Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Miejska Biblioteka Publiczna

ul. Długa 13,
18-400 Łomża,
skr. poczt. 34
tel. 0.86 216-54-81,
e-mail: mbp@lomza.com

Miejska Biblioteka Publiczna ma tradycje sięgające końca XIX w., kiedy to otwarto w Łomży pierwszą czytelnią Marii Stamirowskiej. W 1905 r. powstało Towarzystwo Biblioteki Publicznej, przekształcone rok później w Polską Bibliotekę Publiczną. W księgozbiorze przeważała literatura piękna w języku polskim. We wrześniu 1939 r. biblioteka została zbombardowana, a większość księgozbioru uległa zniszczeniu. Po wkroczeniu do Łomży Sowietów, do czerwca 1941 r., instytucja istniała jako Biblioteka im. Puszkina.
Uroczyste otwarcie Biblioteki Publicznej po wojnie nastąpiło 3 maja 1946 r. Mieściła się ona w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Giełczyńskiej, a jej kierownikiem został Tomasz Plebański. Po siedmiu latach Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała lokal w budynku Powiatowego Domu Kultury przy ul. Sadowej. W 1975 r., po uzyskaniu przez Łomżę statusu miasta wojewódzkiego, bibliotekę przekształcono na wojewódzką. Kolejne siedziby biblioteki to lokale przy ul. 3 Maja i od 1997 r. przy ul. Długiej. Po kolejnej zmianie administracyjnej w 1999 r. placówka zmieniła nazwę na Miejską Bibliotekę Publiczną.
Do podstawowych zadań biblioteki należą m.in. udostępnianie zbiorów, wymiana międzybiblioteczna, organizowanie różnych form pracy z czytelnikiem służących popularyzowaniu sztuki, nauki oraz upowszechnianie dorobku kulturalnego miasta i regionu
Niezwykle wartościowymi formami działalności tej placówki, które wspomagają proces dydaktyczny szkoły, są lekcje biblioteczne, spotkania z pisarzami, wieczory literackie, konkursy czytelnicze i plastyczne, turnieje wiedzy, wystawy, kiermasze książek, prelekcje, wycieczki i inscenizacje. Jed¬nym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Łomży była organizowana od 1995 r. prze bibliotekę impreza cykliczna — Łomżyński Czerwiec Literacki. Dzięki niemu mogliśmy gościć w naszym mieście wielu wybitnych przedstawicieli świata kultury i literatury, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę