Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kleszcz bywa groźny

W województwie podlaskim w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2016r. zarejestrowano 589 zachorowań na boreliozę oraz 32 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu. To niewielki wzrost liczby zachorowań w stosunku do ubiegłego roku wynika z danych sanepidu. Najwięcej zachorowań odnotowano w powiatach: białostockim, suwalskim i hajnowskim. W powiecie łomżyńskim zidentyfikowano dotąd 17 przypadków boreliozy i 1 kleszczowego zapalenia mózgu.

Pracownicy sanepidu podkreślają, że województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przenoszone przez zarówno dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale są też kleszcze przenoszące jednocześnie więcej niż jeden patogen.
Z danych za pierwsze 7 miesięcy roku wynika, że wzrósł w stosunku do ubiegłego roku  współczynnik zapadalności za boreliozę z 48 do 49,4 na 100 000 mieszkańców, a kleszczowego zapalenia mózgu z 2,3 do 2,7 na 100 000 mieszkańców.
Z miesiąca na miesiąc chorych zgłasza się coraz więcej. O ile do czerwca miesięcznie rejestrowano po kilkadziesiąt przypadków boreliozy w województwie, to w czerwcu było ich 120, a w lipcu 165. To absoluty rekord miesięczny od co najmniej 2013 roku, choć pracownicy sanepidu podkreślają, że w województwie podlaskim obserwowany jest wzrost liczby przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu w drugim półroczu (w okresie od czerwca do grudnia), a następnie znaczny spadek w styczniu. Jak twierdzą jest to naturalne i związane  bezpośrednio z cyklem aktywności kleszczy w środowisku. 

W powiecie łomżyńskim w tym roku zanotowano 17 przypadków boreliozy wobec 15 przed rokiem. To oznacza, że średnia liczba zachorowań na każde 100 000 mieszkańców wzrosła z 13,1 w 2015 roku do 14,9 w tym roku. 

Specjaliści podkreślają, że najskuteczniejszą i najlepszą metodą zabezpieczenia przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu i jego następstwami jest przeprowadzenie pełnego cyklu szczepień ochronnych, a sama szczepionka jest bezpieczna i dobrze tolerowana. Natomiast nie ma dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę