Dr Paweł Rzeźnik bada żelazną misę z Łomży (fot. B. Deptuła)
Wykopana przed ponad dwudziestu laty w Starej Łomży żelazna misa staje się coraz bardziej cenna. Zdaniem dr Pawła Rzeźnika z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego mająca około tysiąca lat misa pochodzi z pogranicza skandynawsko-ruskiego, a o jej „cenie” może świadczyć fakt, że dotychczas na Mazowszu odnaleziono zaledwie kilka ich sztuk.
(fot. B. Deptuła)
Zdaniem archeologa, który odwiedził Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży aby na miejscu zbadać cenny ekspona,t tego typu misy wykorzystywane były przez elity społeczne wczesnego średniowiecza. Żelazną misę w Grodzisku w Starej Łomży mogli używać wojowie, albo przedstawiciele władzy np. podczas uczt, lub też do celów obrzędowych.
Misa różni się od stosunkowo popularnych wówczas mis typu śląskiego – do której kategorii dotychczas ją zaliczano – głębokością.
Paweł Rzeźnik podkreśla, że łomżyńska „żelazna misa” jest zachowana w bardzo dobrym stanie.
W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.
W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
Analityki ruchu na naszych serwisach
Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
Personalizowania reklam
Korzystania z wtyczek społecznościowych
Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).
W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.