Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Od starożytności po współczesność

Główne zdjęcie
Dominika Turowicz. i Kasia Chmielewska

Dominika Turowicz i Katarzyna Chmielewska, uczennice klasy czwartej Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, zwyciężyły w eliminacjach okręgowych 34. Olimpiady Artystycznej w sekcji plastyka (historia sztuki). Uczennice znanego historyka sztuki Radosława Cezarego Gwidona będą reprezentować okręg, czyli województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, w finale ogólnopolskim w Warszawie.

Dominika Kossakowska (ILO), Joanna Załęska, Dominika Turowicz, Sylwia Zdzichowska, Katarzyna Chmielewska i Ewa Kulik (LP).
Dominika Kossakowska (ILO), Joanna Załęska, Dominika Turowicz, Sylwia Zdzichowska, Katarzyna Chmielewska i Ewa Kulik (LP).

Pięcioosobowa łomżyńska ekipa, której prowadzącym i opiekunem jest nauczyciel historii sztuki w „Plastyku” Radosław Cezary Gwizdon,  brała udział w eliminacjach okręgowych 8 i 9 lutego br. w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Uczennice z Liceum Plastycznego i I LO najpierw zmagały się z częścią pisemną. Miały do wyboru jeden z pięciu przekrojowych tematów, związanych z dziejami sztuki od starożytności po czasy współczesne.
- Dominika pisała o malarstwie niderlandzkim XV wieku, natomiast Katarzyna o sztuce greckiej V wieku p.n.e. - mówi dumny z uczennic Radosław C. Gwizdon, który uczy w Liceum Plastycznym od jego powstania w 1992 r.. - Zwycięstwo w eliminacjach jest ich wielkim sukcesem, bo obie dziewczęta marzą, żeby studiować historię sztuki. I obie solidnie na to pracują!
Do zrealizowania tego marzenia przygotowywały się prawie przez cztery lata, mając przynajmniej po dwie godziny zajęć w tygodniu, polegających m.in. na opowiadaniu, co przedstawiają slajdy. Ta umiejętność przydała się im podczas części ustnej: losowały po dwa slajdy, przedstawiające dzieła sztuki, i odpowiadały na pytania szczegółowe. Oprócz tego, w części ustnej prezentowały wcześniej opracowane przez siebie zagadnienia. Dominika przybliżyła Wiktorię Goryńską, dziś lekko zapomnianą uczennicę Władysława Skoczylasa, uprawiającą grafikę w 20-leciu międzywojennym. Katarzyna zajęła się „sztuką zdegradowaną”, jak propaganda hitlerowska odnosiła się do awangardowego ekpresjonizmu niemieckiego z początku XX w.
W efekcie Dominika Turowicz zdobyła pierwsze miejsce, zaś Katarzyna Chmielewska – drugie. Trzecie miejsce w okręgu zajęła Izabela Szewczul z VI LO w Białymstoku.
Zwycięska trójka młodych znawczyń historii sztuki będzie reprezentować Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie na eliminacjach centralnych w dniach 12 – 15 kwietnia br., które odbędą się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę