Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Mają świadectwa dojrzałości i znają wyniki matur

Główne zdjęcie
Odbieranie świadectw w I LO w Łomży

Mateusz Brajczewski emanuje energią, kiedy wybiega z radością w sercu i promiennym uśmiechem na twarzy do czekającego przed Szkołą przy Bernatowicza Taty. Obaj są zadowoleni ze świadectwa maturalnego 18-latka oraz wyników po egzaminie, dzięki czemu Absolwent I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży zamieszka w większym mieście, gdzie zacznie studia, np. w UW, PB lub UG. Tak sympatycznych i śmiałych młodzieńców Pokolenia Pandemii spotkamy w Łomży dużo więcej, ale tegoroczne matury wypadły w Białymstoku o wiele lepiej niż w 602-letnim mieście nad Narwią.

Ciekawe, czy historia przypisze dzisiejszych 18- i 19-latków do Pokolenia Pandemii... Przez prawie pół roku nie chodzili do Szkoły, lekcje mieli w domu, prowadzone przez nauczycieli w Internecie, a matury napisali nie w maju, gdy kwitną bzy i kasztany, tylko w czerwcu 2020, wchodząc do Szkoły w maskach... 11. czerwca nie widać po nich strachu z racji światowego ataku koronawirusa. Maski symbolicznie, z obowiązku mają przy sobie, a odstępy społeczne na 2 metry czy półtora to postulat.

Napotkani przez nas przed I LO w Łomży chłopcy cieszą się udanymi maturami, wakacjami, dobrą pogodą, młodością, zdrowiem, przyjaźnią i planami na przyszłość. Rozpiera ich energia, optymizm życiowy, śmiałość w rozmowie i poczucie humoru. Krzysztof Metelski 19. urodziny obchodzić ma dopiero w październiku, być może, w gronie koleżeństwa z wydziału dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. - Wychowawcy dzisiaj nie spotkałem, ... pan Adam Chojnowski lubił wbić uczniom szpilę – podsumowuje pedagogiczne starania historyka Krzysztof, który świadectwo otrzymał od jednej z pań w sekretariacie Szkoły. Długo namyśla, się kogo by wyróżnić z wielu lubianych nauczycieli I LO, ale laury sympatii otrzymują: polonista Artur Lewczuk i Jerzy Łuba, nie jako dyrektor „Bernata”, a jako nauczyciel podstaw przedsiębiorczości.

- Gratuluję tym wszystkim, którzy otrzymali pozytywne wyniki na maturze, a tych, którzy nie zdali, zapraszam na poprawki – mówi Jerzy Łuba, dyrektor 406-letniej Szkoły. Po raz pierwszy od lat nie zdała więcej niż jedna osoba: na 163 maturzystów nie zdało czterech (1 - polski, 3 – matematyka).

 

Maturę zdało 8 na 10 licealistów z Łomży

- Tegoroczne egzaminy maturalne były wyjątkowe, gdyż – tłumaczy dyrektor Jolanta Gołaszewska z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży - odbywały się w późniejszym o miesiąc terminie i w niespotykanych wcześniej, trudniejszych warunkach. Zdaniem dyrektor OKE, dyrektorzy szkół i nauczyciele zapewnili uczestnikom bezpieczne warunki sanitarne, a „maturzyści spisali się bardzo dobrze”, podchodząc do matur poważnie i odpowiedzialnie. W Łomży do egzaminów przystąpiły 1084 osoby, dla których odsetek sukcesów wyniósł 75 procent (w Białymstoku na 3 647 aż 82 %). W łomżyńskich liceach ogólnokształcących zdawało 699 maturzystek i maturzystów, zaś zdało 81% (gdy w szkołach białostockich na 2 586 aż 86%). Maturzystów z techników w Łomży było 385 i zdobyli zaledwie 64% sukcesów (w Białymstoku 1061 i aż 72% zdawalności matur).

Do egzaminów w województwie podlaskim przystąpiło 8 372 tegorocznych absolwentów, w tym 5 486 z liceów, 2 886 z techników. Matury w Podlaskiem zdało 6 345 dziewcząt i chlopców (75,8%, czyli co czwarte dziecko nie zdało). 1332 osoby mają szansę na poprawienie świadectwa jeszcze w tym roku – 8. września o godz. 14. - ponieważ zabrakło im punktów z jednego przedmiotu. Matury definitywnie nie zdało z 2 albo 3 przedmiotów 695 absolwentów, którzy mogą poprawiać się za rok.

„Bardzo wysokie wyniki” - według dyrektor OKE z Łomży – maturzyści z Podlaskiego osiągnęli na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym: zdało 91 procent (choć średni wynik to ledwie 51%  punktów). W liceach zdało 94 procent (wynik 55% punktów), w technikach zdało 86 procent (44%). Wyraźnie lepiej radzili sobie statystycznie na angielskim: zdało 91 procent (70%); w liceach 94 procent (75%), w technikach 84 procent (59%). Znacznie gorzej poszła matematyka na poziomie podstawowym: 84 procent zdało (średni wynik 54% punktów); w liceach 88 procent (59%), w technikach 76 procent (45%). Łomżyńskie szkoły ciągle są w czołówce województwa: zdało 75 procent maturzystów, w tym 81 procent w liceach, a 64 procent w technikach. Absolwenci I LO w Łomży wkrótce ruszają w świat: Kacper Szpondowski chciałby na energetykę do Poznania, Krakowa lub Warszawy, Rafał Czajkowski – na prawo lub psychologię do stolicy. Czy spotkają się tam z kolegą z ponad 100-letnich murów Mateuszem Brajczewskim, ekonomistą lub menedżerem?

 

Mirosław R. Derewońko

Foto: Odbieranie świadectw w I LO w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę