Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Chory z cukrzycą według prezes Gołębiewskiej i dr. Ejsmonta

Główne zdjęcie
Teresa Gołębiewska

- Ta choroba może dotknąć każdego z nas: w każdym wieku, niezależnie od płci, kraju i szerokości geograficznej. Jeżeli chcemy wiedzieć, czy jesteśmy chorzy, to powinniśmy przyjrzeć się swojemu życiu i postępowaniu – uświadamia objawy cukrzycy i jak z cukrzycą żyć Teresa Gołębiewska (lat 78), prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łomży, która od 35 lat działa profilaktycznie, aby łomżyniacy jak najdłużej ustrzegli się zawału, udaru czy stopy cukrzycowej, tj. trudno gojących się ran na nodze. - U małych dzieci i młodzieży warto zwrócić uwagę na objawy, jak chęć częstego picia i oddawania moczu. Widać to zwłaszcza w nocy, kiedy dziecko dużo pije i często sika. Dzieci chore na cukrzycę szybko chudną i wymiotują po zjedzeniu czegoś słodkiego, tracą przytomność...

Teresa Gołębiewska  w biurze Stowarzyszenia
Teresa Gołębiewska w biurze Stowarzyszenia

Do utraty przytomności dochodzi, kiedy poziom cukru we krwi osiąga nawet 700 miligramów na procent we krwi – przy normie średnio od 130 do 145 mg / proc. Takie wysokie i niekontrolowane stężenia cukru prowadzą do śpiączki hiperglikemicznej. Niestety, nierzadko kończącej się śmiercią.
- Cukrzycę można podzielić na dwa typy: I jest insulinozależna, rzadsza, i występuje u młodszych osób; II atakuje o wiele częściej i cierpią na nią głównie dorośli. Istnieją jeszcze inne typy cukrzycy, a te dwa występują powszechnie – dzieli się doświadczeniem łomżyńska prezes PSD, skupiającego około 300 członków w Łomży i powiecie. - Ludzie mają cukrzycę czasem 10 lat i o tym nie wiedzą.

Cukrzyca wpływa na ryzyko zawału i udaru
Cukrzyca to nieszczęsna choroba: nie boli i nie dolega, siejąc ogromne spustoszenie w organizmie.
Nieleczona cukrzyca przyczynia się do problemów z układem krwionośnym i sercem, z pracą nerek i z oczami – na dnie gałki oka powstają mikrotętniaki, taki stan grozi ślepotą. U chorych występuje grzybica narządów rodnych, i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Stan zapalny może pojawić się też w innych narządach, na przykład, wrzody w gardle. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele wspólnego z udarem i zawałem ma niewykryta odpowiednio wcześnie cukrzyca. - Choroba częściej występuje w grupach podwyższonego ryzyka – mówi Teresa Gołębiewska. - To, przede wszystkim, ludzie z nadwagą, mający nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, tj. tłuszczów. Każdy zainteresowany może normy cukru przyswoić. Pamiętajmy, że na czczo z rana poziom cukru nie powinien przekraczać 100 mg/%. Dostępne są glukometry, wielkości telefonu komórkowego: kłuje się w palec igiełką, kropelkę krwi przenosi się na pasek i wkłada do glukometru. Czynności należy powtarzać przez cały dzień, przed i po posiłkach, kiedy poziom cukru wzrośnie. Prawidłowo działająca trzustka wytwarza odpowiednią ilość insuliny, lecz jeśli cukier jest na wyższym poziomie niż 180 mg/%, to przekroczony zostaje tak zwany próg nerkowy: cukier z nerek przesącza się do moczu, gdyż organizm chce usunąć nadmiar cukru. - Po prostu, trzustka nie nadąża z produkcją insuliny na te kilogramy – obrazowo objaśnia prezes. - Najgorsze są powikłania z powodu układu nerwowego, ponieważ cukrzycy nie odczuwają normalnie bólu, ciepła ani zimna. W czasie mrozów zimą odmrażają sobie nogi, i nawet o tym nie wiedzą. Mogą nastąpić na gwóźdź, ale nic nie poczuć.

Bez papierosów na wykładzie diabetologa

Rakotwórczy nałóg palenia przyczyni się do miażdżycy, przez to do choroby niedokrwiennej serca, naczyń mózgowych i tętnic kończyn dolnych – ostrzegają lekarze na stronie diabetyk.org.pl. Dzieje się tak, ponieważ palenie zwiększa krzepliwość krwi, nasila jej lepkość oraz potęguje niedotlenienie tkanek i narządów. - U nas w domu nikt nie pali i nie używamy smalcu – zapewnia prezes oddziału rejonowego PSD. - Podstawą jest ruch, aktywność, wychodzimy na spacery i pracujemy na działce. Do tego dochodzi dieta racjonalna: kasza, dużo warzyw, wartościowe są strączkowe, i owoce, dwa jabłka dziennie. Tłuszcze roślinne, a nie zwierzęce. Jeden ziemniak albo marchewka surowa da tyle kalorii co kromka chleba. Makaron tylko al dente. Wyeliminowaliśmy z jadłospisu mięso czerwone.
Teresa Gołębiewska zaprasza na wtorek, 13. czerwca, o godz. 16. do stołówki Szkoły Podstawowej nr 10. Odbędzie się tam spotkanie edukacyjne na temat „ABC cukrzycy bez powikłań”. Diabetolog dr Ryszard Ejsmont przedstawi prezentację choroby z perspektywy lekarza. Będzie można zapisać się na jednodniowy rodzinny obóz terapeutyczny diabetyków (24. czerwca, Ptaki k. Nowogrodu), w tracie którego specjaliści doradzą, jak wysiłek fizyczny wpływa na cukrzycę i jak uniknąć depresji.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę