Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 napisz DONOS@
wiadomość za um.lomza.pl

Upamiętnić bohaterów

Główne zdjęcie
Tablica główna

„Boże obdarz chwałą żołnierzy – bohaterów września 1939 roku” - takiej treści napis ma znaleźć się na trzech kamiennych tablicach wmurowanych w niszach muru okalającego lapidarium przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Z inicjatywą upamiętnienia żołnierzy poległych na ziemi łomżyńskiej w obronie niepodległości Polski we wrześniu 1939 roku w miejscu ich pochówku, na byłym cmentarzu wojskowym w Łomży, podjął Zarząd Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Obecnie do Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie przesłany został projekt pomnika.

Projekt pomnika
Projekt pomnika
Miejsce, gdzie będą wmurowane tablice
Miejsce, gdzie będą wmurowane tablice
Pomnik ma składać się z trzech dużych kamiennych tablic. Na środkowej ma widnieć napis:
W TYM MIEJSCU NA BYŁYM CMENTARZU GARNIZONOWYM, ZNAJDOWAŁA SIĘ KWATERA WOJENNA, W KTÓREJ ZOSTAŁO POCHOWANYCH 444 ŻOŁNIERZY 33, 42, 71 PUŁKÓW PIECHOTY I 18 PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ ORAZ PODLASKIEJ I SUWALSKIEJ BRYGAD KAWALERII WOJSKA POLSKIEGO, SZCZĄTKI, KTÓRYCH EKSHUMOWANO Z PÓL BITEWNYCH WRZEŚNIA 1939 R. NA ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ. POCHOWANO TU RÓWNIEŻ SZCZĄTKI 1857 OFIAR TERRORU OKUPANTA NIEMIECKIEGO Z LAT 1941 – 1944.

Na tablicach po bokach znajdą się nazwiska 120 żołnierzy – tylu bowiem z pochowanych tu szczątków 444 żołnierzy udało się ustalić z imienia i nazwiska.

W roku 1939 w czasie walk obronnych nad Narwią oraz na południe od Narwi poległo wielu żołnierzy 18 dywizji piechoty oraz podlaskiej i suwalskiej brygady kawalerii. Ponadto na tych terenach polegli żołnierze innych dywizji i służb wchodzących w skład samodzielnej grupy operacyjnej „Narew”. Pojedyncze i zbiorowe groby były rozsiane nad Narwią od Ostrołęki do Wizny, tj. na miejscu pierwszej linii oporu przed atakiem dywizji niemieckich. Następnie bardzo liczne groby pozostały na polach, na których odziały Wojska Polskiego stawiały opór agresorom niemieckim po wycofaniu się z linii oporu na Narwi. Około roku 1950 podjęto prace związane z przeniesieniem prochów poległych żołnierzy na cmentarz wojskowy w Łomży – przy dzisiejszym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Celem ekshumacji było pochowanie poległych w miejscu, które zabezpieczałoby groby przed całkowitym zatarciem śladów, że w grobach tych są pochowani żołnierze Wojska Polskiego polegli w obronie wolnej Polski.
Przed rozpoczęciem budowy kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego prochy poległych żołnierzy przeniesiono na miejsce gdzie jest obecnie ołtarz, przy którym Ojciec Święty odprawiał Mszę Świętą.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę