Weekend wystaw, koncertów i teatralnej premiery
Pierwszy weekend marca zapowiada się w Łomży i w jej okolicach bardzo interesująco. Teatr Lalki i Aktora przygotował kolejną premierę, „Niesamowite przygody skarpetek” na podstawie popularnej książki Justyny Bednarek. W Muzeum Północno-Mazowieckim zostanie otwarta wystawa „Jaćwieskie eldorado-najbogatsze cmentarzysko Jaćwingów”. W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie muzykę hiszpańską zagra gitarowy wirtuoz Wojciech Popielarz, a repertuar rozrywkowy wykona w Hali Kultury Łomżyńska Orkiestra Dęta. Zaplanowano też dwa biegi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, które odbędą się w Giełczynie i w Piątnicy. Tydzień także zapowiada się interesująco.
W piątkowy wieczór warto wybrać się na koncert „Dęciaki” Łomżyńskiej Orkiestry Dętej w Hali Kultury. Młodzieżowa orkiestra pod batutą Waldemara Borusiewicza przygotowała program złożony ze światowych przebojów, zapowiada też niespodzianki, a stać ją na wiele – na koncert jubileuszowy opracowała na przykład słynne „Smoke On The Water” Deep Purple. Początek o godzinie 18:00, wstęp wolny.
Miłośnicy muzyki znajdą też coś dla siebie podczas sobotnich eliminacji miejskich XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. 20. młodych wokalistów i recytatorów z Łomży i z powiatu łomżyńskiego będzie rywalizować o miejsca w finałowej 40. konkursu głównego 11 marca. Początek o godzinie 10:00 w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II parafii Krzyża Świętego, wstęp wolny.
Sobotni wieczór to uroczysta premiera najnowszego spektaklu „Niesamowite przygody skarpetek” Teatru Lalki i Aktora, poprzedzona dwiema, już wyprzedanymi, próbami generalnymi z udziałem publiczności. „Niesamowite przygody skarpetek” to adaptacja popularnej książki dla dzieci Justyny Bednarek, dokonana przez reżysera i dyrektora teatru Jarosława Antoniuka. Scenografia to dzieło, zmarłego niedwno, Przemysława Karwowskiego, muzyka Bogdana Szczepańskiego, a kostiumy zaprojektowała Eva Farkašová. W tym familijnym i pełnym humoru przedstawieniu, mówiącym pod pretekstem dobrej zabawy o tolerancji i szacunku do innych, występują: Beata Antoniuk, Miłosz Cieślik, Marzanna Gawrych, Agnieszka Horniczan, Tomasz B. Rynkowski, Julia Sacharczuk i Rafał Swaczyna. Na weekendowe spektakle nie ma już wejściówek i zaproszeń, ale Teatr Lalki i Aktora zaprasza na kolejne, biletowane przedstawienia w dniach 7-17 marca.
Niedziela zacznie się od wydarzeń sportowych. Gmina Łomża oraz Piątnica organizują kolejne edycje „Biegu tropem wilczym”, w celu upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego, działających po zakończeniu II wojny światowej. Gmina Łomża zaprasza do Giełczyna, gdzie odbędzie się bieg na dystansie 1963 metrów, z metą obok pomnika poświęconego ofiarom hitlerowskich zbrodni. Gmina Piątnica organizuje swoją imprezę na terenie Fortu III, a poza biegiem na takim samym dystansie jak w Giełczynie będzie można spróbować swych sił w biegu rodzinnym na 500 metrów. Obie imprezy zaczynają się o godzinie 12:00, osoby chcące w nich wystartować muszą wcześniej zgłosić swój udział.
Kolejnym punktem programu niedzielnych wydarzeń jest otwarcie o godzinie 13:00 wystawy czasowej „Jaćwieskie eldorado-najbogatsze cmentarzysko Jaćwingów” w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Wystawa odsłania (sensacyjne wręcz) okoliczności odkrycia jaćwieskiego cmentarzyska, które okazało się najbogatszym i najcenniejszym ze wszystkich dotychczas znanych. Na ekspozycji znalazły się liczne artefakty pozyskane z wykopaliska, takie jak: kobieca biżuteria, elementy stroju, broń czy przedmioty codziennego użytku, które w znaczący sposób uzupełniają opowieść o zwyczajach pogrzebowych plemienia Jaćwingów” informują organizatorzy. Pochodząca ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach wystawa będzie czynna do 7 maja. Informacje na temat cen biletów i godzin otwarcia są dostępne na stronie muzeum.
Z powodu dużego zainteresowania Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza w niedzielne popołudnie na aż dwa koncerty „Salon hiszpański – muzyczna opowieść o Sofitynie” Wojciecha Popielarza, o godzinie 13:00 i 16:00. Gitarowy wirtuoz pochodzący z Kolna, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, laureat krajowych i zagranicznych konkursów, kompozytor i pedagog szkół i uczelni w Ełku, wykona utwory związane z podróżami Sofityny, Sofii Casanovy-Lutosławskiej, między innymi Fryderyka Chopina i kompozytorów hiszpańskich oraz utwory własne, w tym premierowy, dedykowany Sofitynie. Bilety kosztują 10 złotych, można je rezerwować telefonicznie pod numerem (86) 219 20 81.
Aż trzy dni następnego tygodnia upłyną w Łomży pod znakiem koncertów z okazji Dnia Kobiet, przedzielonych w czwartek imprezą fotograficzną.
We wtorek 7 marca o godzinie 18:00 w Hali Kultury wystąpi zespół My z Łomży, działający przy 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym oraz rockowy zespół Radionauci, którego frontmanem jest Tomasz Wiśniewski, śpiewający również w My z Łomży. Wstęp wolny, ale wszystkie zaproszenia na ten koncert rozeszły się błyskawicznie.
Można za to wybrać się w środę 8 marca o tej samej godzinie i w to samo miejsce na koncert nie tylko dla pań, zatytułowany „Piosenka jest kobietą”. Kinga Chludzińska, Oliwia Szmitko, Łucja Baczewska, Aleksander Szymański, Kalina Luchcińska, Kinga Kossakowska, Roksana Ksepka, Marta Perkowska i prowadząca Studio Wokalne eMDeK Magda Sinoff zaśpiewają klasykę rodzimej piosenki literackiej. Koncert poprowadzi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej. Wstęp wolny.
W czwartek Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zaprasza na spotkanie z fotografem przyrody Łukaszem Dobkowskim z Ostrołęki, laureatem licznych konkursów fotograficznych oraz uczestnikiem wystaw autorskich i zbiorowych z ponad 20-letnim doświadczeniem. „Przyrodnicze wędrówki”, połączone z pokazem zdjęć, odbędą się o godzinie 18:00 w Galerii Pod Arkadami, wstęp wolny.
Biletów już od dawna nie ma też na koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego „Z życzeniami dla Pań”, który odbędzie się w czwartek 9 marca o godzinie 18:30 w sali koncertowej FKWL. W programie same przeboje, w tym najpiękniejsze arie oraz duety operowe i operetkowe, które zaśpiewają sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Michał Dziedzic. Orkiestrę poprowadzi bardzo w Łomży lubiany dyrygent Ruben Silva, a osoby rozczarowane brakiem biletów na to wydarzenie już powinny myśleć o zaopatrzeniu się w takowe na koncert muzyki francuskiej w wykonaniu łomżyńskich filharmoników i artystów z Włoch 23 marca.
Cały czas warto też obejrzeć dwie wystawy fotograficzne, przygotowane przez MDK-DŚT. Ekspozycja „Twarze ZAiKS-u” w Hali Kultury, pokazująca wybitnych polskich twórców i artystów, sportretowanych przez równie cenionych fotografików, jest czynna do 15 marca w godzinach: poniedziałek 8:00-16:00, wtorek-piątek 8:00-20:00, sobota 10:00-18:00. Wstęp wolny.
Podwójna wystawa fotograficzna „Uroczysko II/Lappland” Wojciecha Sternaka jest eksponowana w Galerii Pod Arkadami do 18 marca – to echa fascynacji autora tajemniczymi uroczyskami i daleką Laponią. Galeria jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 9:00-17:00, w soboty w godzinach 10:00-16:00. Wstęp wolny.
Wojciech Chamryk