Matematyka: nauka, zabawa i sprawdzian przyjaźni
W gmachu Katolickiego Liceum i Gimnazjum przy ul. Sadowej od rana panuje radosny gwar 90 dziewcząt i chłopców, którzy wystartowali w II Szkolnym Maratonie Matematycznym. Wszędzie śmiech, ruch i gwar, gdyż ten maraton nie jest typowym konkursem przedmiotowym: można żartować z koleżankami i kolegami, spróbować ciast własnego wypieku, rozwiązać jak najwięcej zadań i... wytrzymać intelektualnie do wieczora.
Bój o fotel dyrektora szkoły w Śniadowie
Od niemal dwóch lat trwa bój o fotel dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Śniadowie. Paweł Sadowski, któremu w grudniu 2010 roku wójt gminy powierzył pełnienie stanowiska dyrektora w ocenie prawników wojewody podlaskiego dyrektorem być nie może. Według nich dyrektorem jest Małgorzata Gruszczyńska, którą wójt Śniadowa odwołał jeszcze w marcu 2010 roku. Ciekawostką jest to, że decyzje wojewody o unieważnieniu wydanego w grudniu 20110 roku zarządzenia wójta w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora ZS-P w Śniadowie wojewoda podjął dopiero teraz.
Studniówka, polonez i olimpijczycy w I LO w Łomży
- Jestem zestresowana, bo chcę dobrze wypaść podczas poloneza w oczach nauczycieli i rodziców – mówi Olga Gniazdowska z kl. III F, którą podtrzymywał na duchu starszy kolega Karol Boruch. Studniówka w renomowanym I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, jednym z z najlepszych w Podlaskiem, zgromadziła blisko dwie setki maturzystek i maturzystów z partnerami i partnerkami oraz ich wspaniałych nauczycieli i dumnych rodziców. Było tłoczno: najpierw uroczyście, a potem wesoło.
Poszukiwania najlepszego matematyka rozpoczęte
Dziś rusza druga edycja Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Celem konkursu jest zachęcenie przede wszystkim uczniów klas I i II szkół ponadgimnazjalnych do zainteresowania się matematyką oraz wzbogacania wiedzy z zakresu tej dziedziny nauki. Z matematyka mierzyć się mogą także uczniowie ostatnich klas gimnazjum.
„Czternastka” dla nauczycieli
Niemal 150 tysięcy złotych wypłaci ratusz ponad 200 nauczycielom z Łomży. Tak wyszło z wyliczeń odnośnie zagwarantowania nauczycielom należnym im ustawowo średnich pensji. Okazało się, że w Łomży nauczyciele mianowani i stażyści zarabiali za mało.
Naukowcy z Łomży w PKA
Dr hab. Bogusław Plawgo, dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości PWSIiP w Łomży oraz dr inż. Ryszard Szczebiot z-ca dyrektora Instytutu Informatyki i Automatyki z tej samej łomżyńskiej uczelni zostali powołani na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Obu naukowców do Komisji zgłosił imieniu Senatu uczelni, rektor PWSIiP w Łomży dr hab. Robert Charmas.
Dwie osoby z Łomży w finale Olimpiady Logistycznej!
Damian Rogiński oraz Patryk Zabielski z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 z Łomży weszli do finału IV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Z całego kraju zakwalifikowano 50 uczniów. Ostatni etap olimpiady odbędzie się w połowie marca w siedzibie organizatora w Auli Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.
Rafał Wachowski z I LO wygrał Olimpiadę Wiedzy o Finansach
- O olimpiadzie finansowej dowiedziałem się przypadkiem, chociaż tematyką finansową interesuję się już od wielu lat – mówi maturzysta I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży Rafał Wachowski, który zwyciężył w IV edycji ogólnopolskiej olimpiady „Banki w akcji”. - Pieniądze były mi bliskie także z tego powodu, że doradzałem tacie w grze na giełdzie walutowej. I chyba dobrze doradzałem, bo bankructwa nas nie dopadło!
W pierwszej setce polskich szkół
Po raz 14. dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy” ogłaszają wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Na listach są też łomżyńskie szkoły. Najwyżej z naszych na 60 miejscu wśród techników jest „Mechaniak”, i na 70 miejscu wśród liceów jest I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki. Dla „Mechaniaka” to znaczący awans, dla „pierwszego” liceum znaczny spadek. W ubiegłorocznym rankingu I LO z Łomży zostało sklasyfikowane na 38 miejscu w kraju, a „Mechaniaka” nie było w zestawianiu 200 najlepszych polskich techników.
Mateusz z Łomży walczy o „Stypendium z Wyboru”
Mateusz Grzymkowski z Łomży, student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, chce stworzy publicystyczno-rozrywkowy portal internetowy dla młodych. Warunkiem niezbędnym do tego są pieniądze na start. Mateusz chce je wygrać... Możesz mu teraz pomóc.
Szóstoklasista z Łomży najlepszym studentem EUD
Michał Mieczkowski, szóstoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży został najlepszym studentem Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Białymstoku. Michał w nagrodę otrzymał wysokiej klasy notebooka, który wręczył mu prof. Robert Ciborowski – dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku.
Patron zobowiązuje
Alicja Jasińska ze szkoły podstawowej nr 9 w Łomży zwyciężyła w międzyszkolnym konkursie wiedzy o Adamie Mickiewiczu. Konkurs już po raz piąty zorganizowała łomżyńska „Siódemka”. - Program nauczania w szkole podstawowej, w ograniczonym zakresie odwołuje się do utworów Adama Mickiewicza [„Pani Twardowska”, „Przyjaciele”, „Konrad Wallenrod” - przyp. red.]. Najczęściej korzystamy z fragmentów utworów wieszcza. - mówi Halina Szeligowska dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Patron zobowiązuje. - Chcielibyśmy, żeby ktoś, kto przychodzi do szkoły z tradycjami, zdobywał jak najpełniejszą wiedzę – dodaje dyrektor Szeligowska.
„Mikołajki na sportowo”
Przedszkolaki z łomżyńskiej „dziewiątki” w tym roku oryginalnie świętowały Mikołajki. Był tradycyjny Mikołaj z prezentami, ale była też rywalizacja sportowa. - „Mikołajki na sportowo” były podsumowaniem realizowanego programu profilaktycznego ”Rozważny przedszkolak” promującego zdrowy styl życia - mówi Maryla Łysiak dyrektor przedszkola, dodając, że sportowe Mikołajki, w których brały udział wszystkie przedszkolaki, były tu zorganizowane po raz pierwszy.
Gimnazjaliści się sprawdzą przed egzaminem
W środę z samego rana uczniowie wszystkich trzecich klas gimnazjów z Łomży i niemal wszystkich z regionu zasiądą do rozwiązywania testów w tzw. próbnym egzaminie gimnazjalnym. Ma wyglądać niemal tak samo jak ten prawdziwy. Warto dodać, że uczniowie, którzy w przyszłym roku będą kończyć gimnazjum, są pierwszym rocznikiem uczącym się zgodnie z nową podstawą programową i to oni po raz pierwszy będą zdawać egzamin gimnazjalny w nowej formule.
Stypendia unijne dla młodych, zdolnych, pracowitych
200 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia unijne, przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Z Łomży i b. Łomżyńskiego wsparcie finansowe za dobre wyniki w nauce na okres 10 miesięcy po 400 zł miesięcznie dostało 35 gimnazjalistów i 17 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Mądra zabawa to ważna sprawa w Akademii Przedszkolaka
- Wiedza w głowie zostać musi, choć lenistwo czasem kusi... - taką dewizę ok. 300 koleżankom i kolegom, których głowy i nosy ledwo wystawały ponad pulpity w auli wykładowej, zafundował Mateusz Kosek z Publicznego Przedszkola nr 9 na inauguracji roku w Akademii Przedszkolaka Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wszystkie dzieci egzamin wstępny na studia w PWSIiP zdały śpiewająco.
Rekordowa frekwencja i poziom „Polska to my”
- Ten konkurs polega na odświeżaniu wartości, które powinny być ważne dla każdego Polaka i obywatela, chcącego czuć się patriotą – twierdzi Ola Domalewska, zwyciężczyni w kategorii szkół ponadgimnazjalnych V Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to my”, który odbył się w III LO w Łomży. - A przecież te same wartości od lat są ciągle ważne również dla młodego pokolenia: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Zaczęło się od biurowca za...
Za symboliczną złotówkę Rada Miejska Łomży przekazała Wyższej Szkole Agrobiznesu zdewastowany budynek po Łomżyńskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Narew. Było to niemal równe 14 lat temu – 5 listopada 1997 roku. Oto, jak po latach postrzega tamte wydarzenia Roman Engler, założyciel i rektor uczelni.
Najlepszy „List do Plastusia”
Aleksandra Siwik, uczennica SP nr 4 w Łomży wygrała konkurs „List do Plastusia”. Konkurs z okazji przypadającego w październiku Tygodnia Pisania Listów zorganizowany przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
Bielicka w oczach dzieci...
Zawsze uśmiechnięta i zawsze w kapeluszu... - tak Hankę Bielicką widzą najmłodsi mieszkańcy regionu. W Sławcu, w Szkole Podstawowej noszącej imię Hanki Bielickiej, odbyło się uroczyste podsumowanie drugiej edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Hanka Bielicka w oczach dzieci”. W sumie na konkurs wpłynęło 75 prac plastycznych zainspirowanych postacią sławnej łomżynianki.