Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 grudnia 2024 napisz DONOS@

Szkolnictwo w Łomży po nowemu

Główne zdjęcie
Górka Zawadzka, Łomża

Projekt uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego trafi do rady Miejskiej Łomży. Zgodnie z oczekiwaniami przewidywane jest m.in. powołanie nowej Szkoły Podstawowej nr 1, w budynku obecnego PG nr 1, likwidację PG nr 3 oraz zachowanie małych liceów ogólnokształcących w zespołach szkół zawodowych. Wśród prezentowanych dokumentów są m.in. nowe obwody szkolne miejskich podstawówek, które jak się okazuje ciągle jeszcze są zmieniane. Jednym z większych problemów jest podział Górki Zawadzkiej pomiędzy różne podstawówki.

Zgodnie z nowym prawem od 1. września 2017 roku w Polsce mają powrócić 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea, 5-letnie technika, oraz – zamiast dawnych zawodówek - 3-letnie branżowe szkoły I stopnia, 3-letnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy, 2-letnie branżowe szkoły II stopnia i szkoły policealne.
Już teraz samorządy muszą rozpocząć prace nad dostosowaniem sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Najpierw muszą podjąć uchwały w sprawie „projektu” sieci szkół, które trafią do opinii kuratoriów oświaty. Kurator ma ją wydać w ciągu 21 dni, a ta opinia będzie wiążąca dlatego dopiero po niej  samorządowcy będą podejmować „ostateczne” uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Wszystko musi zakończyć się przed 31. marca.
W Łomży radni o przyszłości miejskiego szkolnictwa mają debatować już w środę.  W porządku obrad znalazły się m.in. projekty uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych (zobacz: „Drzewna” znowu do likwidacji...), oraz w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.  Jak wyjaśnia wiceprezydenta Agnieszka Muzyk w przesłanym radnych uzasadnieniu do uchwał” „miasto rezygnuje z wygaszania gimnazjów - będą one przekształcane lub włączane w struktury istniejących szkół. W rezultacie powstanie jedna nowa szkoła podstawowa. Umożliwimy uczniom ukończenia nauki w miejscu, w którym ją zaczęli.”

Bój o podział Górki Zawadzkiej
Ta nowa szkoła to SP nr 1 w budynku obecnego Gimnazjum Publicznego nr 1 przy ul. Reymonta 9. Obwód szkolny tej nowej szkoły od początku budzi wielkie emocje. Pierwszy projekt pojawił się na początku ubiegłego tygodnia, ale został już zmieniony. „Po burzliwym sporze” między dyrektorami podstawówek odnośnie podziału osiedla Górka Zawadzka powstał nowy. Początkowo całe osiedle, które tworzą ulice: Prusa, Żeromskiego i Staffa miało trafić do obwodu SP nr 9 przy ul. Ks. Anny. Teraz władze proponują podzielenie go na pół. Ulica Staffa jest w obwodzie SP nr 1, ul. Żeromskiego w obwodzie SP nr 9, a ulica Prusa została podzielona pomiędzy „1” i „9”. Bloki z numerami parzystymi trafić mają – tak jak bloki z Żeromskiego do SP nr 9, a bloki z numerami  nieparzystymi, podobnie jak bloki z ulicy Staffa, do SP nr 1. 
To sprawia, że dzieci z jednego podwórka będą chodziły do dwóch różnych podstawówek, ale także  że jedne do szkoły będą miały drogą długą i niebezpieczną, a drugie krótką i bezpieczną. Dzieci  skierowane do SP nr 9, aby dostać się do szkoły będą musiały pokonywać dwujezdniową, z bardzo dużym natężeniem ruchu, ulicę Zawadzką, podczas gdy ich koledzy i koleżanki z bloków z obwodu SP 1 po drodze do szkoły przejdą jedynie przez Park Jana Pawła II.

Oto jak ma wyglądać obwód szkolny SP nr 1 w Łomży:
Akademicka, Bazowa, Bema, Broniewskiego do ul. Spółdzielczej, Chopina, Ciepła, Handlowa, Kamienna, Kolejowa, Kolibrowa,  Kraska, Krucza, Magazynowa, Majowa, Mała Kraska, Meblowa, mjr. Stanisława Cieślewskiego, Narodowych Sił Zbrojnych, Pawia, Poligonowa, Porzeczkowa, Poznańska, Prusa (numery nieparzyste), Przemysłowa, Reymonta, Rotmistrza Witolda Pileckiego, Rubinowa, Saperska, Sikorskiego od ul. Kwiatowej do ul. Wojska Polskiego (strona parzysta), Staffa, Strusia, Studencka, Szafirowa, Turkusowa, Wesoła od ul. Wojska Polskiego, Wyszyńskiego od ul. Mickiewicza.

W przypadku szkół średnich władze miasta postanowiły „odstąpić od likwidacji / wygaszania małych liceów ogólnokształcących funkcjonujących obecnie w zespołach szkół zawodowych”. 
- Licea te dostaną szansę funkcjonowania w nowym ustroju szkolnym i od tego, jak się w nim sprawdzą, będzie zależał ich dalszy los – napisała wiceprezydent Agnieszka Muzyk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę