Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łomżyńskie obchody Cudu nad Wisłą

Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze, Apel Poległych i salwa honorowa przy grobach żołnierzy 1920 roku na cmentarzu przy ul. Kopernika - to główne elementy miejskich obchodów 85 rocznicy Cudu nad Wisłą. W łomżyńskich uroczystościach uczestniczyło wojsko, kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych.

W poniedziałek rano przedstawiciele wojska, władz miasta i kombatanci złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach Pamięci Narodowej. O 10-tej wszyscy spotkali się w Łomżyńskiej Katedrze, Mszę Świętą w intencji Ojczyzny sprawował biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Zawistowski. W homilii podkreślił, że 85 lat temu w obronie niepodległości Ojczyzny stanęły wszystkie stany. Mówił, że wojna polsko-bolszewicka była wojna pomiędzy dwoma przeciwstawynymi systemami. Z jednej strony komunistyczny internacjonalizm, z drugiej broniące dopiero co odzyskanej, po 123 latach niewoli, niepodległości państwo narodowe. Biskup Tadeusz podkreślał, że słusznie Bitwę Warszawską historycy nazywają „18-tą decydująca bitwa w dziejach świata.” Polacy zatrzymując na przedpolach Warszawy bolszewików uchronili przez komunizmem Europę zachodnią. „Co by się stało gdyby bolszewicy wygrali tę bitwę namiastkę tego doświadczyliśmy kilkadziesiąt lat później w latach 1939, 1940, 1941” – mówił biskup - „To wtedy setki tysięcy Polaków wywożono w lasy Archangielska, stepy Kazachstanu... Bez sądu, strzałem w tył głowy, życia pozbawiano tysięcy polskich oficerów w Katyniu, Charkowie i Miednoje...”

W wojnie polsko-bolszewickiej w obronie Ojczyzny bohatersko walczyli także mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej. Po wojnie z dumą podawano, że piechurzy z łomżyńskiego 33 pułku otrzymali 25 krzyży Orderu Virtuti Militari i 178 Krzyży Walecznych. Wielu mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej oddało życie w obronie miasta i Ojczyzny... Szczątki niektórych z nich spoczęły na cmentarzu przy ul. Kopernika. To tu jest także mogiła ppłk Stanisława Mariana Raganowicza, który dowodził obroną Łomży na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku.
W południe na cmentarzu zebrali się łomżanie by oddać hołd bohaterom sprzed 85 lat. Była kompania honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, kombatanci i samorządowcy... Przy mogile żołnierzy którzy polegli podczas wojny polsko-bolszewickiej odbył się Apel Poległych, oddano salwę honorową...
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę