Medale łomżyńskich tancerzy z B.K. Step na Mazurach
Świetnie zaprezentowali się tancerze ze studia Marka Kisiela B.K. Step odnosząc w weekend sukcesy na dwóch tanecznych imprezach na Mazurach. W sobotę w Mrągowie złoto wywalczyła grupa B.K.Team, a następnego dnia w Kętrzynie Natalia Kisiel, reprezentantka tej samej grupy B.K.Team, zdobyła indywidualnie trzecie miejsce.
Tkackie miniatury niczym malowane
– Czegoś takiego w łomżyńskim muzeum jeszcze nie było! – podkreślał dyrektor Jerzy Jastrzębski podczas otwarcia wystawy „Baltic Mini Textile Gdynia” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Zaprezentowano w nim kolekcję miniatur tkackich ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, efekt międzynarodowego konkursu organizowanego od 1993 roku. W Łomży można oglądać 88 niezwykle efektownych prac, nierzadko będących czymś więcej niż tylko tkaniną. – To się w głowie nie mieści, jak to jest zrobione! – ocenia Teresa Matuszelańska, artystka zajmująca się tkaniną artystyczną od wielu lat, odnosząca sukcesy w ogólnopolskich konkursach.
„Śpiewnik domowy” w Drozdowie
– Po polsku nie śpiewa się łatwo, bo to bardzo trudny język, ale starałam się! – mówi Kim Ae Ran. Sopranistka z Korei Południowej wykonała pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza w drozdowskim Muzeum Przyrody. Drugim solistą był, bardzo lubiany w Łomży, tenor Robert Cieśla, a śpiewakom towarzyszyła pianistka Joanna Kacperek. Był to koncert z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”, a zarazem kolejny w ramach festiwalu „Wiosna Moniuszkowska” Filharmonii Kameralnej, zorganizowanego z racji 200-lecia urodzin Roku imienia wybitnego kompozytora i ojca polskiej opery narodowej.
„A ku ku! Śmiej się do rozpuku! – wiersze z humorem”
Co roku w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży podczas festiwalu Dni Literatury Dziecięcej, który trwa od 2 do 30 kwietnia, odbywają się spotkania z gośćmi promującymi czytelnictwo ph. Co czytali, gdy byli mali, warsztaty, spotkania autorskie oraz konkursy. W dniach 25 i 26 kwietnia odbyła się kolejna edycja przesłuchań konkursu recytatorskiego ph. „A ku ku! Śmiej się do rozpuku! – wiersze z humorem”.
Wiosna, Moniuszko i Malicki
Uwielbiany przez publiczność pianista-showman Waldemar Malicki był gwiazdą inauguracyjnego koncertu festiwalu „Wiosna Moniuszkowska”, zorganizowanego przez Filharmonię Kameralną z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Koncert „Od Moniuszki... do Moniuszki” miał też innych bohaterów: sopranistkę Bogumiłę Dziel-Wawrowską, dyrygenta Bartosza Żurakowskiego oraz łomżyńskich muzyków, z których trzech było również aranżerami kilku utworów. Zabrzmiała też wyjątkowa kompozycja premierowa: napisana przez Bernarda Chmielarza specjalnie na koncert w Łomży „Fantazja na temat Moniuszki”, oparta na motywach z opery „Straszny dwór”.
„Baje, bajki, bajeczki...”
Aleksandra Pyrcak z klasy VI szkoły w Piątnicy oraz Kacper Miłaszewski, uczeń czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży będą reprezentować Łomżą w finale wojewódzkim XXXII Małego Konkursu Recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki...”. Oboje wygrali eliminacje miejskie konkursu.
MBP czeka na „Jeden Wiersz”
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży ogłosiła XX edycję Jubileuszową Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do wszystkich, którzy odczuwają potrzebę wypowiadania się mową wiązaną - zarówno młodzieży, jak i dorosłych.
Zenek zaśpiewał „Pod ratuszem”
– Kabanos jest zawieszony i nie mam pojęcia czy kiedykolwiek cokolwiek coś jeszcze zrobi, ale Zenek żyje! – mówi Zenek Kupatasa. Dlatego frontman bardzo popularnego zespołu z powodzeniem realizuje karierę solową. W niespełna trzy lata wydał sześć płyt, myśli już o kolejnej, a do tego gra wiele koncertów. W niedzielny wieczór dotarł też do Łomży i w pubie „Pod ratuszem” zagrał jedyny w swoim rodzaju „karwa metal”, dopełniony największymi przebojami Kabanosa.
Muzyka na Wielki Tydzień
Rozpoczynający się w niedzielę Wielki Tydzień orkiestra Filharmonii Kameralnej uczciła koncertem w kościele ojców kapucynów. Zabrzmiały pasyjne utwory z różnych epok oraz muzyka kameralna, dopełnione religijną poezją i tekstami liturgicznymi. Orkiestrę poprowadził Wojciech Rodek, a zaśpiewała sopranistka Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek. – Wykonywanie dla śpiewaka, który jest wierzący, takiego repertuaru w tym okresie to coś niebywałego i cieszę się bardzo, że mogę przeżywać z publicznością i z tutejszymi parafianami ten piękny czas Wielkiego Postu – mówi Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek.
Muzyczny wieczór z Mikromusic
Bardzo popularny zespół Mikromusic powrócił do Łomży w pełnym składzie. Po akustycznym koncercie w ramach Off Road 2017 twórcy przeboju „Takiego chłopaka” zaprezentowali się w elektrycznym wydaniu, przedstawiając też łomżyńskiej publiczności fragment nowego programu Mikromusic z dolnej półki. Wracają w nim do korzeni muzyki, wykorzystując w akustycznych aranżacjach nietypowe instrumenty, w tym jedyne w swoim rodzaju gitary. Powstaje też płyta z tym materiałem, nagrywana w tak niecodziennych miejscach jak Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego czy w plenerze.
Powrót punkowej legendy do Łomży
The Bill, jeden z najsłynniejszych polskich zespołów punkowych, po kilkunastu latach przerwy ponownie zagrał w Łomży. Grupa z Pionek zawitała do pubu „Pod ratuszem” w ramach trasy „Wiosna 2019”, a towarzyszyli jej inni punkowi weterani, Bang Bang z Legionowa. – Jeździmy po całej Polsce, gramy praktycznie bez przerwy klubowe sezony jesienno-wiosenne, ale ta Łomża gdzieś nam uciekała – mówi Dariusz „Kefir” Śmietanka, lider The Bill. – Ale bardzo miło wspominam te poprzednie koncerty, które graliśmy w MDK i z przyjemnością tu wróciłem – lepiej późno niż wcale!
Fotograficzna ekspresja roztańczonego ciała
Taneczny performance rozpoczął wernisaż wystawy Swietłany Lebiedź w Galerii Pod Arkadami. Stało się tak nie bez powodu, ponieważ ulubionym tematem członkini Ludowego Klubu Fotograficznego Grodno jest taniec, ukazany w cyklu zdjęć „Ekspresja ciała”. – Każdy człowiek tańczy, bo wszyscy w życiu jesteśmy takimi tancerzami i każdy z nas już od momentu narodzin ma swój własny taniec – wyjaśnia tematykę wystawy Swietłana Lebiedź. – On nie zawsze jest piękny, ale zawsze prawdziwy, bo u każdego inny!
(za) Droga adaptacja
Dokończenie adaptacji sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży staje się coraz koszmarnie drogie. Ciągnące się od niemal 6 lat prace pochłonęły 4 i pół miliona złotych, a teraz okazuje się, że na ukończenie potrzeba jeszcze 17 albo i 20 milionów. Na tyle opiewają oferty, które otrzymał ratusz. Zanim je otwarto miejscy urzędnicy poinformowali, że do wydania mają „tylko” 9,8 mln zł.
Tewje Mleczarz na łomżyńskiej scenie
Estradową wersję słynnego musicalu „Skrzypek na dachu” aktorzy scen warszawskich zaprezentowali w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. „Gdybym był bogaczem” to opowieść o życiowych perypetiach i wyborach biednego mleczarza, zilustrowana wieloma przebojami, w tym tytułowym evergreenem. – To wersja skrócona – mówi Henryk Rajfer. – Spektakl trwa 3,5 godziny, a u nas zamyka się to w półtorej godziny. Oczywiście opowiadamy tu całą historię, ale nosi ona tytuł „Gdybym był bogaczem”, bo trudno to nazwać „Skrzypkiem na dachu”, ale to jego skondensowana, dobra wersja.
Jazzowa podróż gwiezdnym Cadilakiem
Zespół Weezdob Collective, jedyna jazzowa formacja w Polsce z harmonijką i saksofonem w składzie, zagrała w Łomży w ramach programu „Polski Jazz 360°”. Poznańska grupa promowała w MDK-DŚT swój debiutancki album studyjny „Star Cadillac”, a aż czterech z pięciu muzyków występowało już wcześniej w Łomży, odnosząc sukcesy podczas Novum Jazz Festival. Był wśród nich Kacper Smoliński, jeden z nielicznych instrumentalistów w Polsce i w Europie grający na harmonijce chromatycznej, który już jesienią zawita tu ponownie, ale wystąpi w projekcie utrzymanym w zupełnie innej stylistyce.
Krótkie historie nie tylko dla dzieci
Najciekawsze komiksy, nagrodzone i wyróżnione podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, zaprezentowano na wystawie pokonkursowej w Galerii Sztuki Współczesnej. – To chwila historyczna, ponieważ komis zawitał do naszej galerii po raz pierwszy! – mówi Karolina Skłodowska. – Złożyły się na to różne okoliczności, przede wszystkim taka, że jesteśmy zaprzyjaźnieni z Pawłem Kwiatkowskim z ASP w Łodzi, który zajmuje się też komiksem. Chcieliśmy też pokazać coś innego, a są to naprawdę bardzo ciekawe, małe formy komiksowe.
Łomżyńscy twórcy ponownie na Farnej
Kolejną wystawę zbiorową łomżyńskiego środowiska artystycznego otwarto w Restauracji Na Farnej. Bierze w niej udział 18. malarzy, fotografów i rzeźbiarzy: od kończących niebawem studia młodych ludzi do uznanych twórców jak Teresa Adamowska czy Gabor Lörinczy. Większość z nich prezentuje swe najnowsze prace. – Spotykamy się już po raz czwarty! – mówi inicjatorka wystawy Ivayla Żivkova–Roszak. – Tym razem każdy przedstawia temat dowolny, w którym czuje się najlepiej, a tę wystawę będzie można tu oglądać przez cały następny rok.
Impreza na 601 "urodziny" miasta
Zagrają: Weekend, Róże Europy i Andrzej Piaseczny z zespołem. Choć do tegorocznych obchodów Dni Łomży pozostały jeszcze ponad dwa miesiące, ale ratusz podał jakie gwiazdy zagrają i zaśpiewają nam z okazji 601. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.
Filharmonia nominowana do Podlaskiej Marki
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży znalazła się w gronie trzech instytucji nominowanych do nagrody Podlaska Marka roku 2018 w kategorii kultura. To organizowany po raz 15. przez samorząd województwa podlaskiego przegląd najlepszych rozwiązań, trendów, smaków i wydarzeń.
Artystyczny powrót do rodzinnego miasta
– Już nasza słynna Hanka Bielicka śpiewała, że jeśli zdolny, uczony, kompozytor czy ktoś inny to z Łomży i pani Danuta Kasińska jest tego świetnym przykładem! – podkreśla kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. Pochodząca z Łomży tkaczka i malarka zaprezentowała w Galerii N retrospektywną wystawę „Godziny z widokiem”, obejmującą gobeliny i malarstwo. – To taki trochę nakręcony przypadek, ale bardzo się z niego cieszę, bo związki z Łomżą widać nawet w moich pracach! – mówi Danuta Kasińska, zapowiadając już kolejne wystawy.