Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Katyńska lekcja historii

Główne zdjęcie
E. Wiśniewska, A Mertens, J. Karwowska i P. Figiel przy tabliczkach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej

Przez trzy dni 30 uczniów szkół z województwa, w tym kilku z Łomży, odwiedzało miejsca kaźni Polaków w Katyniu i Kuropatach. Wycieczkę w ramach projektu edukacyjnego „Katyń - w 72. rocznicę Zbrodni”, zorganizował białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. - Krzyże w Kuropatach, katyńskie doły śmierci i 4412 tabliczek z nazwiskami rozstrzelanych jeńców wojennych w Katyniu, uświadomiły im, że mimo półwiecza trwania „kłamstwa katyńskiego” „pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy..” - podsumowuje Elżbieta Wiśniewska, opiekun uczestniczącej w wyjeździe grupy młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży.

Piotr Figiel na cmentarzu w Grodnie przy grobie żołnierzy polskich
Piotr Figiel na cmentarzu w Grodnie przy grobie żołnierzy polskich
uczestnicy wyjazdu przy Ołtarzu Katyńskim
uczestnicy wyjazdu przy Ołtarzu Katyńskim
W Lesie Kuropackim
W Lesie Kuropackim

Projekt edukacyjny „Katyń - w 72. rocznicę Zbrodni”, był kolejnym tego typu działaniem podjętym przez OBEP IPN w Białymstoku. Trasa wyjazdu obejmowała Nowogródek, Kuropaty, Orszę, Smoleńsk, Katyń, Grodno. 
- Najbardziej wzruszająca i pełna emocji była wizyta w Katyniu i Smoleńsku w drugim dniu podróży - relacjonuje  Elżbieta Wiśniewska. - Zwiedzanie muzeum w Katyniu, wędrówka po Polskim Cmentarzu Wojennym otwartym w 2000r. skłoniła do refleksji nad losem i cierpieniem ofiar stanowiących elitę narodu polskiego. Zbiorowe mogiły - doły śmierci w Katyńskim Lesie, symbolika ołtarza oraz widok tabliczek z nazwiskami 4412 rozstrzelanym jeńców wojennych z Kozielska przybliżyła uczniom rozmiar dokonanej zbrodni i ukazała okrutne oblicze systemu stalinowskiego – dodaje zwracając uwagę, że wśród zamordowanych uczniowie odnaleźli kilkanaście nazwisk osób urodzonych w Łomży lub z nią związanych. 
Uczniowie złożyli także kwiaty i zapalili znicze przy pomniku na miejscu Katastrofy Smoleńskiej . - czyli tam, gdzie 10 kwietnia 2010 roku rozbił się prezydencki samolot, którym na obchody 70 rocznicy zbrodni Katyńskiej podróżowały osobistości polskiego życia politycznego z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele. 
W czasie wyjazdu uczniowie słuchali także wykładów pracowników OBEP IPN poświęconych głównie tematom związanym z II wojną światową oraz świadków historii.
Dla uczestników – Anny Marii Mertens, Justyny Karwowskiej, Piotra Figla i Elżbiety Wiśniewskiej z ZSTiO  - podróż do Kuropat, Katynia, Smoleńska, Grodna i innych  miejsc pamięci na Kresach Wschodnich dawnej RP był ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem. Udała się m.in. dzięki dofinansowaniu samorządu miasta. W zorganizowanej przez IPN wycieczce uczestniczyli także m.in. uczniowie z I LO im. A. Mickiewicza i Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę