Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Olimpijski sukces Julii Głębockiej

Julia Głębocka, uczennica, a teraz już absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, zajęła drugie miejsce w XLIX Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. Podopiecznej Jolanty Szabuńko do zwycięstwa w kategorii wiedzy o teatrze zabrakło tylko jednego punktu, a wśród 180. uczniów z Polski, Litwy i Ukrainy, sprawdzających swą wiedzę z teatrologii, historii literatury oraz językoznawczej była piąta. – Tak jakoś mi się to udało – mówi skromnie Julia Głębocka. – Zależało mi na dobrym wyniku w perspektywie studiów i cieszę się bardzo, że skończyło się na tak dobrym miejscu.

Olimpijskie sukcesy uczniów I LO nie są żadną nowością – tylko w tym roku 12. z nich zdobyło tytuły laureatów i finalistów, ale Julia Głębocka jest pierwszą laureatką w liczącej ponad 400 lat historii placówki z takim dokonaniem w dziedzinie teatrologii.
– Wspomniałam wcześniej pani dyrektor o moich planach związanych ze studiowaniem w szkole teatralnej, gdy jeszcze byłam w drugiej klasie – mówi Julia Głębocka. – I to ona skłoniła mnie do wybrania tej dziedziny teatrologicznej, chociaż sama myślałam o kategorii literackiej – myślę, że bez pani Szabuńko nie zaszłabym tak daleko!
Zaczęło się od etapu szkolnego, później był wojewódzki i ogólnopolski, w którym rywalizowali już najlepsi z najlepszych. – Dwa ostatnie etapy były podzielone na pisemny i ustny – wyjaśnia Julia Głębocka. – Na przygotowania poświęciłam sporo czasu. To było bardzo dużo czytania, bo jeśli ktoś nie jest naprawdę zainteresowany tematem, to nie przebrnie przez ogromną ilość materiału do opanowania, żeby dotrzeć chociaż do tego drugiego etapu. Mnie było o tyle łatwiej, że wiązało się to z moimi zainteresowaniami, ale i tak trochę się bałam, że nie uda mi się zdobyć nawet tytułu finalisty, tak jak w roku ubiegłym, ale moje złe przeczucia nie sprawdziły się – tematy były dość przystępne.
Efekt to 85 punktów i drugie miejsce – zwycięzca miał jeden punkt więcej, ale Julia i tak odniosła ogromny sukces, zdobywając przy tym piątą lokatę wśród 180. uczniów rywalizujących w trzech kategoriach. Uroczyste wręczenie nagród laureatom i ich opiekunom odbyło się w środę 12. czerwca w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. 
– W obecności przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz innych instytucji związanych z rozwojem i popularyzowaniem nauk humanistycznych wręczono dyplomy i nagrody książkowe tegorocznym laureatom i ich opiekunom – nauczycielom przygotowującym uczestników olimpiady – mówi Jolanta Szabuńko, opiekunka Julii, polonistka i wicedyrektor I LO. – Galę finałową prowadził przewodniczący OLiJP prof. Tomasz Chachulski. Laureatom gratulowało szacowne grono naukowców z prof. Teresą Kostkiewiczową – honorową przewodniczącą Olimpiady i prof. Teresą Dobrzyńską. Obecny był również przedstawiciel MEN. Całość uświetnił swoim występem zespół barokowy Villa Nova.
– Dzięki temu sukcesowi mam już wstęp na wiedzę o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie i jestem zwolniona z części teoretycznej egzaminu na reżyserię – podsumowuje Julia Głębocka. – Tutaj jednak wciąż się waham, bo myślę też o historii sztuki na Uniwesytecie Warszawskim, więc ta reżyseria jest niepewna – póki co złożyłam dokumenty na międzyobszarowe, indywidualne studia humanistyczne na prawo i historię sztuki na UW oraz na teatrologię, a na reżyserię teczka wciąż się tworzy.

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę