Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Profesor Staniszkis o krążeniu idei... w Uniwersytecie Otwartym PWSIiP

Główne zdjęcie
Prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis, socjolog, pracownik Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Wykładem o krążeniu idei jako kluczu do współczesności znana prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis, socjolog, pracownik Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zainaugurowała Uniwersytet Otwarty Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To nowa inicjatywa łomżyńskiej uczelni. Obok prof. Staniszkis wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego głosić ma także prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog z UMK w Toruniu. - Mamy taką misję, aby otwierać drzwi, zapraszać osoby, które są znane i wnoszą coś w rozwój myśli - mówił dr hab. prof. nadzw. Robert Charmas, rektor PWSIiP podkreślając, że humanizm nie jest w sprzeczności z ideą kształcenia praktycznego, które przyświeca uczelni.

Pogodzenie nauk humanistycznych z paradygmatem kształcenia praktycznego umożliwi wyjście z zamkniętego kręgu nauk empirycznych i zmierzenie się z etosem Uniwersytetu, jako miejsca kształtującego światopogląd oraz społecznie odpowiedzialne postawy – przekonywała uczelnia w ogłoszeniach zapraszających na wykład inaugurujący Uniwersytet Otwarty PWSIiP.
- Uniwersytet Otwarty i wykład otwarty oznacza, że są dostępne dla każdego bez względu na wiek, wykształcenie czy poglądy - mówił ks. dr Waldemar Świątkowski, z którego inicjatywy ruszyły te zajęcia.  
Przedsięwzięciu przyświecają słowa profesora Mieczysława Krąpca: „bez filozofii nie ma pełnego rozwoju człowieka i nie mogą pojawić się ludzie prawdziwie wykształceni”.


Właśnie to udowadniała prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis wygłaszając wykład o krążeniu idei w sali szczelnie wypełnionej, przede wszystkim, przez studentów PWSIiP i młodzież jednego z łomżyńskich liceów.
- Wydaje mi się, że historia idei jest niedocenianym narzędziem rozumienia współczesności – mówiła profesor zaczynając wykład, w którym z wrodzoną sobie zdolnością i łatwością przechodziła przez całe stulecia, epoki, nurty myślowe, państwa i systemy polityczne pozostając jednocześnie w obrębie chrześcijaństwa. Wskazywała na różnice w rozumieniu tych samych idei na zachodzi i wschodzie  i ich skutki. Purytańskie USA i laicki zachód są bardzo mocno osadzone w chrześcijaństwie. Do niedawna jeszcze bezbożny komunizm i dzisiejsza Rosji czerpią z tych samych źródeł, ale zupełnie inaczej ujmujących człowiek i rzeczywistość.
- Bez zrozumienia tej różnicy nie da rady zrozumieć dzisiejszej polityki – mówiła prof. Staniszkis, podkreślając na koniec, że dlatego studia historii idei, historii religii i filozofii są tak ważne.
Profesor mówiła mądrze, używając całej masy słów obco brzmiących i nieznanych zwykłym zjadaczom chleba. Zapewne z tej przyczyny wielu z widzów słuchać przestało, a część w trakcie wykładu wyszła.
- Może wykład był trochę za trudny – mówił rektor Charmas przyznając, że nawet on musiał się wysilać, aby wszystkie słowa profesor zrozumieć we właściwym kontekście. - Ale musimy zaczynać z wysokiego pułapu. Jeśli mamy możliwość rozwoju myśli i przekazania jej w środowisko, to powinniśmy to robić - dodawał.

Kolejny wykład profesor Staniszkis odbędzie się 20 listopada o godz. 14.15.
Drugi z wykładowców Uniwersytetu Otwartego PWSIiP - prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog z UMK w Toruniu, który jest także doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy, ma mówić o bardziej konkretnych sprawach - o szansach i zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego Polski. Termin jego wykładu nie został jeszcze ustalony.

cz
cz, 29 października 2015 18:15
Data ostatniej edycji: cz, 29 października 2015 23:01:31

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę