Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łomżyńskie Narodowe Czytanie

Łomża znalazła się wśród blisko trzech tysięcy miejscowości z kraju i ze świata, w których w pierwszą sobotę września odbyło się „Narodowe Czytanie“. Bierze udział w tej akcji od samego początku, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Balladyny“ Juliusza Słowackiego czytali przedstawiciele władz z prezydentem miasta Mariuszem Chrzanowskim na czele, samorządowcy, nauczyciele oraz dzieci i młodzież. – Poprosiłam też o współpracę dyrektora Jarosława Antoniuka, ponieważ Teatr Lalki i Aktora wystawiał „Balladynę“ – dlatego gościmy dziś aktorów, mamy również fragmenty teatralnej scenografii i muzykę ze spektaklu – mówi dyrektorka Teresa Fromelc-Pawelczyk, zapowiadając już kolejne wydarzenia w bibliotece.

Już po raz dziewiąty przed kamienicą na ulicy Długiej, w której mieszczą się MBP, Galeria Sztuki Współczesnej i ŁTN im. Wagów, odbyła się łomżyńska odsłona „Narodowego Czytania“. To wydarzenie bez precedensu, łączące pod patronatem prezydenta Polski i jego małżonki, młodszych i starszych miłośników literatury, zakochanych w arcydziełach rodzimych autorów. 

– To świetna okazja, żeby do tej literatury wrócić, może nawet sięgnąć po dzieła z kanonu literatury polskiej po raz pierwszy – mówi Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Dlatego moją misją jest to, żeby nawiązywać współpracę z innymi instytucjami kultury i stowarzyszeniami. Myślę, że połączenie sił i wspólne pomysły dadzą dużo lepsze efekty, poza tym biblioteka ma jednoczyć różne środowiska. Dlatego w tym roku czytają  z nami nie tylko dorośli, przedstawiciele różnych zawodów, ale też uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Weterynaryjnych nr 7.

Koronawirus nie odstraszył ani nie zniechęcił uczestników oraz widzów, którzy szczególnie ciepło przyjęli aktorów Teatru Lalki i Aktora, gdzie wiosną 2008 roku miała przecież miejsce premiera „Balladyny“ w reżyserii i adaptacji Andrzeja Rozhina. Uczestniczyli w niej Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych i Tomasz Bogdan Rynkowski. Podczas „Narodowego Czytania“ dołączyły do nich Daria Głowacka (w teatrze od 2017 roku) i jego najnowszy nabytek, Julia Sacharczuk, która zastąpiła Elizę Mieleszkiewicz – nie tylko w zespole, ale czytając też rolę tytułową. 

– To cudowna inicjatywa i cieszę się bardzo, że ponownie mogę wziąć w niej udział – mówi Beata Antoniuk. – Moja radość jest tym większa, że prezentujemy tu dziś fragmenty „Balladyny“, a grałam w niej Alinę, jedną z sióstr. Jestem zachwycona twórczością Juliusza Słowackiego, jego sposobem pisania, pięknym językiem – to niezwykle pożyteczna, godna najwyższej pochwały akcja, że promuje się literaturę tej klasy w tak powszechny, dostępny dla wszystkich, sposób – może i młodzi ludzie też znajdą w niej coś dla siebie, nie będą jej traktować wyłącznie jako lektury.

Fragmentom „Balladyny“ towarzyszyła muzyka z łomżyńskiego spektaklu, autorstwa Bogdana Szczepańskiego, który czuwał osobiście nad tym, aby wybrzmiewała w odpowiednich momentach.

Nad bezpieczeństwem, choćby dezynfekowaniem mikrofonów, czuwali z kolei pracownicy biblioteki. I chociaż niektórym brakowało kiermaszu książek czy zajęć plastycznych dla najmłodszych, to jednak uczestnicy imprezy podkreślali zgodnie, że była to świetna promocja czytania – tym przyjemniejsza, że pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. W dodatku nie jest to jedyny przejaw aktywności łomżyńskich bibliotekarzy, którzy poza nagraniem filmiku z fragmentami „Balladyny“ szykują też kolejne atrakcje dla spragnionych kultury na żywo.

– Już w najbliższy piątek zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Bondą, która miała u nas gościć w maju, ale w związku z zaistniałą sytuacją przełożyliśmy to na jesień – zapowiada dyr. Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Wiem, że jest grono zapalonych czytelników, którzy już od dawna wyczekują na to spotkanie – planujemy je na dziedzińcu biblioteki, a w razie niepogody w holu Urzędu Miejskiego. Jesteśmy też w trakcie realizacji dwóch projektów: współfinansowanego przez Podlaski Instytut Kultury „HistoGranie“ oraz „Koalicje dla Niepodległej” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chcąc przybliżyć historię Łomży w powiązaniu z rokiem 1920.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę