Eureka z gimnazjum nr 8 w Łomży będą reprezentować b. Łomżyńskie na eliminacjach wojewódzkich teatrów dzieci i młodzieży w Białymstoku. Jeśli tam za dwa tygodnie któremuś zespołowi się powiedzie, to wystąpi w finale ogólnopolskim w Poznaniu. Trzynaście grup teatralnych rywalizowało w czwartek w Regionalnym Ośrodku Kultury...

Jury, w skład którego weszli Jarosław Antoniuk, Małgorzata Sawicka-Kujawa i Andrzej Żmuda, obejrzało spektakle, przygotowane przez trzynaście zespołów teatralnych i kabaretów z b. Łomżyńskiego. Zwycięzcami Łomżyńskich Eliminacji Podlaskiego Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej Białystok 2007 zostały w grupie młodszej (przedszkola, podstawówki) zespoły: Świetliki ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie za ,,Opowieść Chlebowej Babci'' (instruktorki: Cecylia Poreda, Beata Nagel) i Dziecięca Grupa Teatralna Bez Nazwy z Centrum Katolickiego im. Jana Pawła II przy Parafii Krzyża Świętego w Łomży za ,,Wszystkie smoki o tym wiedzą'' (instr. Bogumiła Wierzchowska-Gosk, opieka ks. Andrzej Godlewski). W grupie starszej (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) triumfowały: Teatr Eksperymentalny Bursa 2 z Bursy Szkolnej nr 2 w Łomży za spektakl ,,Oskar'' (instr. Lech Woliński) i Grupa Teatralna Eureka  z Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży za ,,Podróż przez życie'' (instr. Agnieszka Chętnik).
- Żałuję, że dzisiejszy przegląd był bardzo smutny z powodu braku publiczności, która albo nie miała czasu, albo wyjeżdżała – powiedział Jarosław Antoniuk, przewodniczący jury Łomżyńskich Eliminacji Podlaskiego Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej Białystok 2007, do grupki kilkunastu nastolatków, czekających po godz. 15 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży na wyniki. - Przecież te przeglądy są dla was, żebyście mieli okazję o waszych przedstawieniach i pokazach porozmawiać, skoro macie pomysły i chęć, aby zajmować się teatrem...
Rzeczywiście. Niemal zupełnie nie było widzów, oprócz samych występujących, a i ci - swoje zagrawszy – zbierali dekoracje i opuszczali ROK, nie interesując się dokonaniami innych grup. Jedynym instruktorem, ciekawym uwag fachowców, była Cecylia Poreda ze Szczuczyna...

Przeglądu bajki europejskiej dokonała największa, pomysłowo przebrana aż 45-osobowa grupa m.in. krasnali, niebożątek, wróżek i kaczątek pod wodzą Barbary Florczyk z przedszkola nr 5 w Łomży. Uczniów klas początkowych SP w Niedźwiadnej z perypetiami zabawnego „Kota w butach” do boju o laury poprowadziła Brygida Kurzątkowska. Bożena Dobrzycka przygotowała olbrzymie jak aktorzy ze Szczuczyna, staranne kurpiowskie wycinanki i wnętrze chaty, w której szacunku dla chleba uczyła z wdziękiem szóstoklasistka Aleksandra Sulinowicz w roli Chlebowej Babci. Polonistka SP w Lachowie Monika Bągart opiekowała się kabaretem-kwartetem z zabawną rodzinką w składzie: Alan Al-Murtatha (Ojciec), Katarzyna Polewko (Matka), Adrian Chodnicki (Syn) i Bartosz Tyszka (Pop).
Starsi dotykali chętniej innej, raz bardziej egzystencjalnej, raz obyczajowej problematyki. Małgorzata Łępicka jako Aga zmagała się ze wstydem za pijących rodziców i z czarnymi myślami, granymi pantomimicznie przez jej kolegów z klasy trzeciej gimnazjum w Radziłowie (instr. Joanna Chmielewska i Katarzyna Sobuta). Piotr Rogowski, również w pantomimie z elementami quasidialogów gimnazjalistów z PG nr 8 w Łomży, podróżował przez życie od beztroskiej, dziecięcej wędrówki w podskokach po bolesne wywracanie pustych kieszeni nędzarza w bezlitosnym tłumie. Kabaret Psikus z kl. II d III LO w Łomży autoironicznie opowiadał o języku, modzie czy sposobach na podryw wśród współczesnej młodzieży, posługując się Szekspirowskim schematem z trawestowanym tytułem tragedii „Romek i Julka” (instr. Lidia Choińska). Kabaret trzecioklasistów z Technikum Zespołu Szkół Drzewnych Drzazga-Reaktywacja (instr. Anna Nawrotek) bawił wpadkami policjanta (Patryk Kozłowski) w objęcia znacznie masywniejszej Amorki (Łukasz Chrostowski) i Chińczyka w barze z wieprzowiną w pięciu smakach (także przezabawny Kozłowski), któremu problemów przysparza niesforny polski konsument (Krzysztof Wądołkowski). To właśnie – ale już na serio – ci chłopcy z własnej inicjatywy zaproponowali organizatorom po zakończeniu eliminacji, że pomogą zebrać sprzęt  i  krzesła. Szkoda, że przez niemal cały dzień w większości puste...
O „Oskarze” Teatru Eksperymentalnego Bursa 2 pisałem z okazji premiery na 4lomza.pl:  Moje ówczesne intuicje potwierdza dzisiejszy werdykt jury.
Gratuluję wszystkim zakwalifikowanym i jurorom. Ale gratulacje należą się także tym, którzy dziś nie wygrali. Przecież są godni szacunku za czas i pracę, służącą kulturze. Służącą rozwojowi człowieczeństwa w człowieku. Czyli w każdym z dzieci, nastolatków i dorosłych. Wtedy, teraz i później.

Mirosław R. Derewońko                   

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę