Nowoczesne boisko „Wety” do futbolu i lekkoatletyki już otwarte
- Nowe boisko do piłki nożnej koło „Wety” i Bursy Szkolnej nr 2 to inwestycja miasta, na którą czekaliśmy chyba z ćwierć wieku, ponieważ wcześniej w tym miejscu były chwasty i krzaczory – opowiada Paweł Piwowarski, wicedyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie krajobraz zmienił się nie do poznania: wokół zielonej, sztucznej murawy boiska, pomarańczowy pas bieżni okólnej na 200 m, a przy nim bieżna prosta na 100. Do tego skocznia do skoku w dal i rzutnia do pchnięcia kulą. Nowy obiekt od piątku służy młodzieży.
- Jeśli prowadziliśmy zajęcia wychowania fizycznego z piłki nożnej, korzystaliśmy z pobliskiego „Orlika” przy ul. Nowogrodzkiej – kontynuuje wicedyrektor „Wety”. - Nie mieliśmy warunków do zajęć z gier zespołowych na świeżym powietrzu. Przed laty w miejscu nowo oddanego boiska było jakieś boisko trawiaste, z nieznanych mi powodów powstały tam nieużytki. Chociaż za budynkiem naszej szkoły jest kawałek placu, utwardzony asfaltem, to jest niewskazany do zajęć, ze względów bezpieczeństwa. Była też bieżnia żużlowa, czasami zwałowana; gorzej, jak ktoś się tam wywrócił... Historia świeżutkiej inwestycji jest dosyć krótka: 4. listopada przekazaliśmy cały teren pod budowę i szybko doczekaliśmy się efektu. W czwartek miało miejsce spotkanie komisji, złożonej, między innymi, z: przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Łomży, dyrekcji „Wety” i wykonawców z firmy Panorama – Obiekty Sportowe z Piaseczna, która zbudowała ten nowy obiekt. Członkowie komisji już w trakcie budowy zgłaszali uwagi co do sposobu i jakości wykonania prac, więc przy odbiorze uwag było niewiele, nie było z tym większych problemów. We własnym zakresie posadzimy trawę na ziemi, tworzącej jakby dwa półkola za bramkami i puste pasy między boiskiem a bieżnią okólną.
Oddane do użytku boisko futbolowe z wysokim siatkami, zatrzymującymi przelatującą nad bramką piłkę, stanowi pierwszy etap inwestycji miasta w obiekty sportowe dla „Wety”, w której uczy się około 500 uczniów. Jego budowa kosztowała 1 mln 358 tys. zł. Mówi się o drugim etapie budowy: na starym boisku asfaltowym miałoby powstać boisko wielofunkcyjne do piłki koszykowej, ręcznej i siatkowej. Na razie „Weta” przygotowuje się do 65-lecia Technikum Weterynaryjnego i trzeba by zdążyć z uporządkowaniem rozległego terenu na przyjazd setek absolwentów z Polski i zagranicy. W miejsce szpetnego płotu, być może, pojawi się ozdobny żywopłot, by dodawać uroku tej okolicy.
Mirosław R. Derewońko