Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 grudnia 2024 napisz DONOS@

Ładna zachęta do nauki

- U mnie zaczęło się od zainteresowania otaczającym światem. Jeszcze w podstawówce z biblioteki brałam książkę „100 eksperymentów z chemii” i w domu je wykonywam – mówi dr Elżbieta Regulska z Uniwersytetu w Białymstoku, która wraz z koleżanką dr Katarzyną Podgórską w Łomży robiły wiele, aby rozbudzić zainteresowanie chemią wśród młodych. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości we wtorek rozpoczął Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Pod hasłem „Nauka scala” zintegrował środowisko akademickie regionu, a dzięki temu w Łomży do posmakowania wiedzy zachęcają także przedstawiciele białostockich uczelni i Centrum Nauki Kopernik. - Nauka to zadziwienie światem, to stawianie pytań – mówił prof. PWSIiP, dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP zachęcają zwłaszcza młodych gości do „kosztowania, smakowania w nauce”. Na dzisiejsze zajęcia zarejestrowało się ponad 400 osób, ale są klasy i szkoły z regionu, które przyjechały bez wcześniejszej rejestracji.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa cykliczna impreza popularnonaukowa w Polsce północno-wschodniej. W tym roku w jej organizację zaangażowało się 14 szkół wyższych w regionu, a wydarzenia naukowe w Białymstoku, Łomży i Suwałkach będą odbywały się przez cały tydzień. 
Przed wejściem do nowoczesnego gmachu łomżyńskiej „państwówki” widać studentów wychowania fizycznego bawiących się jak dzieci. W środku gwarno i wesoło. Długa kolejka chętnych do wirtualnego zwiedzania Politechniki Białostockiej.
- To wszystko jest tak zorganizowane, aby dzieciaki mogły dotknąć nauki - mówi Dorota Sawicka z Politechniki Białostockiej, która jest koordynatorem Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. - Festiwal wczoraj wystartował w Białymstoku i ruszył w trasę. Dziś jesteśmy w Łomży. To wszystko pokazuje, że nauka można się świetnie bawić, ale także, że nauka może nas scalić, cały region. 
Wśród prezentowanych przez Politechnikę Białostocką ciekawostek jest prototypowa proteza ręki. 
- Komercyjnie protezę ręki można kupić za 120 tys. zł. NFZ, ani PEFRON tego nie refundują więc jest ona nieosiągalna dla większości, a nasza proteza mogłaby kosztować w podstawowej wersji 10 tys. zł – opowiada Adam Kozłowski prezentując możliwości jakie daje prototyp nad którym od dwóch lat pracują naukowcy z PB. - Być może za rok będziemy mieli trzeci prototyp, bo ten jest drugi, ale zanim będziemy mogli uzyskać dla niego certyfikat to potrzebne będą pewnie kolejne dwa lata.  
- Zorganizowaliśmy dla wszystkich uczestników, którzy kochają naukę różne wydarzenia, warsztaty, pokazy, wykłady, ciekawe zajęcia w laboratoriach fizycznych, chemicznych i myślę, że jest to doskonała okazja, aby się scalić przy okazji nauki - mówi dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP w Łomży, wyliczając uczelnie z regionu, które w Łomży zachęcają do posmakowania nauki. - W tym roku jest inna formuła Festiwalu. W zeszłym roku były to tylko pojedyncze wydarzenia na uczelniach i piknik naukowy w Białymstoku, a w tym roku tych wydarzeń jest więcej w każdym dużym mieście naszego województwa Łomży, Suwałkach w Białymstoku i jest więcej uczestników. Mam też nadzieję, że w tym roku zaplanowaliśmy ciekawe tematy, także eksperymenty w laboratoriach. I to też skusiło uczestników do odwiedzenia nas dzisiaj. 
Wśród smacznych eksperymentów były darmowe lody stworzone przez studentów technologii żywności PWSIiP. Naocznie można było się przekonać, że owoce dają energię i to nie tylko do życia, a także w postaci prądu. Dwie młode panie doktorki z Uniwersytetu w Białymstoku pokazywały ile energii w sobie ma np. ogniwo galwaniczne stworzone z cytryny i pomarańczy.
- Chcemy rozbudzić zainteresowanie chemią wśród młodych, aby chcieli studiować - mówi dr Elżbieta Regulska.
- Każde  studia rozwijają. To nie tylko poznawanie specjalistycznej wiedzy, ale przede wszystkim kontakt z ludźmi i uczenie się wielu ogólnych rzeczy - dodaje dr Katarzyna Podgórska. 
Kolejny dzień pełen eksperymentów w łomżyńskiej „państwówce” w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w czwartek 7. czerwca. Najmłodsi od przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, będą mogli eksperymentować m.in. w chemicznej piaskownicy.  Kulminacyjnym momentem Festiwalu ma być sobotni Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej 1 w Białymstoku.


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę