Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 stycznia 2025 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Będzie praca dla więźniów w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze

100 osadzonych będzie pracowało na terenie hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Pod budowę obiektu w poniedziałek (19.02) wmurowano kamień węgielny. Hala ma być gotowa do końca czerwca.

 

Hala produkcyjna na terenie Zakładu Karnego w Czerwonym Borze jest pierwszym tego typu obiektem w północno-wschodniej Polsce. Powstanie za ponad 5 mln zł z środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów" - poinformowali przedstawiciele placówki.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hali wzięli udział parlamentarzyści, szefowie służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich, samorządowych oraz przedsiębiorcy współpracujący z podlaskimi jednostkami penitencjarnymi.

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Białymstoku płk Piotr Kondraciuk powiedział, że hala, która powstanie na terenie Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, przyniesie wiele korzyści.

Hala produkcyjna ma mieć powierzchnię użytkową 2150 mkw., a jej budowa ma zostać ukończona do czerwca. Z końcem lipca br. skazani mają rozpocząć w niej pracę.

Rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Czerwonym Borze mjr Krzysztof Maliszewski poinformował, że zatrudnienie znajdzie tam 100 skazanych odbywających karę w zakładzie typu zamkniętego, co do tej pory nie było możliwe.

Zostały zawarte przedwstępne umowy z dwoma kontrahentami, jednym z nich jest producent mebli. W hali powstanie też szwalnia. Przedsiębiorcy zobowiązali się przez okres nie krótszy niż 10 lat zatrudniać skazanych w wymiarze pełnego etatu - poinformował rzecznik.

- W pierwszej kolejności będziemy się starali kierować do pracy osadzonych, którzy mają zobowiązania alimentacyjne (...). Oczywiście też musimy brać pod uwagę ich umiejętności, chęci do pracy, ich predyspozycje zawodowe - powiedział.

O wynagrodzeniu więźniów decydować będą pracodawcy, ale jak zaznaczył mjr. Maliszewski "na pewno nie będzie to kwota mniejsza niż najniższa krajowa".

Major powiedział, że większość osadzonych w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze chce pracować. - Osadzeni uczą się systematyczności, przez to też odpowiednich relacji, życia w społeczeństwie, czyli dzięki pracy może nastąpić pełna readaptacja - ocenił.

Zakład Karny w Czerwonym Borze jest zakładem karnym typu zamkniętego, półotwartego i otwartego. Według danych przekazanych, pojemność jednostki wynosi 959 miejsc, a obecnie w zakładzie przebywa ponad 800 osadzonych. Aktualnie 20 skazanych pracuje w zakładzie karnym, wykonując prace krawieckie.

Rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku mjr Michał Zagłoba poinformował, że na terenie podległym Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Białymstoku są cztery zakłady karne: w Białymstoku, Grądach-Woniecko, Czerwonym Borze i Przytułach Starych oraz cztery areszty śledcze: w Giżycku, Hajnówce, Białymstoku i Suwałkach. W sumie osadzonych jest w nich 3,5 tys. więźniów.

Mjr Zagłoba powiedział, że skutkiem rządowego programu "Praca dla więźniów" wprowadzonego w 2016 r. jest znaczny wzrost zatrudnienia wśród skazanych zarówno tam, gdzie osadzeni pracują charytatywnie: przy sprzątaniu, remontach czy odśnieżaniu, oraz w miejscach, gdzie za swoją pracę więźniowie otrzymują wynagrodzenie.

- Koniec grudnia 2016, w porównaniu do 31 stycznia 2018 r., to jest wzrost o 491 osób więcej skierowanych z naszych więzień do zatrudnienia, czyli o 37 proc. zwiększyła się liczba zatrudnionych w tym okresie roku i dwóch miesięcy ludzi. To jest bardzo dobry wynik - poinformował mjr Zagłoba.

Major przypomniał, że założeniem programu "Praca dla więźniów" w całej Polsce jest to, aby 70 proc. osadzonych podjęło pracę w trakcie odbywania wyroków. Program zakłada też większą liczbę miejsc, gdzie skazani mogą pracować nieodpłatnie oraz ulgi dla pracodawców, którzy zdecydują się na zatrudnienie osadzonych.

W ramach programu "Praca dla więźniów" wybudowano w Polsce już 10 hal produkcyjnych, 13 kolejnych jest w trakcie budowy. Docelowo ma ich powstać 40.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę