Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Rekordowa frekwencja i poziom „Polska to my”

Główne zdjęcie
Zwycięzcy: Paweł Popkowski (III LO Łomża), Kacper Czeremczuk (PG 2 Białystok), Aleksandra Domalewska (KLO Łomża) i Anna Baczewska (PG 8 Łomża) (Fot. Jakub Chojnowski)

- Ten konkurs polega na odświeżaniu wartości, które powinny być ważne dla każdego Polaka i obywatela, chcącego czuć się patriotą – twierdzi Ola Domalewska, zwyciężczyni w kategorii szkół ponadgimnazjalnych V Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my”, który odbył się w III LO w Łomży. - A przecież te same wartości od lat są ciągle ważne również dla młodego pokolenia: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Maturzystka Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży  przystąpiła do konkursu wraz z 95 solistami i duetami z 37 szkół z całego województwa podlaskiego, głównie z b. Łomżyńskiego. Z wyczuciem i delikatnością zaśpiewała poruszającą „Kolędę warszawską” Zbigniewa Preisnera, do czego przygotowywała się z pomocą polonistki Donaty Biłdy. Na scenie towarzyszył jej na pianinie Mariusz Łepkowski z Łomży, którego jury doceniło dyplomem uznania za trafny interpretacyjnie akompaniament. Podobny laur otrzymał ks. Andrzej Malinowski z Ciechanowca. Drugie miejsce w tej kategorii wyśpiewała Dominika Dłużewska (I LO Łomża), a trzecie – Martyna Weronika Sikorska (ZSOiP Wysokie Mazowieckie).
- Wartość konkursu „Polska to my” jest ogromna, bo wtedy każdy młody Polak może pokazać swoje przywiązanie do Ojczyzny –  zauważa drugoklasista III LO Paweł Popkowski, zwycięski recytator w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Drugie miejsce jury przyznało Mateuszowi Zyskowskiemu (II LO Augustów), trzecie – Ewie Wyszyńskiej (ZSOiZ Ciechanowiec). Paweł z pomocą polonistki Katarzyny Życzkowskiej przez cztery dni przygotowywał się, aby przedstawić poemat „Kasztan” Władysława Broniewskiego. Wielka kultura wykonawcza, nieudawana powaga i odpowiednia intonacja sprawiły, że powiało grozą więzienia i słyszało się pękające i spadające kasztany jak granaty na ulicach Lwowa...
Natomiast triumfator deklamacji poezji w kategorii gimnazjów przyjechał z nieodległego Białegostoku.
- Konkurs w Łomży ma wręcz potężną wartość z tego względu, że uświadamia młodym i pobudza do myślenia, czym jest patriotyzm – mówi Kacper Czeremczuk, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 2 w Białymstoku. - To nie tylko honor w postępowaniu, ale także odwaga i odpowiedzialność za słowa, myśli i czyny. To ważne, żeby młody człowiek zdawał sobie sprawę, że patriotyzm wyraża się nie tylko w święta państwowe i narodowe. Patriotą jest się na co dzień także w stosunku do rodziny, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów. Jako Polacy mamy wspólną historię, mowę i sztukę.
Zwycięzca recytował „Przypis do ojczyzny” Józefa Ratajczaka, a w przygotowaniach do konkursu towarzyszyły mu polonistki: Urszula Morawska i Ewa Zagórska. Drugie miejsce zdobyła Magdalena Kocoń (Katolickie Gimnazjum Łomża), zaś trzecie – Aleksandra Polak (PG nr 6 Łomża).
Ani Baczewskiej z PG nr 8 w Łomży, zwyciężczyni w kategorii piosenki, pomogła nauczycielka muzyki Ewa Urbanowska, dzięki czemu „Warszawo ma...” zabrzmiało na poły lirycznie, na poły wstrząsająco, dobrze wydobywając niuanse tekstu i narastający dynamizm utworu. Ex aeuqo pierwsze miejsce przyznano Ani Szutkiewicz (PG nr 9 Białystok), drugiego nie przyznano, trzecie zajęła Paulina Talarska (Miejskie Gimnazjum Zambrów). 
- Konkurs z roku na rok się rozwija i ma coraz wyższy poziom, ponieważ opiekunowie uczestników zorientowali się, jak wysokie wymagania mają jurorzy – ocenia z satysfakcją wicedyrektor III LO Katarzyna Życzkowska, która pięć lat temu zainicjowała „Polska to my” z polonistką Lidią Choińską. - Miałyśmy strach w oczach, gdy w terminie przyszło jeszcze 20 zgłoszeń pocztą. Zastanawiałyśmy się, jak zmieścić w ciągu jednego dnia aż tyle przesłuchań uczestników. Cieszy nas, że dzieci są świetnie przygotowane. Widać, że nauczyciele sporo się natrudzili, aby znaleźć „nieszkolne” utwory i nadać im niesztampowe, niebanalne interpretacje.
Występy recytatorów i wokalistów oceniały dwie komisje. W pierwszej zasiedli Krystyna Wiśniewska (przewodnicząca) i doświadczone polonistki: Wioletta Markowska, Maria Tyszka i Dorota Żbikowska. Drugiej przewodniczyła prowadząca Zespół Muzyki Dawnej Voci Unite Katarzyna Szmitko, z którą piosenki oceniali: dyrektor Mirosław Andrzej Korona z PSM I i II st. w Łomży, Agata Dudzińska i Alina Krakowiecka.
Uroczystość rozdania nagród uświetniła oryginalna wiązanka wierszy i pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu III LO pod kierunkiem historyka Janusza Kiljana. Na koniec gratulacje uczestnikom i opiekunom złożyła dyrektor III LO Grażyna Chodnicka i Ewa Grygo z biura kultury Urzędu Miejskiego. Gratulacje naprawdę zasłużone!

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Jakub Chojnowski / III LO Łomża


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę