Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 stycznia 2025 napisz DONOS@

Bez kolejki i w kolejce do specjalisty szpitala w Łomży

- Na 64 komórki organizacyjne, oddziały szpitalne i poradnie specjalistyczne, w których powinny być prowadzone listy oczekujących, do 47 pacjenci są przyjmowani w momencie zgłoszenia - mówi Joanna Chilińska, wicedyrektor ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Do jednostek bezkolejkowych, gdzie pacjenci przyjmowani są na bieżąco, należą, np., poradnia neonatologiczna, chirurgii ogólnej, chorób płuc i gruźlicy, chorób skórnych, poradnie logopedyczna i foniatryczna, ginekologiczno-położnicza, okulistyczna i leczenia zeza, zespół leczenia środowiskowego oraz poradnia zdrowia psychicznego. Ale są i kolejki: na wstawienie endoprotezy stawu kolanowego lub stawu biodrowego trzeba czekać 10 miesięcy, natomiast na zoperowanie zaćmy aż ponad dwa lata.

W szpitalnym systemie rejestracji pacjentów co do komórki organizacyjnej i świadczeń funkcjonuje podział na pacjentów pilnych i stabilnych. Pilni są przyjmowani zdecydowane szybciej niż stabilni, choć pacjenci stabilni mogą zmienić się w pilnych w czasie oczekiwania na świadczenie medyczne, tj. po decyzji lekarza prowadzącego. Jeśli przyjąć, że ktoś jest zapisany 12. grudnia, do specjalisty urologa w przypadku pilnym zostanie przyjęty 12. grudnia,  do poradni nefrologicznej 20 .grudnia, do poradni rehabilitacyjnej zarówno pilny, jak i stabilny będzie zapisany na 7. lipca 2018, natomiast do gabinetów fizykoterapii, fizjoterapii, masażu leczniczego – pilni na 26. maja 2018, stabilni na 6. sierpnia 2018. Najdłuższe kolejki chorych pilnych mają w szpitalu czas oczekiwania do około miesiąca; wyjątek stanowi poradnia rehabilitacyjna, gdzie kolejki oczekujących są dłuższe wskutek znacznie obniżonego kontraktu. O wiele większy problem jest z kolejkami pacjentów stabilnych.

Kilkanaście operacji zaćmy dziennie
Najszybciej będą przyjęte – zakładając zapis dziecka do kolejki pierwszy raz też 12. grudnia 2017 – dzieci w poradni preluksacyjnej (leczenie dysplazji stawów biodrowych) – wizyta 28. grudnia 2017, w poradni laryngologicznej po Nowym Roku  2. stycznia, chirurgii stomatologicznej – 8. stycznia 2018. Do poradni chorób zakaźnych zapisy na 31. stycznia 2018, do nefrologicznej – na 7. lutego, do audiologicznej – na 20. marca. Na  badanie tomografem komputerowym w kolejce stabilnych będzie się oczekiwać do 6. marca, gdy pacjenci pilni zostaną przyjęci do 15. stycznia. Dłużej czeka się na badania rezonansem magnetycznym – stabilni do  24 kwietna, pilni do 2 lutego. Odleglejsze terminy są w poradni gastrologicznej – do 28. czerwca w przypadku stabilnych i 11. kwietnia pilni, w oddziale laryngologicznym - w zależności od rodzaju zabiegu – do  24. sierpnia, zaś w oddziale ortopedyczno-urazowym terminy na 29. października 2018, co wynika z dużego zapotrzebowania na zabiegi operacyjne przy wstawianiu endoprotezy stawu biodrowego albo stawu kolanowego. W rankingu długości kolejek w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży rekordzistką jest zaćma – zapisy przyjmowane są na rok 2020. - W całym kraju ta kolejka do operacji zaćmy się wydłuża, ponieważ wydłuża się średnia wieku życia oraz rośnie liczba chorych z cukrzycą typu 2 – komentuje ponad 2-letni czas oczekiwania na polepszenie wzroku Hanna Majewska– Dąbrowska, wicedyrektor szpitala do spraw lecznictwa. - Kiedyś takich operacji nie było, pojawiają się doskonalsze metody leczenia. W łomżyńskim szpitalu wykonuje się kilkanaście operacji zaćmy dziennie. Zdaniem wicedyrektor Majewskiej – Dąbrowskiej, to bardzo dużo. - Zastanawiamy się, czy nie uruchomić możliwości wykonywania operacji zaćmy popołudniami i w soboty, bo kolejka na zaćmy jest rzeczywiście bardzo długa. Być może, spróbujemy też zmniejszyć kolejki do innych specjalistów. Trzeba jednak pamiętać, że liczba przyjęć ograniczona jest również możliwościami kadrowymi danego zespołu.

Rejestracja w okienku, przez telefon i on-line
Jeśli ktoś nie leczył się w poradni specjalistycznej i dostał skierowanie po raz pierwszy, to trafia do systemu kolejkowego, ale jeśli był wcześniej leczony w danej poradni – do dwóch lat – to zapisuje się w rejestracji na wizytę i nie zajmuje kolejki ludzi oczekujących i nowo skierowanych do poradni specjalistycznej. - Istnieje również możliwość rejestracji telefonicznej od poniedziałku do piątku, trwającej od godziny 10. do czasu trwania pracy rejestracji – przypomina wicedyrektor Chilińska. - Inną alternatywą jest rejestracja drogą elektroniczną, E-rejestracja. Na stronie internetowej szpitala wchodzi się w E-rejestrację: następuje zalogowanie się i wybranie poradni, do której chcemy się zarejestrować, termin wizyty potwierdza drogą on-line rejestratorka danej poradni. Istotnym elementem w przypadku pierwszorazowych pacjentów jest posiadanie skierowania do specjalisty, wystawionego najpóźniej na dzień rejestracji. Zarówno w przypadku rejestracji telefonicznej, jak również on-line, skierowanie do specjalisty należy dostarczyć w ciągu 14 dni od dnia rejestracji. To bardzo ważne: w przypadku niedostarczenia skierowania następuje skreślenie z listy oczekujących.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę