Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 560

Czas na Domek Pastora

Ponad milion złotych ma kosztować wyposażenie remontowanego właśnie Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło. Miasto wybrało projektanta, który w oparciu o opracowane w ratuszu „zestawienie niezbędnego wyposażenia” ma wykonać aranżacje. Ratuszowe zestawienie jest bardzo szczegółowe i obejmuje m.in.: „komplet sztalug plenerowych, palet, pędzli i farb dla 30 osób”, sto sztuk ram do prac, a nawet huśtawkę, cztery hamaki i tyle samo grilli. Łukasz Czech z ratusza podaje, że to, co w Domku Pastora po remoncie ma być, zostało opracowane „po zasięgnięciu opinii lokalnych artystów.” - Których? - dopytujemy. - „W sprawach merytorycznych zasięgano opinii artystów związanych z Fundacją Czas Lokalny” - odpowiada Czech. Dlaczego ich skoro mamy artystów na etatach w miejskich placówkach? - tego nie wiadomo! W tym samym czasie, gdy miejscy urzędnicy zasięgali opinii fundacja właśnie się rejestrowała. Teraz ratusz dopuszcza możliwość, że wyremontowany, bogato umeblowany i wyposażony domek przy Krzywym Kole zostanie oddany do prowadzenia którejś organizacji pozarządowej.

Zabytkowy Domek Pastora przy ul. Krzywe Koło od kilku miesięcy jest gruntownie remontowany. Koszty całej inwestycji szacowane są na ok. 3,5 mln zł. Większość środków, niemal 3 mln zł, pochodzi z unijnej dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku. 
- Koncepcja działalności Domku Pastora jako Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej przewiduje, że budynek stanie się atrakcją turystyczną dla osób przyjezdnych oraz miejscem rekreacji dla mieszkańców Łomży – podaje Łukasz Czech z ratusza.
To, co w domku ma być po remoncie, ujawnia „zestawienie niezbędnego wyposażenia” załączone do ogłoszonego przez ratusz konkursu na wyłonienie wykonawcy aranżacji budynku. 
Na parterze mają znaleźć się kompletnie wyposażone, m.in., pracownie: malarska, ceramiczna (wraz z piecem do wypalania), do przeprowadzenia warsztatów teatralnych, filmowych i dziennikarskich, „sala wystawiennicza i konferencyjna, pracownia multimedialna i teatralna” (wyposażona m.in. w zestaw na potrzeby cateringu dla 100 osób: talerze, termosy, filiżanki, sztućce, szklanki, serwis do kawy) oraz cztery inne nieopisane szczegółowo pomieszczenia. 
Na poddaszu będą trzy pokoje gościnne „w stylu końca XIX wieku”, dwa pokoje na działalność grup twórczych, kuchnia, łazienka i schowek. W piwnicy zaś znajdzie się sala warsztatowa „od kuchni” oraz pomieszczenie na kawiarnię, część restauracyjna oraz obsługująca je kompletnie umeblowana i wyposażona kuchnia. „Zestawienie” zawiera także wyposażenie ogródka nie tylko w kosiarkę do trawy, zraszacz czy donice i kwiaty, ale także w: komplet 10 stolików, 40 tartanowych siedzisk, 40 koców, 10 leżaków, 1 huśtawkę, 4 hamaki, 5 ogrzewaczy gazowych i 4 grille. Ma to być potrzebne do kina letniego jakie tu ma powstać. I na to wszystko miasto chce wydać nawet 1 milion 50 tysięcy złotych.

„Inny” dom kultury
To zestawienie wyposażenia wskazuje, że odrestaurowany Domek Pastora będzie bardziej przypominał dom kultury. Niektóre pracownie będą nawet dublowane w stosunku do tych działających już w podległym miastu Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Okazuje się jednak, że o takim „wykorzystaniu” Domku Pastora nikt tam nie wiedział. 
Łukasz Czech z ratusza podaje, że zestawienie niezbędnego wyposażenia poszczególnych pomieszczeń zostało opracowane w okresie marzec-maj 2012 roku i stanowi integralną część wniosku o dotację unijną. 
- Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej ma być uzupełnieniem dotychczasowej oferty kulturalnej Łomży. Jego odbiorcami mają stać się głównie osoby dorosłe, artyści nieprofesjonalni, seniorzy, organizacje pozarządowe – podaje Czech wskazując, że „w sprawach merytorycznych zasięgano opinii artystów związanych z Fundacją Czas Lokalny”. 
- Nigdy tak nie było, żeby ratusz oficjalnie występował do nas – mówi Maria Krupa, obecna prezes powołanej dwa lata temu fundacji. - Wiem, że na początku działania fundacji (powstała wiosną 2012 roku – dop. red.) były jakieś rozmowy na ten temat z Olą Chaberek, Ewą Skłodowska czy Adamem Twardowskim.

Domek Pastora dla... organizacji
Póki co, nie ma decyzji, kto będzie odnowionym i bogato wyposażonym domkiem zarządzał. Miasto biorąc unijną dotację zobowiązało się do prowadzenia takiej jak opisana we wniosku działalność w okresie minimum 5 lat, ale – co podkreśla Czech - działalność taką miasto może prowadzić przy pomocy innej jednostki, „w tym organizacji pozarządowej”.
- W tym przypadku taki podmiot będzie wyłoniony wyłącznie w konkursie, zgodnie z zasadami konkurencyjności – zapewnia urzędnik ratusza.
Celem działania Fundacji Czas Lokalny jest po pierwsze „organizowanie krajowych i międzynarodowych imprez kulturalnych, edukacyjnych lub artystycznych, w tym w szczególności warsztatów artystycznych, projektów edukacyjnych, wernisaży, wystaw, konkursów i festiwali, koncertów w różnych dziedzinach sztuki”, a np. po trzecie „rozpowszechnianie sztuki filmowej poprzez prowadzenie pokazów filmowych”. Statut fundacji zakłada także, że może ona prowadzić działalność gospodarczą w zakresie m.in: „obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania”, „restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne”, a nawet „wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi” 
- Jeśli miasto ogłosi konkurs na prowadzenie Domku Pastora, to na pewno przeczytamy warunki konkursu, ale na dziś powiem, że raczej nie skorzystamy – mówi Maria Krupa, zaznaczając, że nie jest to deklaracja, że fundacja na pewno w takim konkursie nie wystartuje.

***
Jednym z założycieli Fundacji Czas Lokalny jest Ewa Sznejder, od niemal roku etatowy doradca prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Poprosiliśmy ją o opinię:
„Teoria przedstawiona przez Pana Redaktora przypomina mi stary dowcip. Człowiek, ukarany za bimbrownictwo, zapytał sędziego dlaczego, skoro nie wyprodukował żadnego bimbru. „Ale macie aparaturę” - usłyszał. „To skażcie mnie też za gwałt, bo również mam aparaturę” -  odpowiedział. 
Zestawienie przytoczonych faktów ma stworzyć wrażenie, że Domek Pastora przygotowany został pod potrzeby Fundacji Czas Lokalny. Tymczasem jest to przedsięwzięcie niekomercyjne, oparte na dokumentacji sporządzonej przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ziemia Łomżyńska”. Znajdą tam miejsce na siedzibę i działalność różne organizacje pozarządowe, które od dłuższego czasu zabiegają o własny kąt. Dlatego podczas prac nad projektem wykorzystano doświadczenie i spojrzenie „z zewnątrz” artystów, którzy właśnie tworzyli Fundację. Nie oznacza to, że będą oni beneficjentami. Przykre, że społeczne działanie, za które nikt z nas nie otrzymał nigdy wynagrodzenia, jest prezentowane w kontekście podejrzeń.   
Być może zostanie ogłoszony konkurs na zarządzanie Domkiem Pastora, otwarty dla stowarzyszeń, fundacji i klubów, których działa w Łomży ponad sto. Czy Redakcja przeanalizuje wszystkie statuty organizacji i ich składy osobowe?” 
Ewa Sznejder


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę