Młodzi deklamują i śpiewają, że „Polska to my”
- Wygrałem przez cztery lata trzy komplety słuchawek i głośnik bezprzewodowy – mówi z radością znany recytator Jędrzej Lutostański, 16-letni uczeń II LO w Łomży i zdobywca drugiego miejsca w 9. Konkursie „Polska to my”. Finał odbywał się w sali gimnastycznej III LO. - Patriotyzm w XXI wieku inaczej się przejawia niż 50 czy 100 lat temu. Młodzi ludzie często deklarują gołosłownie, że są patriotami, chociaż są zwykłymi materialistami. W naszej dobie patriotyzm tym się przejawia, na przykład, że nie śmieci się w polskim parku, że umie się zachować z polską godnością w miejscach publicznych i chodzi się na wybory, ponieważ od ich wyników zależy, kto nami tu w Polsce rządzi.
Tegoroczna edycja zgromadziła prawie 100 recytatorów z 40 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Łomży i województwa podlaskiego, chcących sprawdzić się w sztuce recytacji i piosenki patriotycznej przed dorosłymi jury z przewodniczącymi: Krystyną Wiśniewską (poezja) i Mirosławem Koroną (śpiew). - Recytowałem wiersz Krzysztofa Baczyńskiego „Byłem jak wielkie, stare drzewo” - uśmiecha się Jedrek. - Chodzi o to, że Polska kiedyś stała dobrobytem i dlatego ościenne mocarstwa się zmówiły, żeby ze wszystkiego nas ograbić... Wybrałem wiersz Krzysztofa Kamila, ponieważ dobrze się czuję w tekstach patriotycznych, o poważnej tematyce, a nie lekkich, radosnych. W smutku mi do twarzy.
Patriotyzm to szacunek dla języka...
Pierwsze miejsce w kategorii ponadgimnazjalnej zdobyła Aneta Sołowiej z I LO w Białymstoku, deklamując „Wiersz o cierpieniu” K.K. Baczyńskiego, a trzecie miejsce ex aequo: Mateusz Kulesza z ZSOiZ w Czyżewie i Paweł Ostaszewski z ALO w Łomży. Wśród gimnazjalistów najwyżej został oceniony Jan Rytel (Katolickie Gimnazjum w Łomży), który recytował „17 września” Zbigniewa Herberta: „Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco”. Drugie miejsce: Krystian Kurkowski z PG nr 8 w Łomży, natomiast trzecie – Ewa Lipińska z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie. - Zachęcam do brania udziału nie tylko w tym konkursie recytatorskim – kontynuuje Jędrzej, który co roku od początku gimnazjum przygotowywał tekst poetycki do prezentacji publicznej w „Polska to my”. - To ważna aktywność umysłowa: uczy szacunku dla słowa, literatury i historii ojczystej. Aby mówić wiersz publicznie, trzeba samemu go rozumieć. To wymaga co najmniej kilkudziesięciu powtórzeń na głos, po cichu, potem w myślach. W całości, fragmentami. Z tekstem trzeba się zżyć.
Patriotyzm to pamięć i świadomość...
Wśród śpiewających gimnazjalistów najlepiej w oczach (i uszach) jurorów wypadły dziewczęta: Julia Kuzyka z PG nr 32 w Białymstoku, Weronika Zapolnik z białostockiego PG nr 9 i Zuzanna Dworakowska z PG nr 1 w Łapach. Na poziomie licealistów 2. miejsce równorzędnie dostały: Nikola Lipska z III LO w Łomży oraz Tercet z I LO: Malwina Cholewicka, Joanna Dłużniewska i Barbara Tarczewska. Wygrała śpiewająco reprezentantka gospodarzy Magdalena Pietraszewska z zespołem, pracującym pod kierunkiem historyka w III LO Janusza Kiljana: Natalia Ceran (trąbka), Jakub Paczoszka (bas), Jakub Szymański (trąbka), Damian Wiszowaty (gitara), Michał Zielewicz (perkusja), Jakub Przybyszewski (kahon) i Maciej Florczyk (gitara). - Stwierdziłam, że to dobry okres, aby śpiewać, co się myśli, że warto swoje własne przekonania propagować wśród młodzieży – tłumaczy Magdalena przy jednym ze stolików, nakrytych obrusem i z wazonikiem goździków. - Sama wybrałam utwór Kasi Kowalskiej. Opowiada o tym, że to, co robili żołnierze „Niezłomni” było potrzebne, że przelewali własną krew, żebyśmy mieli wolną Polskę, co stało się dopiero po latach, jak dziś... Moim zdaniem, patriotyzm to pamięć o ofiarach i dbałość o dobro Polski. To taka codzienna i odświętna świadomość, że żyje się nie tylko dla siebie i rodziny, ale także dla Ojczyzny. Biskup Tadeusz Bronakowski skierował do uczestników i ich opiekunów list z usprawiedliwieniem, że przebywa z pielgrzymką w Wilnie u Matki Boskiej Ostrobramskiej. „Dziś modlę się w Waszej intencji. Dziękuję za szacunek do kultury i sztuki polskiej” - pisze biskup, uzasadniając, że to wyraz „odpowiedzialności przed tymi, którzy spoczywają w grobach i przed tymi, którzy przyjdą po nas”.
Mogły tego słuchać też z satysfakcję inicjatorki konkursu: Lidia Choińska i Katarzyna Życzkowska.
Mirosław R. Derewońko
Fot. Gabs Foto Łomża