Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla medyków i seniorów 75 +

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Od 1 września szczepienia przeciwko grypie bezpłatne dla seniorów po 75 roku życia. Bezpłatnie mogą się zaszczepić wszyscy medycy.

Szczepionka przeciwko grypie znalazła się na nowej, obowiązującej liście leków refundowanych - informuje podlaski NFZ. Dla osób po 75 roku życia szczepienie będzie bezpłatne, a dla wielu osób znacznie tańsze niż wcześniej.
Od 1 września szczepienia przeciwko grypie będą w połowie refundowane dla:

  • najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 5 lat (dzieciom podaje się szczepionkę donosowo)
  • dorosłych chorych przewlekle (np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach)
  • kobiet w ciąży
  • dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla medyków
Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje szczepienia pracowników placówek medycznych, które mają kontrakt z NFZ a także farmaceutów i techników pracujących  w aptekach. 
- Medycy to grupa szczególnego ryzyka, dlatego objęci są naszą troską. Personel, który pracuje z pacjentami będzie miał zapewnione podanie szczepionki przeciwko grypie zupełnie za darmo dzięki bardzo prostej procedurze. Wystarczy żeby placówka podpisała stosowną umowę z wojewódzkim oddziałem NFZ, a następnie dostarczyła wykaz zaszczepionych osób – tłumaczy Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor podlaskiego NFZ. 

Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciwko grypie 
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia - szczepienie przeciwko grypie nie chroni nas w 100 proc. przed zachorowaniem, ale dzięki niemu przebieg choroby będzie łagodniejszy.

Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego, czyli jesienią. Ważne, żeby to zrobić przed szczytem zachorowań. Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch–trzech tygodni. Szczepienie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Przez dwa dni po szczepieniu możesz mieć miejscowe zaczerwienienie i ogólne złe samopoczucie, które mijają samoistnie.

Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Pracuje nad nim sieć międzynarodowych laboratoriów, w Polsce zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.

W ubiegłym sezonie grypowym w Polsce szczepieniom na grypę poddało się  4,12 % całej populacji. To najwyższy wynik ostatniego dziesięciolecia. Nadal jednak jest zbyt niski. W innych krajach europejskich ten odsetek sięga nawet 70 proc.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę