Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Koncertowy ostatni weekend września

Podczas nadchodzącego weekendu nie zabraknie koncertów. Łomżyńska Orkiestra Dęta p/d Waldemara Borusiewicza zagra dziś wieczorem w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych. W niedzielę odbędą się aż trzy koncerty XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, w tym „Il Gardellino” w kościele Krzyża Świętego, w którym wystąpią artyści z Włoch i znakomita Capella Bydgostiensis. Wraca też cykl comiesięcznych spotkań w Muzeum Północno-Mazowieckim - bohaterem piątkowego będzie kolekcjoner i miłośnik historii Wojciech Surawski.

Łomżyńska Orkiestra Dęta, obecnie funkcjonująca w strukturach Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, istnieje od 17 lat. Trzon zespołu od samego początku tworzą młodzi muzycy, przede wszystkim uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, co stanowi o jej unikalności. Do tego Waldemar Borusiewicz dba o urozmaicony program, obejmujący bardzo różne kompozycje, od rozrywkowych do klasycznych - orkiestra w świetnym stylu gra więc i klasykę hard rocka, i swing, i utwory latynoamerykańskie, by podać tylko kilka przykładów.

Muzyki rozrywkowej i tanecznej nie zabraknie też podczas dzisiejszego koncertu w sali  Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych. Początek koncertu o 18:00. Wstęp wolny.

Również o godzinie 18 w sali edukacyjnej Muzeum Północno-Mazowieckiego rozpocznie się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu historyczno-kolekcjonerskiego. Wojciech Surawski, kolekcjoner z 60-letnim stażem, przybliży uczestnikom swoje pasje. Ta trwająca od ponad pół wieku dotyczy kawalerii, w tym przedwojennych jednostek stacjonujących w regionie, to jest w Grajewie, Białymstoku i Ostrołęce. 10 lat temu Wojciech Surawski zaprezentował część swoich zbiorów w muzeum, na wystawie „Na koń! Wyposażenie kawalerii polskiej XX wieku”, ale od tego czasu jego kolekcja znacznie się poszerzyła. Do tego od pięciu lat zbiera też tarcze szkolne, łomżyńskie i z okolic Łomży. Wstęp wolny.

 

W niedzielę odbędą się aż trzy koncerty w ramach jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. 

O 11:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży (ul. Wąska 93) wystąpią utalentowani młodzi muzycy, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów - soliści oraz zespoły kameralne z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Na program koncertu  „Sexaginta annos” złoży się muzyka  wybitnych kompozytorów różnych epok. 

Dwie godziny później w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży (ul. Zawadzka 55) rozpocznie się koncert „Il Gardellino”. Znakomitą, znaną już łomżyńskiej publiczności, Orkiestrę Kameralną Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis poprowadzi włoski, również już w Łomży występujący, dyrygent Manfredo di Crescenzo, a solistką będzie jego rodaczka, flecistka Luisa Sello. W programie, między innymi, utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego i W.A. Mozarta.

Również o godzinie 13, ale w Zambrowie, w kościele pw. Ducha Świętego (ul. papieża Jana Pawła II) odbędzie się koncert „Klasycznie i romantycznie”, zorganizowany z okazji 25-lecia powiatu zambrowskiego. Wystąpią sopranistka Magdalena Stanciu oraz kwartet Alla Breve Jana Zugaja, wykonujący, między innymi, kompozycje F. Chopina, S. Moniuszki i W.A. Mozarta.

Na wszystkie festiwalowe koncerty wstęp wolny. 

Cały czas można też oglądać różnorodne wystawy czasowe:

- w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego ceramiki artystycznej „Preludium do jubileuszu”. To wstęp do do przyszłorocznych obchodów 50 rocznicy utworzenia Biura Wystaw Artystycznych, które z czasem zostało przekształcone w  Galerię Sztuki Współczesnej oraz 45-lecia pracy twórczej Marity Benke-Gajdy. Artystka przygotowała na 50-lecie galerii 50 ceramicznych figurek, a do tego pięć wykonanych specjalnie, które podarowała do zbiorów galerii. Obok prac cenionej krakowskiej artystki na wystawie można również oglądać ceramikę wykonaną przez członków Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, również świętującego jubileusz istnienia. Bilety 1-5 złotych. Wystawa czynna do 11 października;

- w Galerii N Klubu Wojskowego malarstwa Bożeny Klimaszewskiej, zafascynowanej pięknem fauny i flory, ale z powodzeniem tworzącej również portrety. Wystawa czynna do połowy października.

- w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT zbiorową wystawę „Arkady Przemka”, poświęconą pamięci Przemysława Karwowskiego. Są prezentowane jego prace, w wystawie uczestniczą również Roman Borawski, Marta Dawidiuk, Andrzej Dworakowski, inicjator wystawy Andrzej Kalina, Mikołaj Kalina, Kaja Kozon, Mikołaj Malesza i Piotr Żaczek. Wystawa czynna do 29 września;

- w Muzeum Północno-Mazowieckim jubileuszową wystawę „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży”. Bilety 1-10 złotych. Wystawa czynna do 20 października.

 

W Hali Kultury można oglądać aż trzy wystawy: 

- czynną do 2 października fotografii Iwo Świątkowskiego;

- czynną do połowy października „Marek Hłasko - następny do raju”;

- czynną do 16 października mobilną Centrum Nauki Kopernik „Umysł przyłapany”.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę