Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Lekcja demokracji w „jedynce”

Polityków powinno się skutecznie rozliczać z realizacji obietnic wyborczych, głosować powinno się także za pośrednictwem internetu i nie ma sensu obniżać wieku osób uprawnionych do głosowania do 16 lat – to niektóre z wniosków jakie podały w debacie poświęconej problemowi niskiej aktywności wyborczej Polaków zorganizowanej w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży. Uczniowie tej szkoły Eryk Mroczko i Rafał Wierciszewski organizując m.in. debatę starają się dostać do Sejmu Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie w gmachu przy Wiejskiej w Warszawie zbierze się 1 czerwca.

Wśród osób zaproszonych do debaty z gimnazjalistami znaleźli się m.in. Maciej Borysewicz, przewodniczący Rady Miasta Łomża, radni: Bogumiła Olbryś, Waldemar Cieślik i Andrzej Wojtkowski, przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców: Agnieszka Nikiel, Anika Brzóska i Magdalena Wdziękońska.  Młode pokolenie oprócz obecnych uczniów „Jedynki” reprezentowane było przez absolwentów szkoły, w przeszłości bardzo zaangażowanych w jej życie: Luizę Czarnocką, Julię Zalasińską i Sebastiana Krakowieckiego. Punktem wyjścia do dyskusji były dane dotyczące aktywności wyborczej Polaków, a szczególnie ludzi młodych, w ostatnich latach, oraz dane  wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów PG 1 oraz ich rodziców odnośnie postaw wyborczych, a także znajomości zasad towarzyszących głosowaniu. Przedstawiono też frekwencję wyborczą w Łomży w wyborach prezydenckich, samorządowych, wyborach do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego. Wnioski nie są pocieszające. Polacy rzadziej chodzą na wybory niż mieszkańcy większości państw zachodnich, a łomżanie jeszcze rzadziej niż Polacy. I o ile wszyscy zgodzili się, że niska frekwencja w wyborach świadczy o małym zaangażowaniu Polaków i mieszkańców naszego miasta w życie publiczne, to odnoś nie znalezienia sposobu rozwiązania problemu nie było już tak łatwo. 
- Może to zaskakujące, ale z wyników ankiety wynika, że zarówno rodzice jak i sami uczniowie są przeciwnikami obniżenia do 16 lat wieku uprawniającego do udziały w wyborach – mówi Joanna Wysocka, współorganizująca debatę nauczycielka z PG nr 1 w Łomży. - 95% rodziców uczniów było przeciwnych obniżaniu wieku, ale i 88% procent uczniów też opowiedziało się przeciwko temu.   
Zamiast obniżenia wieku osób głosujących do udziału w głosowaniu bardziej – według opinii gimnazjalistów – zachęciłoby umożliwienie głosowania przez internet. Młodzież postulowała także emitowanie audycji, czy wręcz propagandy, zachęcających do udziału w wyborach, organizowanie spotkań z politykami czy samorządowcami i to nie tylko w kampanii wyborczej, organizowanie warsztatów o mechanizmach wyborczych oraz powołanie w Łomży Młodzieżowej Rady Miasta. Jednym ze zgłaszanych postulatów było także skrupulatne rozliczanie polityków i samorządowców z realizacji prezentowanych w kampaniach wyborczych programów czy obietnic.    
Wszystkie propozycje zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły oraz opublikowane w szkolnej gazetce „Szkoła pod lupą”. Wyniki debaty posłużą też do dalszych działań młodzieży – przygotowania kampanii zachęcającej do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 
Prowadzący dyskusję Eryk i Rafał mają też nadzieję, że podjęte przez nich zadania przyczynią się do zdobycia miejsca w Sejmie Dzieci i Młodzieży, co wcześniej udało się obecnym podczas debaty uczeniom PG 1 – Luizie Czarnockiej i Sebastianowi Krakowieckiemu.

W lekcję demokracji w „jedynce” zaangażowani byli nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży: Joanna Wysocka, Maciej Grabowski, Ewa Zawalich, Jolanta Bogusławska, Monika Łada i Małgorzata Czochańska.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę