Stary Rynek zamknięty na pół roku
W poniedziałek rozpocznie się remont fragmentu ulicy Rządowej za halą targową - od skrzyżowania z ul. Kaznodziejską do zbiegu ul. Radzieckiej i Woziwodzkiej. Tydzień później drogowcy wejdą na fragment Giełczyńskiej bezpośrednio przy Starym Rynku. Rozpoczęcie prac będzie wiązało się z koniecznością zamknięcia przejazdu przez Stary Rynek, bo władze utrzymują, że nie ma możliwości puszczenia ruchu po wygranitowanym przed rokiem fragmencie ulicy Długiej przy kamieniczkach pod arkadami. Przejazd przez Stary Rynek będzie niemożliwy co najmniej do końca października, ale utrudnienia w ruchu będą sięgały jednak daleko poza „plac czerwony”.
Remont uliczek to ciąg dalszy prowadzonej od kilku lat rewitalizacji starówki. W planach władz miasta jest wymiana całej dziś brudnoczerwonej nawierzchni rynku i modernizacja zabytkowej hali targowej, ale ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia prace rozłożono na lata. W tym roku mają one ograniczyć się do przebudowy dwóch krótkich fragmentów ulic Giełczyńskiej i Rządowej. Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni jezdni i chodników. Dziś wyasfaltowane jezdnie zastąpi duża kostka granitowa. Miasto już zamawia dostawę 600 ton kostki o wymiarach 15 cm na 17 cm. Granitowe będą chodniki ułożone przede wszystkim z dużych płyt. Zostaną zbudowane na nowo instalacje podziemne – wodociągowa, sanitarna, burzowa, teletechniczna i oświetleniowa.
- Wykopy miejscami będą przekraczały trzy metry głębokości – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, które ma prowadzić prace na Starym Rynku. - Ze względu na historyczne znaczenie Starego Rynku przez cały czas będzie prowadzony nad tymi pracami nadzór archeologiczny.
- Na 12 sierpnia chcielibyśmy otworzyć już wyremontowany odcinek ulicy Rządowej, ale prace na Giełczyńskiej planujemy do końca października – mówi Kułaga.
Stary Rynek bez ruchu
Przebudowa ul. Giełczyńskiej i Rządowej na odcinkach przyległych do Starego Rynku odbywać się będzie przy zamkniętym ruchu kołowym. Dyrektor Kułaga podkreśla, że przez większość czasu otwarte będą wszystkie przyległe skrzyżowania i będzie istniała możliwość dojazdu do rynku od strony ulicy Rządowej. Zarówno prezydent Czerniawski, jak i dyrektor Kułaga utrzymują, że nie ma technicznej możliwości - nawet jedynie na czas remontu - puszczenia samochodów wokół Starego Rynku po wyremontowanych przed rokiem odcinkach stanowiących przedłużenie ulicy Długiej i Farnej.
- Nie po to robiliśmy i staramy się robić aby teraz niszczyć i dokonywać przebudowy - mówił prezydent Mieczysław Czerniawski dodając, że wykonanie niezbędnych prac umożliwiających puszczenie tędy ruchu samochodów kosztowałoby około pół miliona złotych.
Prezydent apeluje do mieszkańców o zrozumienie problemu, a do urzędników miejskich ma zaapelować, „aby trochę pospacerowali” i swoich samochodów nie zostawiali na parkingu za ratuszem. W związku z remontem znacząco bowiem ograniczą się możliwości postojowe w obrębie starówki. Przez cały czas trwania prac autobusy komunikacji miejskiej będą omijały Stary Rynek jadąc od ulicy Giełczyńskiej do Alei Legionów ulicą Dworną, na której pojawią się nowe zakazy postoju, a w drugą stronę autobusy będą jechały ulicą Polową. Ograniczenia przejazdu dotyczyć będą linii: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13.
- Nie jest wykluczone, że później trzeba będzie remontować ulicę Dworną, ale ona już teraz też wymagałaby remontu, gdybyśmy mieli na to pieniądze – ocenia Czerniawski.