Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Piąta krypta w Katedrze

Główne zdjęcie
prof. Maciej Czarnecki nad piatą kryptą

Archeolodzy pracujący w prezbiterium Łomżyńskiej Katedry odkryli kolejną kryptę grobową. Jest to już piątą i znajdują się w niej szczątki co najmniej kilku osób i ślady trumien. Póki co do wnętrza tej krypty nikt jeszcze nie wchodził. Archeolodzy i proboszcz Katedry sądzą, że mogą to być członkowie rodziny Kossakowskich. Jeszcze na początku XX wieku nad nią stał nagrobek tej rodziny, który dziś znajduje się w nawie bocznej świątyni.

wnętrze piątej krypty
wnętrze piątej krypty
Prace archeologiczne w Katedrze trwają od lipca. Wówczas przy pracach remontowych prezbiterium, po zdjęciu posadzki robotnicy natrafili na zagadkowe sklepienia pod ołtarzem głównym. Wezwani archeolodzy stwierdzili, że są to krypty grobowe. Dziś wiemy, że w prezbiterium Katedry jest co najmniej pięć krypt, w tym jedna podwójna od strony zakrystii. Najstarsza z odkrytych dotychczas krypt pochodzi z XVI wieku, ale była ona pusta... Pozostałe podziemne grobowce budowano w wiekach XVII i XVIII.

Badania archeologiczne w łomżyńskiej katedrze prowadzone są pod nadzorem archeologa prof. Macieja Czarneckiego z Warszawy. Jego zdaniem, odkryta w czwartek (20.X.05) krypta grobowa różni się od pozostałych. - „Jej sklepienie jest zbudowane z cegieł bardzo płaskich. Prawdopodobnie są one charakterystyczne dla okresu saskiego – czyli z połowy XVII wieku. Byłby to zatem krypta najmłodsza z dotąd odkopanych.”
W krypcie znajdują się szczątki co najmniej kilku osób i rozpadłe fragmenty trumien. Póki co badacze nic z niej nie wyjmowali. - „Czekamy aż się przewietrzy, żeby nie dopadła nas jakaś mikroflora, czy inna zaraza” - mówi prof. Czarnecki. - „Wejdziemy do niej w przyszłym tygodniu”. Prawdopodobnie w grobowcu spoczywają członkowie rodu Kossakowskich. - „Na pewno byle kto to nie był, skoro został pochowany w prezbiterium w pobliżu ołtarza. To były osoby, które liczyły sie społecznie” - podkreśla prof. Czarnecki. - „Do tej pory w Katedrze nie znaleźliśmy żadnych kosztowności, ani insygniów dostojeństwa. Być może krypty były wcześniej przeglądane.”

Teraz robotnicy pracujący w Katedry zdejmują betonowa posadzkę w drugiej części prezbiterium bliższej nawie głównej. Przypuszczalnie razem z pracami ziemnymi potrwa to miesiąc, dwa albo i dłużej...

Jednocześnie trwają prace dokumentujące wykopaliska. Wykonywane są dokładne – w skali 1 : 10 rysunki wszystkich odkrytych krypt. Przez cały czas prowadzona jest także dokumentacja fotograficzna, i planowane nagranie filmu dokumentalnego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę