Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Podwójna diagnoza dla dorosłych w Łomży

- Mamy nową i bezpłatną terapię dla pacjentów, uzależnionych od substancji psychoaktywnych, jak leki, narkotyki czy alkohol, jeśli u tych osób współistnieją zaburzenia psychiczne, typu schizofrenia i depresja, zaburzenia osobowości, zaburzenia afektywne, jak choroba dwubiegunowa depresyjno-maniakalna - mówi ceniona psycholog Renata Szymańska, od 4 i pół roku dyrektor WOPiTU w Łomży. - Nazywamy to podwójną diagnozą: na terapię stacjonarną na 8-tygodni przyjmujemy ze skierowaniem od psychiatry. Można przyjść bez skierowania. Wtedy pacjenta zbadamy na miejscu.

Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży do tej pory prowadził leczenie głównie dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Dzięki nowemu świadczeniu z NFZ, osoba chora na depresję i uzależniona od substancji psychoaktywnej może być przyjęta na 2 miesiące na oddział w Łomży. - Takie osoby zawsze były w mieście i powiecie, ale teraz mamy dla nich ofertę indywidualną, dostosowaną do ich potrzeb - wyjaśnia psycholog. - To specjalny program leczniczo-terapeutyczny, poprowadzony przez psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów. 

Gdzie szukać pomocy dla dziecka i nastolatka?
Kierownik Beata Leszczyńska z zespołu komunikacji społecznej Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku informuje nas, że  nowy ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w ramach pierwszego poziomu referencyjnego, zaczął działać pod koniec 2021 r. w Wysokiem Mazowieckiem przy Rynku Piłsudskiego 23. Prowadzi go Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Przypomnijmy, że od 1. lipca Podlaski NFZ zakontraktował także ośrodek w Zambrowie i w Sławcu w powiecie łomżyńskim.

Podajemy poniżej  numery kontaktowe i adresy placówek, oferujących opiekę psychologiczną i psychoterapeutyczną dzieciom i młodzieży: Szpital Ogólny w Grajewie - ul. Konstytucji 3 Maja 34, tel. 86 272 32 71 wew. 248; Szpital Ogólny w Kolnie - ul. Wojska Polskiego 69, tel. 86 273 93 68; Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży - ul. Skłodowskiej-Curie 1, tel. 86 216 67 03, 575 663 830; WOPiTU w Łomży - Sławiec, ul. Długa 22, tel.  86 216 67 03, 664 010 978; WOPiTU w Łomży - Wysokie Mazowieckie, ul. Rynek Piłsudskiego 23, tel. 86 217 32 40, 575 663 830; EZRA UKSW, Zambrów, Magazynowa 9, tel. 536 777 251. 

W ośrodkach można korzystać z bezpłatnych świadczeń, np.: porada psychologiczna diagnostyczna, sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej i wsparcia psychospołecznego. Specjaliści umawiają się na wizyty, porady domowe lub środowiskowe. Zgłaszają się do nich rodzice z dziećmi i młodzież, w razie występowania niepokojących objawów, w związku z problemami psychicznymi. Ludzie poniżej 18. roku muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na skorzystanie ze świadczeń.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę