Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wystartowały Tulowskie spotkania

Prelekcja „Adam Chętnik (1885-1967) – etnograf, muzealnik, działacz społeczny i polityczny” dr Mirosławy Bednarzak-Libery, kustosz warszawskiego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, rozpoczęła nowy sezon wszechnicy Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. Comiesięczne spotkania odbywają się w Bursie nr 3, są adresowane do seniorów i mają bardzo urozmaicony program, koncentrujący się na lokalnej historii, kulturze i przyrodzie, ale nie tylko.

Już od 19 lat łomżyński Oddział Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych prowadzi cykliczne zajęcia, odbywające się pod hasłem „Tulowskie spotkania“. Seniorzy spotykają się raz w miesiącu, w piątki o godzinie 17:00, w zawsze gościnnej dla tego typu inicjatyw Bursie nr 3 przy ulicy Zjazd 3, w dawnym domu Tyburcego Chodźki.

– Spotkania mają charakter otwarty – podkreśla Gabriela Olszańska, prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży.  – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozszerzyć lub pogłębić swoją wiedzę. Łączy nas ciekawość świata i ludzi, bez względu na wiek, wykształcenie, poglądy i zainteresowania.

Pierwsze spotkanie w sezonie 2022/2023 dotyczyło Adama Chętnika, postaci niezwykle zasłużonej dla Łomży i regionu, nie tylko za sprawą założonego w roku 1927 skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie, drugiego tego typu muzeum na wolnym powietrzu w kraju, ale też łomżyńskiego muzeum, które Chętnik zaczął organizować już w roku 1946 oraz innej, bardzo wszechstronnej działalności. – To postać, która jest klasyfikowana przez specjalistów obok Oskara Kolberga – podkreślała Mirosława Bednarzak-Libera, członek Zarządu Krajowego TUL, wymieniając kolejne zasługi Adama Chętnika.

Prelegentka przypomniała więc jego rodzinne korzenie, dzieciństwo i młodość w Nowogrodzie, niełatwą drogę do edukacji wyższej niż podstawowa, kiedy pracował w łomżyńskiej mleczarni i jednocześnie uczył się w gimnazjum, trzy razy w tygodniu pokonując pieszo trasę Nowogród-Łomża i z powrotem. Mówiła o początkach aktywności patriotycznej oraz publicystycznej Chętnika, ożywionej działalności społeczno-politycznej, choćby na rzecz Kurpiów oraz Warmii i Mazur w okresie plebiscytów po I wojnie światowej czy wątku parlamentarzysty w Sejmie I kadencji.

– Chętnik został nauczycielem, ale pragnął zostać etnografem i tak się stało – mówiła dr Bednarzak-Libera, przybliżając zebranym, imponującą zaangażowaniem, działalność krajoznawcza i muzealną bohatera prelekcji, a do tego publicystyczno-naukową, fotograficzną ale też muzyczną – mało kto wie o tym, że Adam Chętnik był też muzykiem -amatorem i lutnikiem.

Nie zabrakło też wątków dotyczących życia prywatnego tego etnografa i muzealnika, ale też historyka, biologa, botanika, poety, dramaturga, cieśli, nauczyciela i wychowawcy młodzieży oraz przedstawienia jego osiągnięć i nagród.



Kolejne spotkania wszechnicy TUL o różnorodnej tematyce będą odbywać się raz w miesiącu z udziałem wykładowców uczelni białostockich i warszawskich oraz pracowników lokalnych placówek naukowych, kulturalnych i muzealnych.
18 listopada prof. dr hab. Wioleta Danilewicz z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi i temat „Nasze doświadczenia z nowymi mediami“.
16 grudnia socjolog i historyk Tomasz Szymański z drozdowskiego muzeum będzie promować swą kolejną książkę „Polskość jako zaleta“.
5 stycznia przyszłego roku odbędzie się w Drozdowie spotkanie noworoczne, a 20 stycznia tajemnice łomżyńskiej starówki przybliży historyk Sławomir Zgrzywa.
17 lutego Teresa Grużewska, botanik z drozdowskiego muzeum, opowie o gemmoterapii jako przyszłości ziołolecznictwa, zaś po miesiącu zaplanowano prelekcję „Feliks Popławski – współtwórca Polskich Uniwersytetów Ludowych dr Iwony Błaszczak, wicedyrektor Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki warszawskiej SGGW oraz otwarcie wystawy „Uniwersytety Ludowe na ziemiach polskich“, przygotowanej przez Mirosławę Bednarzak-Liberę i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
21 kwietnia odbędzie się kolejny spacer po Łomży z historykiem i przewodnikiem Michałem Kaczyńskim, zaś 16 maja TUL-owców czeka spotkanie z Karoliną Skłodowską, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego, która wygłosi prelekcję „Jerzy Wit Majewski – opowieść o malarzu“, traktującą o związanym z Łomżą autorze znanego obrazu, przedstawiającego wnętrze fary.

Wojciech Chamryk

 

mm
so, 29 października 2022 18:18
Data ostatniej edycji: nie, 30 października 2022 14:19:45

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę