Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Początek wakacji na koniec roku szkolnego

Główne zdjęcie
Oliwia Tombak

Pandemia spowodowała, że uroczystości wręczania świadectw na zakończenie roku szkolnego w łomżyńskich szkołach były symboliczne, krótkie i w mniejszym gronie osób, albo ograniczone do spotkania z wychowawcami w klasach. W I LO dyrektor Jerzy Łuba z auli przemówił do uczennic i uczniów w sali oraz przez Internet do słuchających w pracowniach. W SP nr 10 imienia Jana Pawła II dyrektor Jadwiga Kirejczyk spotkała się z 8-klasistami, spośród których wyróżniały się laureatki konkursów wiedzy, z najwyższą średnią ocen w "Dziesiątce": Oliwia Tombak i Natalia Pijanowska.

Po czwartkowej burzy w piątek zakończenia roku powietrze jest świeższe, słońce nie doskwiera: w sam raz okazja na spotkanie z przyjaciółką od 1. klasy, gdy czytania i pisania uczyła Alicja Żelazna. Na murku przed wejściem głównym SP 10 przysiadły dwie sympatyczne, uśmiechnięte i uprzejme jej wychowanki, ale 7-klasistki. Umieją się zachować w rozmowie z nowo poznanym człowiekiem, z czym jeszcze nie radziła sobie czwórka rówieśników, przeżywających zamieszanie hormonalne w czasie dojrzewania. Chłopcy próbują popisywać się brakiem ogłady, lecz tym nie imponują mądrym dziewczętom, ani tym bardziej dorosłym gościom.
- Kończymy ten rok szkolny z ulgą, że wreszcie będziemy mieć czas wolny dla siebie - mówi Zuzia Modzelewska. Patrycja Łomotowska cieszy się na myśl o wakacjach: będzie czas na spotkania z przyjaciółmi i wyjazdy: nad morze, w Tatry, nad jeziora, a jest szansa na bajeczną Chorwację. Przyjaciółki zgodnie oceniają, że nauka zdalna przez Internet w okresie pandemii była trudniejsza i mniej skuteczna. - Mniej nauki, mniej wiedzy - jasno formułuje pogląd za obydwie Patrycja. Opowiadają o "testach", sprawdzianach wiadomości, jakie w czerwcu przeprowadzali nauczyciele. Zdaniem 7-klasistek, pytania były proste, niepodchwytliwe i niezłośliwe, a większość dzieci nie znała odpowiedzi. Rozczarowani brakiem postępów w edukacji byli i pedagodzy, i gros nastolatków, świadomych, że mają luki w wykształceniu, pustki w głowach. Trochę pomogły zajęcia dodatkowe, np. z chemii i fizyki, ale tradycyjnej lekcji i nauczyciela - brak.   

Złota Dziesiątka z medalami i grawertonami 
W sali gimnastycznej SP 10 za pocztem sztandarowym widniał cytat Jana Pawła II: "Jeszcze będzie pięknie, tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie". Pani Dyrektor zadedykowała absolwentom myśl Świętego na dalszą drogę, podsumowując wspólnie przeżyte chwile i dziękując za pracę i zaangażowanie uczniom, rodzicom i nauczycielom. Prezydent Mariusz Chrzanowski po odczytaniu listu, jaki skierował do placówek oświaty Łomży, wspominał swoje lata w "Dziesiątce" i nauczycieli z sentymentem. Docenił wiedzę, umiejętności i doświadczenie, zdobyte w tych murach, oraz wysoki poziom nauczania. 37-letni absolwent z ratusza życzył każdemu wspaniałych wakacji. W ostatnim rzędzie przy ścianie siedział posmutniały Patryk. Uprzejmie uśmiechał się do gości, ale nie miał najweselszych myśli: nie zapraszano go do wyjścia przed 135 ósmoklasistów, dyrektor ani prezydent nie dali mu medalu ani dyplomu. Pociechę wniosły słowa Świętego: koniec SP to etap w życiu. Chłopiec może jeszcze odkryje w sobie talenty i zdolności, które zdoła niebawem rozwinąć.

Czas edukacji w "Dziesiątce" to pasmo życiowych sukcesów Złotej Dziesiątki. Laureaci dostali na niezapomnianą pamiątkę medale na biało-czerwonej wstążeczce z imieniem i nazwiskiem: Oliwia Dzbeńska, Szymon Głodkowski, Agnieszka Jadczak, Natalia Pijanowska, Aleksandra Sikorska, Oliwia Tombak, Dominika Kurpiewska, Anna Rogińska, Szymon Dębski i Amelia Pruszkowska.

Warto postawić sobie cel i mieć ambicję
Oliwia Tombak ma najwyższą w SP 10 średnią ocen 5,84 i dwa tytuły: finalistki wojewódzkiego konkursu biologicznego (opiekun Małgorzata Czerwińska) i laureatki konkursu polonistycznego (opiekun Renata Zaniewska).
- Dużo zawdzięczam nauczycielom, którzy przygotowywali mnie do konkursów, nie żałując czasu na rozmowy, udzielając rad i dodając mi wiary we własne możliwości - docenia starania dorosłych Oliwia. - W czasie pandemii nauka w siódmej i ósmej klasie pozornie była łatwiejsza, bo mieliśmy mniej stawianych wymagań, nie było aż tyle sprawdzianów. Ale trudniej nam było jako młodzieży funkcjonować w odizolowaniu od swojego środowiska. Trudniej było psychicznie wytrwać w zamknięciu w domach, bez spotkań z rówieśnikami. Być może, dużo ludzi mi nie uwierzy, ale nie uczę się od rana do nocy i po północy. Mam dobrą pamięć, wyćwiczoną, ponieważ na lekcji zawsze uważam, jestem skoncentrowana i zdyscyplinowana. Czasami mam lenia, że nie chce mi się czegoś uczyć, ale stawiam sobie cele i mam ambicję. Szybko odrabiam lekcje i mogę sama ćwiczyć. Lubię być aktywna, wykonuję ćwiczenia typu fitness i jeżdżę rowerem. Będę uczyć się w I LO w Łomży.

Natalia Pijanowska zamierza kontynuować w II LO w Łomży. Średnia 5,68 i dwa konkursy: języka angielskiego (Karolina Jankowska) i polonistyczny (Renata Zaniewska). Ona też w praktyce jest jak najodleglejsza od stereotypu kujona, ślęczącego całymi dniami nad książkami.
- Staram się na lekcji jak najwięcej zapamiętać - podaje swoją metodę Natalia, dla której odrabianie zadań domowych jest naturalnym sposobem, aby sprawdzić, ile z lekcji zdołała zrozumieć, co może ponownie poćwiczyć.

"Rozstanie stawało się coraz bardziej oczywiste"
- Kto odczuwał większą dumę? Rodzice, uczniowie czy ich wychowawcy? - zastanawia się lubiana polonistka Katarzyna Koziatek. - Trudno ocenić, ale uśmiechy na twarzach wszystkich zauważyłam nawet pod maseczkami.... Dyrektor Kirejczyk wręczyła listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy od klasy IV do VIII ukończyli rok szkolny z wyróżnieniem, i podziękowania najaktywniejszym, na których pomoc zawsze można było liczyć; gratulowała uczniom, dziękowała pracownikom. - Potem ostatnie spotkania z wychowawcami w klasach - opisuje Pani Koziatek. - Widać było, jak smutnieją buzie. Rozstanie stawało się coraz bardziej oczywiste. Ostatnie pożegnania, niestety, bez uścisków, ostatnie zdjęcia. Na pewno "Dziesiątka" z ich dzieciństwa pozostanie i w sercach, i wspomnieniach.

Pierwsi ósmoklasiści - 233 - ukończyli w czerwcu 1994 r. "Dziesiątkę", powstałą 6 lat wcześniej. W 1988 r. SP 10 miała 770 uczniów i 33 nauczycieli. Rok szkolny 2021 zakończyło 1227 uczniów, dla których poświęciło czas i okazało serce 123 nauczycieli i 40 pracowników administracji i obsługi.  

Mirosław R. Derewońko

mrd@4lomza.pl
tel. 696 145 146

 

Foto: Oliwia Tombak
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Natalia Pijanowska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę