Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kolejny ekstremalnie ciepły miesiąc

Główne zdjęcie
Łomża, 30.06.2024

Czerwiec okazał się kolejnym ekstremalnie ciepłym miesiącem. Średnia obszarowa temperatura powietrza w czerwcu 2024 r. wyniosła w Polsce 18,4°C i była o 1,6 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca. W wschodniej części nizin, gdzie leży Łomża, średnia obszarowa temperatura wyniosła 18,9°C.

Według klasyfikacji rangowej średniej temperatury miesięcznej, obejmującej okres od 1951 r., czerwiec 2024 r. plasuje się na 5. pozycji i był on cieplejszy o 0,9 stopnia od zeszłorocznego – pisze w charakterystyce wybranych elementów klimatu w Polsce w czerwcu 2024 roku IMGW-PIB. Na całym obszarze temperatura powietrza była znacznie wyższa od normy, przy czym najwyższe anomalie zanotowano w części północno-wschodniej oraz południowo-wschodniej kraju. W rejonie Łomży odchylenie od normy wieloletniej wyniosło 2°C. Najwyższą wartość temperatury powietrza (35,5°C) odnotowano 30 czerwca we Wrocławiu. Stacja w Marianowie tego dnia zanotowała 32,2°C. Najniższą wartość temperatury powietrza (3,0°C) zanotowano 14 czerwca w Zakopanem oraz w Kielcach (3,7°C). W Marianowie tego dnia zanotowano 7,6°C. 

Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego w czerwcu 2024 r. wyniosła w Polsce 74,9 mm i była o 5,9 mm wyższa od normy dla tego miesiąca, określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020. Według klasyfikacji rangowej średniej obszarowej sumy opadów, obejmującej okres od 1951 r., czerwiec 2024 r. plasuje się na 31. pozycji. Najbardziej zasobny w opady był czerwiec 2009 r. (ze średnią sumą 121,8 mm), najmniej – w 1976 r. (zaledwie 34,7 mm).  

Najwyższe sumy miesięczne wystąpiły na Podbeskidziu, w Beskidzie Sądeckim i w Tatrach (powyżej 160 mm). Z kolei najniższe opady, poniżej 40 mm, odnotowano na stacjach synoptycznych we Wrocławiu, Pile i Białymstoku. W rejonie Łomży na północ suma opadów wahała się od 60-70mm. Po południowej stronie suma zanotowano około 90 mm opadu, w granicach 100% normy. 

Bilans wodny, czyli różnica pomiędzy wysokością opadów a wielkością parowania, dla rejonu Łomży wyniósł w czerwcu około minus (-) 60-70 mm.

źródło: IMGW

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę