Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Linux w edukacji i administracji publicznej.

Coraz częściej doniesienia prasowe informują o kolejnych wdrożeniach Otwartego Oprogramownia w szkolach i instytucjach rządowych. Podstawowymi zaletami takich rozwiązań są ograniczenia kosztów, stabilniejsza praca oraz dostęp do ogromnych zasobów darmowego oprogramowania nawet w komercyjnych zastosowaniach. Dostępne odpowiedniki programów biurowych, graficznych, muzycznych, gier i wielu innych jak również prosta instalacja sprawiają, że praca z Linuksem nie będzie już sprawiać problemów nawet komputerowemu laikowi.

Darmowy system operacyjny Linux zdobywa kolejne przyczółki w administracji rządowej. Jest już wykorzystywany m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Finlandii, Norwegii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jednak to nie tylko cena, a właściwie jej brak, decyduje o przejściu z dotychczas dominujących rozwiązań komercyjnych na ich alternatywy typu open source. Coraz częściej zwraca się uwagę na pewność i bezpieczeństwo oprogramowania z dostępnym kodem źródłowym. Administracja Unii Europejskiej podkreśla ułatwienia w integracji systemów otwartych. Niebagatelne znaczenie ma również wspieranie krajowego przemysłu informatycznego poprzez przejście na rozwiązania open source, pozwalające lokalnym firmom konkurować z zagranicznymi podmiotami na równych warunkach. (NetWorld)

Dlaczego tak ważne jest otwarcie polskiej administracji na oprogramowanie typu Open Source?

Program nauczania przedmiotu "Elementy informatyki" z wykorzystaniem Linuksa.


Japonia
Japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu wraz z 19 innymi firmami, takimi jak NEC Corp., Fujitsu, IBM Japan, promują używanie Linuksa w szkołach publicznych, by zmniejszyć dominację systemów Windows.
Jako przyczynę promowania, firmy podały koszt takiego rozwiązania - komputer z zainstalowanym Linuksem jest tańszy niż z systemem Windows, oraz bezpieczeństwo - kod jest powszechnie dostępny i można zmienić go do swoich potrzeb. (linux.pl) WashingtonTimes

Ameryka Łacińska
Linux robi olbrzymią karierę w Ameryce Łacińskiej. W ostatnich miesiącach staje się tam coraz bardziej popularny wśród administracji rządowej. Do Meksyku, Brazylii i Argentyny dołączyło także Peru. Zamiast wydawać miliony dolarów na aplikacje, których nie można modyfikować, latynoamerykańscy decydenci wolą za darmo wziąć oprogramowanie o otwartym kodzie, nad którego dostosowaniem do lokalnych potrzeb mogą pracować miejscowi informatycy. W ten sposób zaoszczędza się pieniądze, a przy okazji tworzy miejsca pracy. Argumentami, które skłoniły południowoamerykańskie rządy do zwrotu w stronę Open Source, są, oprócz kosztów niższych nawet o 80%, także zapowiedzi wprowadzenia przez Microsoft licencji subskrypcyjnych oraz postrzeganie ochrony praw autorskich jako formy "jankeskiego imperializmu". (chip.pl)

POLSKA
Świdnica
"Poczynione oszczędności przez cały okres użytkowania wolnego oprogramowania (od czerwca 2000 r.) wyniosły ok. 50 tys. zł., co stanowi ok. 20 % rocznego budżetu wydatków rzeczowych naszej instytucji." - Tomasz Bednarski
"Wdrożenie Wolnego Oprogramowania w naszej instytucji miało przebieg bardzo spokojny i płynny. Pierwsze egzemplarze wolnego oprogramowania pojawiły się na naszych komputerach w czerwcu 2000 r. Posiadaliśmy wtedy 5 komputerów pracujących pod kontrolą Windows oraz 2 licencje na pakiet MS Office. Brak licencji oraz ograniczone możliwości finansowe spowodowały większe zainteresowanie alternatywnymi rozwiązaniami. Sytuacja taka zbiegła się z pojawieniem się StarOffice w wersji 5.2. Decyzja o zastosowaniu tego pakietu zapadła szybko i tym sposobem stał się on podstawowym pakietem biurowym stosowanym w naszej instytucji. W okresie późniejszym StarOffice został zamieniony na pakiet OpenOffice, którego używamy do dziś."
"Komputery wykorzystywane są w codziennej pracy przez 41 pracowników. W większości są to osoby w wieku powyżej 40 lat. Poziom umiejętności pracy na komputerze jest bardzo zróżnicowany. Niektórzy z pracowników mieli wcześniejsze doświadczenia w obsłudze komputera. Większość pracowników nie posiadała jednak doświadczenia w chwili rozpoczęcia pracy na komputerze. Szkolenia odbywały się na bieżąco w momencie wyposażania danego działu w komputer i trwały ok. 1 godziny. Zakres tych szkoleń obejmował podstawy obsługi komputera i pracy w edytorze tekstu. Tak wąski zakres szkolenia niestety nie pozwala w pełni efektywnie wykorzystać posiadanych zasobów. Dlatego też na I półrocze 2004 r. zaplanowano obszerne i gruntowne szkolenie pracowników w zakresie obsługi oprogramowania biurowego, pracy w internecie, obsługi poczty elektronicznej i bezpieczeństwa komputerowego. Wszystkie szkolenia były i będą prowadzone własnymi siłami – nie korzystamy z usług firm szkoleniowych. Dlatego też koszty szkolenia obejmować będą tylko koszt wynajęcia sali komputerowej." (kompletne opracowanie - openpoland.org)

Służba Zdrowia
"System wdrożony jest w 5 jednostkach służby zdrowia w Polsce, przy czym na platformie Linux/Sybase ASE wdrożony jest w jednym szpitalu (pozostałe to Linux/Sybase ASA). Korzysta z niego m.in. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, który rozpoczął jego użytkowanie w maju bieżącego roku. UHC wdrożyło aktualnie kompleksowy system obsługi pacjenta (historia leczenia, dane kliniczne) oraz pełną statystykę szpitala. Pełna realizacja projektu pozwoli na zapewnienie wyższej jakości oferowanych przez jednostkę Służby Zdrowia usług. Lekarz podejmując decyzje dotyczące procesu leczniczego ma dostęp do wszystkich informacji na temat każdego pacjenta z dowolnego miejsca poprzez przeglądarkę WWW (łącznie z badaniami obrazowymi). System zapewnia również wsparcie dla elektronicznego obiegu informacji oraz wyższą efektywność pracy, dzięki automatyzacji rutynowych czynności takich jak raporty, statystyka. Rozwiązanie wykorzystuje Linux RedHat (7.x, 8.x, 9.x) i oparte jest na bazach danych Sybase ASE 12.5, Sybase ASA." (kompletne opracowanie - openpoland.org)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę