Drużyna 07 Ω z „Mechaniaka” jeździ paletą i leczy Hascomana
Najpierw z małej palety drewnianej skonstruowali pojazd napędzany wiertarką i linką nawijaną na osi, żeby w finale 11. Olimpiady „Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni” zdobyć pierwsze miejsce w kategorii „wyzwanie bliźniacze”. 6-osobowa Drużyna 07 Ω z „Mechaniaka” w Łomży, startująca we Wrocławiu pod opieką pedagog i trener Marty Brzozowskiej, opracowała komiks o Hascomanie, superbohaterze podróżującym po całym świecie. - Podczas licznych wędrówek „łapał” różne choroby, a później potrzebował roślinnego antidotum – opowiada opiekunka. - W wyzwaniu punktowana była kreatywność historii Hascomana i wiedza o właściwościach leczniczych roślin.
„Logika prowadzi z punktu A do punku B, a wyobraźnia prowadzi wszędzie” - powiedział Albert Einstein. Sześciu chłopców Drużyny 07 Ω z Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży doświadczyło tego w grudniu 2015 r., przystępując do międzynarodowego programu rozwoju kreatywności i umiejętności XXI wieku „Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni”. - Jednak najpierw brałam udział w dwudniowym kursie trenerskim - wspomina Marta Brzozowska. - Polegał on na tym, jak przygotowywać młodzież do twórczego i samodzielnego wykonania zadań olimpiady. Potem spotkałam się z klasami drugimi techników: mechatronicznego, samochodowego i elektrycznego. W każdej przeprowadzałam różnorodne ćwiczenia pod hasłem „wyzwanie na już!”. Na przykład, z 10 kubków styropianowych z pomocą gumki recepturki należało zbudować wysoką wieżę. Każdy kubeczek przenosiło sześć osób, trzymając za sznureczki przywiązane do gumki. Tak znalazłam chłopców, chętnych i umiejących współpracować, aby każdy nie ciągnął w swoją stronę.
Od wyobraźni do innowacji
Drużynę 07 Ω utworzyło sześciu uczniów: Damian Motycki, Tomasz Mróz, Mateusz Kosykowski, Paweł Kowalewski, Tomasz Olszewski oraz Mateusz Bikowski. Podjęli się wyzwania technicznego „Ale jazda!”. - Musieliśmy zaprojektować i zbudować pojazd zdolny unieść przynajmniej jednego członka drużyny i przewieźć go 20 razy na prezentacji – precyzuje trenerka. - Trzeba było zmieniać rodzaj napędu i sposób poruszania się pojazdu. Nasi chłopcy wymyślili użycie, m.in., osi i łańcucha rowerowego z pomocą wiertarki z przedłużaczem. Pojazd przejeżdżał 4 i pół metra, a gdy cofał się, nawijała się linka, która rozwijając się ponownie uruchamiała maszynę. Jednocześnie prezentowali wyjaśnienia tych zmian i atrybuty drużyny, ukazując zainteresowania, umiejętności i mocne strony. Obserwując działania drużyny, widziałam w nich pokolenie innowatorów i liderów. Takich, którzy nie boją się pytać czy popełniać błędy, a są na tyle odważni, aby kreować otaczającą rzeczywistość.
Olimpiada odbywała się we Wrocławiu oo 1. do 3. kwietnia. W 11. edycji wzięło udział ponad 2000 uczestników z Polski, Ukrainy, Turcji, Chin, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Rywalizowali ze sobą w różnych kategoriach. Drużyna 07 Ω zajęła 1. miejsce Hascomanem w „wyzwaniu bliźniaczym”. Celem programu „Destination Imagination” jest umożliwienie uczestnikom nauki i doświadczenia procesu twórczego – „od wyobraźni do innowacji”. Proces twórczy integruje terminologię Blooma, związaną z czasownikami operacyjnymi, stosowaną w dydaktyce i pedagogice, metody naukowe, umiejętności XXI wieku, zespołowe rozwiązywanie problemów i etapy nauki przez doświadczenia.
W czasie pobytu we Wrocławiu uczniowie z „Mechaniaka” wzięli, m.in., udział w uroczystej gali powitalnej w Hali Orbita oraz warsztatach edukacyjnych, jak robić notatki wizualizacyjne metodą mapy myśli (tzw. map mind). - Imprezę na powitanie w Hali Orbita organizatorzy przygotowali z rozmachem - ocenia Tomasz Olszewski (rocznik 1998) z Technikum Mechatronicznego. - Podobała mi się zabawa, polegająca na tym, że wymieniliśmy się pinsami, broszkami z kwiatami. W drużynie 07 Ω mieliśmy po cztery słoneczniki. Udało mi się wymienić moje pinsy na stokrotkę, mak, chaber. W ten sposób poznałem kilka fajnych dziewczyn. A przed wyjazdem? Był stres, związany z budową pojazdu, która lekko się opóźniła. Warto było wziąć udział w „Destination Omagination”. Poznałem ciekawych kolegów z innych klas, ciekawych ludzi z kraju. Ćwiczyłem wyobraźnię i integrowałem się z rówieśnikami. Największą wartością tego projektu jest uświadomienie sobie, że współpracą w zespole i kreatywnym myśleniem, czyli myśleniem „poza planem”, można wiele w życiu osiągnąć.
Dzięki udziałowi w projekcie, ZSMiO nr 5 w Łomży dołączyło do Szkół Kreatywności i Innowacji Destination Imagination. Więcej informacji będzie można uzyskać podczas Dnia Otwartych Drzwi Szkoły 27. kwietnia. - Serdecznie dziękujemy Zbigniewowi Kalinowskiemu, prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, Danielowi Puławskiemu, właścicielowi Drukarni Libra-Print, i Janowi Kurpiewskiemu, przedsiębiorcy z PHU Kurpiewski, za zaangażowanie w wyjazd młodzieży na Olimpiadę Kreatywności – dziękuje Marta Brzozowska. - Dzięki ich hojności, spełniliśmy nasze marzenia. Dziękuję Urzędowi Miasta Łomża za gadżety i pamiątki do wymiany międzydrużynowej.
Mirosław R. Derewońko