Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Kolejne ogniska ASF to zagrożenie dla Polski

To jest ogromne zagrożenie dla Polski - tak kolejne ogniska wirusa afrykańskiego pomoru świń komentuje wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki. Rozprzestrzeniająca się choroba zagraża polskiej produkcji wieprzowiny - uważa wiceminister. W Polsce stwierdzono już 16 ognisk ASF u trzody chlewnej, w tym najnowsze - po raz pierwszy - w województwie mazowieckim. W gospodarstwie było w sumie 28 świń. Zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Wokół ogniska ASF wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami. Wirus występuje już w trzech województwach - podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim.

Szkolenie z zapobiegania ASF

We wtorek (23.08) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się szkolenie z zapobiegania ASF z udziałem przedstawicieli z Instytutu z Puław oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki powiedział dziennikarzom, że cały czas podejmowanych jest wiele decyzji, by podnosić skuteczność walczyć z ASF. "Zasadniczym zadaniem służb jest w tej chwili opanowanie i nie dopuszczenie do rozprzestrzeniania się choroby na kolejne gospodarstwa, na kolejne tereny, a z drugiej strony dotarcie do przyczyny tych właściciele dwóch, trzech miejsc, terenów, w których pojawiła się ta choroba w ostatnim czasie" - powiedział Bogucki. Podkreślił, że dokładnej wiedzy o źródle choroby w gospodarstwach "trudno jest walczyć ze skutkiem". Trwa ustalanie źródeł zakażeń.

 

Służby sprawdzają skąd pochodzi źródło wirusa

Są podejrzenia, że przynajmniej w części ognisk wirus ASF pojawił się za sprawą ludzi; policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Służby weterynaryjne apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu; w województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.

Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji. W szczególności, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne.

"(...)Bioasekuracja, bioasekuracja i jeszcze raz bioasekuracja. Po prostu zabezpieczenie swoich gospodarstw przez każdego rolnika, który ma choć jedną świnię w Polsce, na terenie całej Polski" - mówił dziennikarzom wiceminister Bogucki. Dodał, że "raczej jest pewne", że do rozprzestrzenienia wirusa u świń przyczynili się ludzie, ale dopóki trwają postępowania wyjaśniające w tej sprawie "trudno mówić o stuprocentowej pewności".

Zaznaczył, że wciąż potrzebna jest większa świadomość wśród rolników dotycząca zagrożeń ASF i to jest zadanie dla wielu służb.

Jacek Bogucki podkreślił, że polska żywność jest "bezpieczna i zdrowa", wirus ASF nie zagraża ludziom, ale trzeba działać, by nie dopuścić do kolejnych ognisk ASF u świń. "Bo nam przecież chodzi o to, by ochronić polską hodowlę" - dodał Bogucki. Mówił też o konieczności dalszego ograniczania populacji dzików. Dotychczas w Polsce było 107 przypadków ASF u dzików.

 

Posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z ASF

We wtorek (23.08) w ministerstwie rolnictwa odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. W gospodarstwach znajdujących się w strefach, w których obowiązują ograniczenia weterynaryjne, służby sprawdzają stan bioasekuracji oraz liczebność i identyfikację utrzymywanych świń. W chlewniach nieprzestrzegających tych zasad ma być wydawany zakaz prowadzenia produkcji.

Biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że zostanie wprowadzony obowiązek wydawania świadectw zdrowia dla świń na terenie całego kraju. Obecnie obowiązek zaopatrywania trzody w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii dotyczy świń na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia.

W ocenie Zespołu, konieczne jest jak najszybsze ograniczenie gęstości populacji dzików do poziomu poniżej 0,5 sztuki na km kwadratowy. Zostaną wprowadzone dodatkowe rozwiązania w zakresie finansowania, poszukiwania i bezpiecznego usuwania zwłok dzików padłych w strefie odstrzału sanitarnego. W przypadku zgłoszenia powiatowemu lekarzowi weterynarii znalezienia zwłok padłego dzika, z których możliwe jest pobranie próbek do badań laboratoryjnych, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego otrzyma kwotę 100 zł brutto za dzika. (wsz,PAP, oprac. mak)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę