Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@
Sanok 2008

"Operacja Barbarossa"

1 września 1939

1 września 1939 roku – datę tą powinien znać każdy szanujący się Polak, gdyż tego właśnie dnia, wraz z atakiem wojsk III Rzeszy na II Rzeczpospolitą, rozpoczyna się dla Nas II Wojna Światowa. O ile imprez historycznych o właśnie tej tematyce w naszym kraju nie brakuje (choć nigdy za wiele), o tyle inscenizacji historycznych odtwarzających wydarzenia nie związane z Kampanią Wrześniową jest zdecydowanie mniej. Na szczęście są Grupy Rekonstrukcyjne, które podtrzymują również „późniejszowojenne” klimaty i pragną ukazać obraz wojny z perspektywy innych wydarzeń. Wyzwaniu temu już od kilku lat stawiają czoła, z doskonałym zresztą rezultatem, zapaleńcy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej SANOK. Postanowili oni zorganizować inscenizację historyczną przedstawiającą atak hitlerowskich Niemiec na ZSRR. Dla Rosjan prawdziwa wojna zaczęła się tak naprawdę właśnie wtedy. Operacja, która rozpoczęła się 22 czerwca 1941 roku, nosiła kryptonim „Barbarossa” (Rudobrody). Nazwa ta pochodzi od cesarza Imperium Niemieckiego Fryderyka I Barbarossy, który zorganizował krucjatę właśnie na wschód. Niemcy od zawsze parli na wschód niem. Drang nach Osten, tym razem m.in. w celu poszukiwania w celu przestrzeni życiowej niem. Lebensraum. Jak się okazało później operacja ta stała się początkiem końca III Rzeszy.Rekonstrukcja odbyła się w 67 rocznice tamtych wydarzeń, oczywiście 22 czerwca 2008 roku o godz. 14:00 na sanockim „czołgowisku” i nosiła nazwę „Przełamanie linii Mołotowa”. Aranżacja walk spotkała się z ogromnym entuzjazmem licznie zgromadzonej ludności. W tym roku, w przeciwieństwie do poprzedniego, organizatorom sprzyjała nawet pogoda. Licznie przybyłym rekonstruktorom z całego kraju z pewnością na trwałe w pamięci zapisze się doskonała organizacja, pirotechnika, ale również temperatura jaka panowała na polu bitwy. Całości wydarzenia dopełniał unikalny sprzęt jaki brał w nim udział np. PzKpfw II, transporter SdKfz 251, PaK 36, motocykle no i oczywiście samolot, tym razem w niemieckich barwach. Inscenizacja przebiegła sprawnie i co najważniejsze efektownie. Widzowie po rekonstrukcji mogli również obejrzeć defiladę wojsk obu walczących przeciwko sobie stron, jak również podziwiać z bliska sprzęt, umundurowanie i ekwipunek żołnierzy. Jednym z najmilszych momentów w całym przedsięwzięciu były z pewnością gromkie brawa publiczności, które były doskonałą nagrodą za włożony trud w przygotowania. W rekonstrukcji udział wzięły następujące Grupy Rekonstrukcji Historycznej:


GRH Sanok
GRH Narew
GRH AA7
GRH Kozienice
GRH Batalion Tomaszów

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę