Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Rektor PWSIiP przewodniczącym KRePUZ

Główne zdjęcie
Rektor dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP

Dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Zgromadzenie Plenarne Konferencji 26 sierpnia w Skierniewicach wybrało profesora PWSIiP na czteroletnią kadencję.

Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych jest zrzeszeniem rektorów 32 publicznych uczelni zawodowych, stanowi reprezentację tego typu uczelni w krajowym i międzynarodowym środowisku szkolnictwa wyższego. Jest także ciałem doradczym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rektor dr hab. Dariusz Surowik w latach 2017-2020 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego KRePUZ. – Wielkim sukcesem minionej kadencji był fakt, że Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych uzyskała w nowej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce bardzo silne umocowanie prawne. Została wpisana do Ustawy 2.0 jako organ doradczy ministra. Dało to nam, rektorom publicznych uczelni zawodowych, nową płaszczyznę do podjęcia dialogu w ogólnokrajowej debacie o przyszłości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Jako Konferencja, jesteśmy obecnie partnerem wobec Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich – wyjaśnia dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP. 

W planach nowego przewodniczącego KRePUZ jest wzmocnienie przedstawicielstwa publicznych uczelni zawodowych w ważnych krajowych i międzynarodowych instytucjach oraz stowarzyszeniach. – Zamierzam podjąć współpracę z konferencjami rektorów zagranicznych uczelni. Równie ważnym elementem będzie uzyskanie przez Konferencję Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych przedstawicielstwa w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Będziemy także dążyć do tego, aby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło odrębną ścieżkę grantową dedykowaną wyłącznie publicznym uczelniom zawodowym, co było zresztą jednym z silnych, ale niestety niezrealizowanych, postulatów reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Celem tej kadencji będzie dążenie do tego, aby uzyskać większą widoczność w przestrzeni społecznej, gospodarczej i naukowej – mówi dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP.  

Przypomnijmy: w marcu 2019 roku, podczas I Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych w Płocku, dr hab. Dariusz Surowik był jednym z inicjatorów podpisania porozumienia pomiędzy KRePUZ a spółką Skarbu Państwa Agencją Rozwoju Przemysłu, które umożliwia wdrożenie modelu kształcenia na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP oraz zwiększa szanse powodzenia absolwentów publicznych uczelni zawodowych na rynku pracy. – Studenci publicznych uczelni zawodowych uzyskali możliwość realizacji staży w spółkach zrzeszonych w Agencji Rozwoju Przemysłu. Uruchomiony został także konkurs o Nagrodę Prezesa ARP, który jest szansą na komercjalizację najlepszych prac dyplomowych absolwentów publicznych uczelni zawodowych. Aplikacyjne prace dyplomowe, nawet te o dużych walorach praktyczności, często uzyskują status tzw. „pułkowników”. Dlatego zawsze cieszy fakt, gdy są poddane ogólnokrajowej ocenie i pojawiają się realne szanse ich zastosowania w gospodarce – wyjaśnia rektor dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP. 

Dr hab. Dariusz Surowik to logik, matematyk, informatyk i filozof. Jest autorem ponad 50 prac naukowych, w tym wielu publikacji w czasopismach znajdujących się w wykazie ERIH (The European Reference Index for the Humanities). Uczestniczył z referatami w ponad 50 konferencjach w kraju i za granicą min. w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Białorusi. Członek Komitetów Programowych i Organizacyjnych konferencji krajowych, w tym ośmiu edycji konferencji Technologie Eksploracji i Reprezentacji Wiedzy. Przewodniczył obradom sesji naukowej w VI European Congress of Analytical Philosophy. Od 2005 roku sekretarz redakcji czasopisma Studies in Logic, Grammar and Rhetoric. Zredagował także kilka numerów specjalnych tego czasopisma. Stypendysta International Center for Computational Logic (Technische Universität Dresden, 2005r.). Członek międzynarodowych towarzystw naukowych: American Mathematical Society, The Association for Symbolic Logic oraz European Network for Social Intelligence (SINTELNET). Recenzent wydawniczy czasopism punktowanych. Wykonawca w czterech grantach badawczych. W 2015 roku obronił pracę habilitacyjną pod tytułem: Logika, Wiedza i Czas. Problemy i metody temporalno-logicznej reprezentacji wiedzy (Uniwersytet Łódzki). Z PWSIiP w Łomży związany od 2004 roku, jako wykładowca, w tym w latach 2012-2017 Pełnomocnik Rektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, a od 2017 roku rektor łomżyńskiej uczelni. W lutym 2019 r. dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP, został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w skład dwunastoosobowego –  składającego się z wybitnych naukowców – Zespołu do spraw monitorowania i wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki (jako jedyny polski rektor).

Kadencja nowego przewodniczącego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych potrwa do 2024 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę