Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Ratują łomżyńskie zabytki cmentarne

Główne zdjęcie
fot. Bolesław Deptuła

Działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej szykują się do kolejnej kwesty, której celem jest ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza. To najstarszy i najcenniejszy cmentarz w północno - wschodniej Polsce. Od kilkunastu lat działacze TPZŁ, Związku Harcerstwa Polskiego, i Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego zbierają pieniądze na ratowanie jego zabytków. Za te pieniądze odnowiono już ponad sto nagrobków. W tym roku skupiono się przede wszystkim na renowacji nagrobków żeliwnych.

Jak podkreśla współorganizator kwesty Józef Babiel w ostatnich dniach na cmentarz przy ul. Kopernika powróciły z warszawskiej pracowni konserwatorskiej dwa nagrobki żeliwne. Do końca tego tygodnia ma wrócić kolejny - nagrobek rodziny Gąsowskich. To jeden z najciekawszych i największych żeliwnych nagrobków tutejszego cmentarza. Jego odnawianie zlecił proboszcz katedralny, który uzyskał wsparcie finansowe od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ku końcowi zbliża się także odnawianie jednego z najstarszych pomników – ceglanego nagrobka Józefa Wojciechowskiego - lekarza wojsk polskich. To jedyny tego typu nagrobek. Prace przy nim zostaną zakończone jeszcze przed 1 listopada.

Ciekawą inicjatywę wykazali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych. W szkole uruchomiono klasę na kierunku architektura krajobrazu, a jej uczniowie zajęli się porządkowaniem cmentarza. Józef Babiel dodaje, że dotyczy to nie tylko uprzątnięcia nieczystości, ale jest związane także z zagospodarowaniem go zielenią. Działacze TPZŁ apelują również do innych szkół aby zwłaszcza teraz – przed świętem Wszystkich Świętych - odwiedzili łomżyńską nekropolię i pomogli w jej porządkowaniu. Jak podkreśla Babiel - „prac nie wymagających nakładów finansowych jest tu dużo i każdy, kto będzie chciał pomóc znajdzie dla siebie coś do roboty.”

Zabytkowy cmentarny przy ul. Kopernika w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego i byłych cmentarzy ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego. Należy do najcenniejszych i najstarszych zabytków tego rodzaju w Polsce. Powstał około 1801 r. Znajduje się tu ponad 560 zabytkowych nagrobków zróżnicowanych pod względem stylowym, artystycznym i materiałowym.

zobacz także:
* Kwesta Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne 2004
* Łomżyński cmentarz - muzeum

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę