Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@
logo.jpg

Patriotyzm jutra i pamięć o przeszłości

– Nie jest to historia znana, Czerwony Bór kojarzy nam się z więzieniem czy lasami, a odbyła się tam jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej – podkreśla Jolanta Żochowska – koordynator przedsięwzięcia. Dlatego projekt #Czerwony Bór’44, realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach programu „Patriotyzm jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski, rozpoczęła prelekcja poświęcona temu tematowi. Prof. ANS dr hab. Krzysztof Sychowicz opowiedział młodzieży i starszym słuchaczom zainteresowanym historią o roli Armii Krajowej w walce z Niemcami i bitwie w Czerwonym Borze. Kolejne prelekcje wygłoszą Michał Kaczyński i Dariusz Syrnicki. Odbędzie się też cykl warsztatów oraz wycieczka edukacyjna do lasów Czerwonego Boru, podczas której odbędzie się premiera mobilnej gry terenowej stworzonej przez uczniów III LO.

#Czerwony Bór’44 to kolejny historyczny projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Po przybliżeniu uczestnikom wcześniejszych wydarzeń z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku przyszła pora na lata II wojny światowej. Biblioteka otrzymała na ten cel dofinansowanie w ramach programu dotacyjnego „Patriotyzm jutra” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Do Muzeum Historii Polski, nadesłano aż 641 projektów, z czego 106 otrzymało dofinansowanie, a nasz znalazł się na 43 pozycji – podkreśla dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk.
Program ma wspierać nowoczesne inicjatywy edukacyjne, zachęcające młodych ludzi do poznawania historii, w lokalnym oraz szerszym wymiarze, w nowoczesny i nieszablonowy sposób.

– Projekt #Czerwony Bór’44 skierowany jest do uczniów w wieku 15–17 lat oraz osób dorosłych – mówi Anna Kamińska. – Zakłada przybliżenie i upamiętnienie historii mało znanej, która rozegrała się na ziemi łomżyńskiej w czasie II wojny światowej oraz włączenie mieszkańców Łomży i okolic w obchody 78. rocznicy bitwy w lasach Czerwonego Boru.

Pierwszym etapem projektu było poniedziałkowe spotkanie w Hali Kultury. Historyk Krzysztof Sychowicz, pracownik IPN Białystok, przedstawił słuchaczom, a w szczególności młodzieży z III LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży oraz Zespołu Szkół Akademickich w Łomży, prelekcję zatytułowaną „Armia Krajowa w walce z Niemcami - bitwa w Czerwonym Borze”. Na wstępie wyjaśnił rolę i znaczenie Armii Krajowej w latach 1939-1945, jej zasięg oraz liczebność w obwodach łomżyńskim, grajewskim i zambrowskim oraz dlaczego warto pamiętać o AK tyle lat po wojnie.

– AK to nie tylko lata 1939-1945 – podkreślał Krzysztof Sychowicz, opowiadając o działaniach jej żołnierzy już po zakończeniu wojny i roli Stanisława Cieślewskiego „Lipca” oraz Jana Tabortowskiego „Bruzdy”, którzy zginęli w roku 1952 i 1954. Ukazał też przyczyny powstawania dużych zgrupowań partyzanckich wiosną 1944 roku, co wywoływało zaniepokojenie Niemców, słusznie obawiających się o bezpieczeństwo tyłów przy zbliżającej się coraz bardziej linii frontu oraz bezpośrednią przyczynę bitwy w Czerwonym Borze 23 czerwca 1944, którą poprzedziły masowe aresztowania i próby odbicia więźniów.

– Niemcy mieli ogromną przewagę, nie tylko liczebną, ale przede wszystkim w uzbrojeniu i w sile ognia, a szalę zwycięstwa na ich korzyść przechyliło wprowadzenie do walki pociągu pancernego – podkreślał prelegent.

Mówił też o współdziałaniu różnych formacji konspiracyjnych: Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych, oddziału dowodzonego przez kapitana Antoniego Kozłowskiego „Białego”, który poległ podczas osłaniania wycofujących się podwładnych. Części partyzantom udało się jednak wyjść z okrążenia. W walkach zginęło około stu Niemców, około 200 zostało rannych. Straty po stronie polskiej wyniosły około 90 zabitych i około 50 rannych – część poległych byli to ranni, dobici przez Niemców.

– Czerwony Bór właściwie zniknął z naszej świadomości, a było to jedno z największych starć oddziałów partyzanckich z wojskami niemieckimi w całym okręgu białostockim – mówił Krzysztof Sychowicz. – Gdy dodamy do tego Grzędy w rejonie Grajewa i Rajgrodu we wrześniu 1944 roku, to mamy praktycznie dwie największe bitwy partyzanckie 1944 roku. Dlatego myślę, że nie tylko ta lokalna społeczność, w tym osoby, których bliscy polegli w tej bitwie, powinni o tym pamiętać.

Zorganizowane przez bibliotekę spotkanie okazało się też platformą łączącą pokolenia: 82-letni Romuald Sinoff opowiedział młodzieży o swym wuju Janie Olejniku, który mając zaledwie 17 lat uczestniczył w powstaniu wielkopolskim, później powstaniu śląskim, wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz kampanii wrześniowej 1939 – walczył też w Czerwonym Borze w szeregach AK.

Kolejne wydarzenia w ramach projektu #Czerwony Bór’44 obejmują: prelekcję „Łomża i okolice w czasie II wojny światowej” historyka Michała Kaczyńskiego z Archiwum Państwowego w Białymstoku - Oddział w Łomży – środa 1 czerwca, godzina 11:00, Domek Pastora – wstęp wolny oraz prelekcję „Narodowe Siły Zbrojne a bitwa w Czerwonym Borze” Dariusza Syrnickiego ze Związku Żołnierzy NSZ – czwartek 2 czerwca, godzina 9:00, MBP w Łomży, ul. Długa 13.
Jednocześnie w dniach 31 maja – 3 czerwca, odbędzie się cykl warsztatów, podczas których uczniowie III LO w Łomży, wykorzystując aplikację Action Track, stworzą mobilną grę edukacyjną, odwołującą się do wydarzeń z czerwca 1944 roku w Czerwonym Borze.

- Bardzo cieszy mnie aktywny udział w naszym projekcie uczniów, dyrektora i nauczycieli III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży – podkreśla dyrektor Fromelc-Pawelczyk, dodając, że w jego realizację bardzo zaangażowały się koordynujące go bibliotekarki: Jolanta Żochowska, Maria Kalinowska i Anna Kamińska.
Na 19 czerwca organizatorzy zaplanowali wycieczkę edukacyjną do Wygody, udział w uroczystościach rocznicowych i premierę mobilnej gry terenowej stworzonej przez młodzież. Projekt zakończy wystawa zdjęć i pamiątek związanych z bitwą w lasach Czerwonego Boru, zaprezentowana w wersji stacjonarnej i online oraz podsumuje udostępniony w sieci film, dokumentujący przebieg całego przedsięwzięcia.

– Nauczanie historii musi się obecnie odbywać na wielu poziomach – podsumowuje prof. ANS dr hab. Krzysztof Sychowicz. – Nikt nie rodzi się historykiem czy z wielkim zamiłowaniem do historii, ale trzeba ją znać, a im jest bliższa, tym wydaje mi się, że trzeba znać ją lepiej. Dlatego projekt realizowany obecnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży jest bardzo dobrym pomysłem, który świetnie wpisuje się w te działania.

Program w załączniku do pobrania poniżej.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

Załączniki


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę