Młodzież w konkursie „Polska to my”
- Swoimi recytacjami i śpiewem wzbudziliście w nas wzruszenia, refleksję i zadumę, tak że każdy juror miał faworyta – mówiła przewodnicząca jury Krystyna Wiśniewska podczas finału III Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my”. Spośród 28 recytatorów najlepiej wypadli Jakub Nagrodzki z PG nr 6 w Łomży i Tomasz Reczko z ZSGiZ w Ciechanowcu. Wśród 26 młodych piosenkarzy triumfowali Zespół PG2 i Aleksandra Domalewska z Katolickiego Liceum w Łomży.
Eliminacje trwały od rana w miniony piątek w III LO w Łomży, z którego młodzież przygotowała na wieczorny finał montaż słowno-muzyczny, poświęcony przywiązaniu do ojczystej ziemi. Wśród licznych gości wieczoru był również ks. bp Tadeusz Bronakowski, przypominający młodym i starszym, że „droga patriotyzmu i droga świętości mają ze sobą wiele wspólnego”. Ksiądz biskup podkreślił, że współczesny patriotyzm to solidne wykonywanie codziennych obowiązków.
- Jury nie stosowało taryfy ulgowej, ale nie było też przesadnie surowe, doceniając kulturę muzyczną i potencjał, jaki w was drzemie – powiedział Bernard Karwowski, instruktor wokalny z Miejskiego Domu Kultury DŚT w Łomży. - Ujął nas sposób przekazania poważnej problematyki w kameralnej, osobistej wypowiedzi bez zbędnego patosu.
W kategorii piosenka gimnazjalistom pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie miejsce wyśpiewał Zespół PG 2, złożony z uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży. Kilkuosobowa grupa wykonała na głosy utwór z repertuaru Marka Grechuty ze znamiennym refrenem: „W dalekich ziemiach za to umierali moi ojcowie - za gniazdo bociana, za chleb, za tę równinę...”.
Trzecie miejsce ex aequo zdobyli Dawid Litwiński z Gimnazjum w Piątnicy i Katarzyna Domalewska z Katolickiego Gimnazjum w Łomży. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Pogroszewska i Anna Baczewska z PG nr 8 i Łukasz Lipski z PG nr 6.
Triumfatorką wśród śpiewających uczniów szkół ponadgimnazjalnych okazała się Aleksandra Domalewska z Katolickiego Liceum w Łomży za „A my nie chcemy uciekać stąd” Jacka Kaczmarskiego. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Jastrzębska (II LO Łomża), trzecie – Dominika Paduch (ZSOiZ Ciechanowiec), a z wyróżnienia ucieszyła się Martyna Kossowska (III LO).
„Polsko! Pawiem narodów byłaś i papugą, a teraz służebnicą” - te słynne frazy z poematu „Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego znakomicie i z prostotą recytował Tomasz Reczko, 18-latek z Ciechanowca. Trudny ze względu na długość tekstu i metaforyczne obrazy poemat chłopak opanował w zaledwie cztery dni, zasłużenie zdobywając pierwsze miejsce. Jednak swojej przyszłości nie wiąże z deklamacją, tylko z filmem i telewizją, uczestnicząc już w castingach.
Drugie miejsce wyrecytowała Sylwia Pawlak (II LO), zaś trzecie jej koleżanka Marta Kołakowska. Wyróżnienia otrzymali Sylwia Lewczuk (Katolickie Liceum w Łomży) i Filip Kipa (ZSOiP w Wysokiem Mazowieckiem).
W kategorii recytujących gimnazjalistów „Pieśń o Stefanie Starzyńskim” Jana Lechonia przyniosła zwycięstwo 14-latkowi z Łomży. Jakub Nagrodzki także uniknął patosu w opowieści o walczącej Warszawie, odwołując się do formuły zwierzenia. Słuchając go nie miało się wrażenia, że mówi słowami poety, tylko że lekko ściszonym głosem prowadzi ważną rozmowę z zadumanymi nad tragiczną i bohaterską przeszłością rodakami.
Drugie miejsce za piękną deklamację zdobyła Izabela Chełstowska (PG nr 1), trzecie – Arkadiusz Modzelewski z Gimnazjum w Nowogrodzie, a wyróżnienia – Karolina Żbikowska (PG nr 6) i Magdalena Kocoń (KG).
- Z roku na rok coraz większe zainteresowanie konkursem rodzi nadzieję, że także w ten sposób kształtujemy postawy patriotyczne młodzieży – podsumowała Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO, w którym po raz kolejny organizacji zmagań utalentowanej młodzieży z Łomżyńskiego podjęły się polonistki Katarzyna Życzkowska i Lidia Choińska oraz historyk Janusz Kiljan.
Relacja: Mirosław R. Derewońko
Zdjęcia: Adrian Sokołowski/III LO